«Зоря вечорова»: у статусі альманаху
1999 року в українському житті Одещини відбулася значна подія: вийшов у світ перший номер літературно-художнього, культурно-просвітницького та історико-публіцистичного журналу «Зоря вечорова», засновником, редактором і видавцем якого став знаний поет і журналіст Дмитро Мартинюк, мешканець Доброслава, тоді ще Комінтернівського.
Вижити подібному виданню, заснованому в невеличкому південному містечку та ще й в умовах економічної скрути, було вкрай проблематично, особливо якщо зважити на його національну спрямованість та характер — лише українською мовою, без будь-яких російськомовних вкраплень і під промовистим гаслом «Українці, єднаймося!». Але часопис не тільки вижив, а й почав регулярно, двічі на рік, без затримки, виходити й «розбігатися» по бібліотеках, книгарнях, передплатниках. А їх було чимало, бо з кожним числом журнал дедалі ґрунтовніше заглиблювався у загальнонаціональне життя України. Цьому сприяла і редакційна рада «Зорі вечорової», до якої увійшли професор філології зі Львова Василь Лизанчук, відомий український письменник Микола Козак і драматург Олексій Чугуй (обидва — з Харкова), голова Одеської обласної управи Всеукраїнського братства ОУН—УПА Михайло Перегінчук та ще один харків’янин — письменник, публіцист, відомий громадський діяч Віктор Полянецький, які сприяли популяризації новодруку серед шкільної та студентської молоді, викладачів навчальних закладів, бібліотекарів і широкого загалу патріотично налаштованих українців.
Упродовж двох десятиліть цей український часопис виходив на громадських засадах і ніс людям слово правди про нас, про нашу історію, культуру, духовність. Невипадково відомий поет і громадський діяч, багатолітній політв’язень сталінських таборів Василь Боровий у відповідь на запрошення стати членом редакційної ради написав: «Вважатиму це за честь».
«Зорю вечорову» читали не лише передплатники й ті шанувальники, яким вона надсилалася поштою індивідуально. Як зазначила в листі до редакції вчителька з Ананьєва Олена Шавловська, «…журнал передається з рук у руки…».
За інформаційної та моральної підтримки газети «Чорноморські новини» редакційна рада «Зорі вечорової» змогла видати унікальну для нашого Півдня книгу «Українська Повстанська армія: шлях до визнання», яка, попри невеликий наклад, але, передаючись із рук в руки, отримала найкращі відгуки патріотичної громадськості Одещини.
Кожен випуск часопису був проникнутий українською ідеєю, всі публікації «працювали» на одну мету — пробуджувати й утверджувати національну самосвідомість українців. Тому значне місце на своїх сторінках журнал віддавав молодим, які знайшли в ньому і свого видавця, й порадника, й мудрого критика та однодумця.
«Не знати, якими вже зусиллями, але… ось уже два десятки літ існує це унікальне видання. Таки подія! Надто коли згадати, що впродовж двох десятиліть різне траплялося, бо сказати, що нелегка це справа — значить нічого не сказати», — писав у статті «Сторінками «Зорі вечорової» відомий одеський журналіст і письменник Роман Кракалія («ЧН» від 14 березня 2019-го).
Починаючи з 2014 року багато публікацій пронизані війною. І це зрозуміло: війна, розв’язана російським агресором на Сході України, щодня нагадує нам про себе, неможливо не думати про це, не перейматися цим. Це наш біль і наша велика біда. В одному з номерів журнал опублікував матеріал про Василя Сліпака — соліста Паризької опери, який загинув від російської кулі, захищаючи незалежність України.
Не меншу увагу «Зоря вечорова» приділяла мовним питанням. Це, зокрема, гострі полемічні статті письменниці та активістки Лариси Ніцой, мовознавців, професорок «Львівської політехніки» — Ірини Фаріон та Києво-Могилянської академії — Лариси Масенко про деякі ініціативи Міністерства освіти щодо російських шкіл в Україні тощо.
У полі зору часопису були й українці Одеси, які, великою мірою, самоусунулися від боротьби за утвердження своєї мови у своєму місті, називаючи себе «російськомовними українцями». Хоча вже сам термін «російськомовний українець» є цілковито абсурдним та алогічним, бо українець не може бути російськомовним — це неприродно. Українець може бути хіба зросійщеним, і не інакше.
Завдячуючи авторам, статті яких нікого не залишали байдужими, журнал не тільки вижив, він (як і газета «Чорноморські новини»), стали чи не єдиними українськими виданнями на Одещині.
Читачеві, мабуть, уже час поставити запитання: чому автор говорить про журнал у минулому часі? Він що, припинив своє існування? Почасти — так. Але не тому, що забракло сил боротися за Україну далі. А тому, що з квітня 2020-го «Зоря вечорова» реформувалася у літературно-публіцистичний альманах.
«Відтепер, — інформує читачів засновник і редактор Дмитро Мартинюк, — це — альманах, у якому друкуватимуться, як і раніше, поезії, оповідання, есеї, а також публіцистика, твори на історичну, культурологічну тематику. Але художніх творів стане більше, й оновлена «Зоря вечорова» виходитиме раз на рік. Запрошую до співтворчості тих, хто має хист до написання поезій чи прози і кому притаманні самовимогливість і працьовитість».
Напучуючи свого часу журнал «Зоря вечорова» на довгу творчу путь, Тарас Чорновіл зазначив: «...Легко бути українцем у Львові чи Тернополі, але як важко й часто небезпечно бути дійсно свідомими активними українцями тут, на Півдні України...». Ці слова актуальні й сьогодні, у чому не раз переконуєшся, їдучи в Одесі трамваєм чи маршруткою, буваючи на базарі, чи в магазині, де рідко почуєш навіть назву національної валюти, а більше — «рублі» (навіть не «карбованці»).
У статусі журналу «Зоря вечорова» відіграла значну роль у національному вихованні зашорених російською пропагандою українців. Цьому сприяли статті відомих людей, як-от: Богдан Бенюк, Хобарт Ерл, Леонід Череватенко, Віктор Полянецький, Ганна Василащук, Ніна Виноградська, Олександр Сич, Ірина Фаріон, Роман Коваль, Олег Тягнибок, Василь Лизанчук… Ну і, звісно, місцевих, одеських: поета Віктора Вовка (світла йому пам’ять), Михайла Перегінчука, Олеся Демчишина, Сергія Мефодовського, Анатолія Глущака та багато інших знаних і шанованих земляків.
І насамкінець зазначу: ініціатором і послідовним втілювачем ідеї видання на Півдні України справді патріотичного часопису був і залишається його редактор — талановитий письменник і публіцист Дмитро Мартинюк. Саме він є тим стрижнем, довкола якого гуртуються й гартуються ті, хто хоче і словом, і ділом долучитися до української справи — єдності, порозуміння, усвідомлення того, що для українців є питомо їхнім, а що — шкодить їм.
Як член редакційної ради «Зорі вечорової», підкреслю, що оновлене, уже в статусі альманаху, видання представляє всю літературну Одещину на всеукраїнській творчій толоці. І робить це гідно та професійно.
Юрій СИСІН.
м. Ананьїв.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206