№ 21-22 (22139-22140) четвер-субота 19-21 березня 2020 року

Переглядів: 702

Ми всі в одному човні

Коронавірус шириться планетою з небаченою швидкістю. Основним способом його стримування досі є карантин. Дотепер не зрозуміло, наскільки ізоляція та обмеження пересувань людей здатні вберегти від небезпечної інфекції. Не зрозуміло навіть ученим. Зате політики у всьому світі з готовністю вживають жорстких заходів. І ці заходи не завжди пов’язані з пандемією.

Планета на карантині

Почнемо з того, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) протягом трьох місяців не поспішала оголошувати поширення інфекції коронавірусу пандемією. Хоча ще в січні 2020 року захворювання, викликане Covid-19, вийшло за межі початкового вогнища в китайському місті Ухань. Ще на початку березня генеральний директор ВООЗ Тедрос Адхан Гебрейсус сказав, що слово «пандемія» абсолютно нічого не міняє у способах протидії захворюванню. Вони такі ж, як і в боротьбі з будь-якою епідемією.

У принципі Гебрейсус правий. Але світова війна, визнайте, все-таки відрізняється від збройних зіткнень, які регулярно відбуваються по всій земній кулі. І справа не тільки в кількості жертв. Масштаби всесвітнього лиха впливають на всі сфери життя людей, створюють обстановку, коли до нормального життя повернутися практично неможливо. Уникаючи слова «пандемія», можна було на час заспокоїти людей. Але це перешкоджало мобілізації, усвідомленню загальної небезпеки і солідарності, яка, як ніколи, необхідна.

Переглядів: 638

Випробування і відповідальність

Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19)». Відповідне рішення підтримали 344 народні депутати.

Цим законом визначається створення правого підґрунтя для оперативного здійснення державою комплексу невідкладних заходів для запобігання та лікування коронавірусної хвороби.

Зокрема, йдеться про проведення закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для цієї мети, без застосування процедур, передбачених законом «Про публічні закупівлі», стовідсоткову попередню оплату за такі товари, роботи та послуги, звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ лікарських засобів, медичних виробів і медичного обладнання, призначених для запобігання виникнення і поширення Covid-19. Контроль за цінами на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари здійснюватиме уряд. Утім, такі норми матимуть тимчасовий характер. Закон визначає адміністративну відповідальність за неоприлюднення інформації про проведені відповідно до нього публічні закупівлі.

Переглядів: 645

Скільки ще чекати на вакцину?

Над розробкою потенційної вакцини проти коронавірусу COVID-19 працює понад 30 компаній, і деякі вже готові до початку випробувань. Але очікувати її появи у короткі строки, за оцінками експертів, не варто, йдеться в огляді, опублікованому тут: https://www.radiosvoboda.org/a/30490696.html.

Початок випробувань

У США вже 16 березня почали випробування потенційної вакцини, повідомляє інформаційне агентство Associated Press з посиланням на неназваного чиновника. Випробування фінансують Національні інститути охорони здоров’я США. Вони проходитимуть у дослідницькому центрі Kaiser Permanente Washington Health Research Institute у Сіетлі. В них візьмуть участь 45 волонтерів віком від 18 до 55 років. Вакцину розробила біотехнологічна компанія Moderna спільно з Національним інститутом охорони здоров’я США (NIH).

У квітні випробування планує почати американська компанія Inovio Pharmaceuticals в Університеті Пенсільванії і випробувальному центрі в Канзас-сіті.

Але, як пояснюють експерти, очікувати потенційної вакцини найближчим часом не варто. Згідно з деякими оцінками, вона стане доступною не раніше 2021 року.

Чому так довго?

Експерти сфери охорони здоров’я кажуть, що на повну перевірку будь-якої потенційної вакцини знадобиться від одного року до 18 місяців, йдеться в статті агенції AP.

Навіть якщо початкові випробування на безпеку цих вакцин пройдуть добре, «ми говоримо про рік-півтора», перш ніж будь-яка вакцина зможе бути готовою до широкого використання, вважає доктор Ентоні Фоучі, директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб NIH.

Переглядів: 461

Виселення студентів — неприпустиме

На період карантину неприпустимо примусово виселяти здобувачів освіти з гуртожитків або давати їм рекомендації залишити гуртожитки. Про це йдеться в листі Міністерства освіти і науки керівникам закладів професійної, фахової передвищої та вищої освіти від 18 березня, — інформує пресслужба Міносвіти.

«У ЗМІ почала поширюватися інформація про примусове виселення студентів із гуртожитків на період карантину. Такі дії є неприпустимими. Керівники закладів зобов’язані на час карантину забезпечити нормальну роботу гуртожитків, інформувати студентів та персонал про заходи безпеки у зв’язку з поширенням COVID-19, а також забезпечити в гуртожитках місця для ізоляції студентів з симптомами гострих респіраторних захворювань», — зазначив заступник міністра Єгор Стадний.

Переглядів: 476

А що з конфліктом інтересів?

У вівторок на черговому позачерговому засіданні Верховна Рада дала згоду на призначення генеральним прокурором України Ірини Венедиктової і призначила нового міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігоря Петрашка.

Як зауважує zn.ua, новопризначений міністр пов’язаний з підприємцем Олегом Бахматюком, який наразі переховується від правоохоронців.

Оскільки Ігор Петрашко досі був заступником гендиректора українського агрохолдингу UkrLandFarming Олега Бахматюка, то в призначенні на цю міністерську посаду, на думку експертів, закладений конфлікт інтересів. Але це не завадило 243 народним депутатам проголосувати «за».

Переглядів: 732

Війна, ідентичність і система цінностей

Уже шість років триває російсько-українська війна. У ній є щось спільне з радянсько-фінською війною 1939—1940 років. Та ж втрата частини територій, те ж затяте намагання імперії будь-якою ціною повернути у «стійло» своїх колишніх і занадто волелюбних «підданих».

Щоправда, цього разу співвідношення сил є не настільки трагічним для народу, який чинить спротив. І міжнародна підтримка більша. Водночас, в імперії багато важелів для того, щоб діяти без застосування зброї. Адже фіни покидали окупантам випалену землю, знищували все, що можна було знищити. І ніхто не залишався, аби здатися на милість ворога. Ситуація з українцями докорінно інша. Колаборація не була рідкісним явищем; перехід військових на бік ворога досяг піку у Криму в березні 2014-го.

Чому ж така різниця між Фінляндією й Україною? Вочевидь, тут не могли не зіграти свою роль ідентичність та система цінностей.

Переглядів: 481

Не вірте шахраям!

У мережах почали поширювати інформацію з фейковими номерами телефонів офіційних служб допомоги населенню в період карантину.

Як наголошує пресслужба мерії, в Одесі діє лише одна «гаряча лінія» з питань про коронавірус: безплатний номер для стаціонарних телефонів 15-50 і для мобільних, також безплатний, 0-800-50-15-50.

«Будь-які інші номери телефонів використовують шахраї. Не наражайтеся на небезпеку і не наражайте своїх близьких! Будьте пильними і здоровими!» — закликають в Одеській мерії.

Переглядів: 492

Повідомлення про оприлюднення

Заяви про визначення обсягу СЕО ДДП генерального плану с. Сергіївка

 1. Заява про визначення обсягу СЕО документа державного планування детального плану «Генеральний план с. Сергі-ївка Саратського району Одеської області».
 2. Зауваження та пропозиції до Заяви про визначення обсягу СЕО генерального плану надаються за адресою: 68263, Одеська обл., Саратський р-н, с. Сергіївка, вул. Центральна, буд. 146, Сергіївська сільська рада. Контактні телефони: 04848-45-242. Електронна адреса — sergeevka09@meta.ua.
 3. Ознайомитися з повним текстом Заяви про визначення обсягу СЕО можна у приміщенні Сергіївської сілької ради та на сторінці в мережі інтернет за посиланням: sergiivska.rada.org.ua. Строк подання пропозицій: протягом 15 днів. Зауваження, надані поза межами строку, не приймаються та не розглядаються.
Переглядів: 878

Поетеса епохи

До 90-річчя Ліни Василівни Костенко

Свого часу сайт «Українська правда» втілив спецпроєкт «Ядро нації», вмістивши оповіді про тих, ким пишається українська нація, кого заслужено пойменовано моральними авторитетами нашого народу. Серед них — Любомир Гузар, Богдан Гаврилишин, Левко Лук’яненко, Ігор Юхновський, Мустафа Джамілев, Йосип Зісельс, Клим Чюрюмов, Мирослав Скорик, Ярослав Грицак, Ніна Матвієнко і нинішня ювілярка Ліна Костенко. Про неї й мова.

Безумовний класик, чиї твори давно увійшли до навчальних програм, стали піснями, символами, мемами й оточили нас з усіх боків.

Безкомпромісна, принципова, вперта, вимоглива, горда. Часом різка, гостра, як бритва, з блискавичною реакцією і неабияким почуттям гумору.

Усе це — про Ліну Костенко.

Переглядів: 838

Іван НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ. Непотрібність великоруської літератури для України і для слов’янщини

(Сьогочасне літературне прямування)

Текст із видання Іван Нечуй-Левицький. Українство на літературних позвах з Московщиною. Культурологічні трактати. Упорядкування Михайла Чорнописького. — Львів: Каменяр, 1998 (фактично 2000). с. 64—126.

Трактат складається з двох частин. Уперше його опубліковано анонімно під назвою «Сьогочасне літературне прямування»: першу частину — у журналі «Правда (Часть літературно-наукова). Річник ХI-ий». — Львів, 1878. — Том II. — С. 1—41; другу — у літературному додатку до того ж журналу: «Літературний збірник. В доповненє XIII річника часопису «Правда», уложений Володимиром Барвінським, докінчений Іваном Франком». — Львів, 1884. — С. 195—231. Інтервал у шість років між публікацією першої та другої частин був зумовлений тим, що через брак коштів журнал виходив з великими перервами. Видання здійснювалося накладом Товариства ім. Шевченка.

Найперше свідчення про авторство твору знаходимо у листі І. Франка 26.ХІІ.1878 р. до О. Рошкевич, де він переказує своїй нареченій зміст упорядкованого спільно з М. Павликом збірника «Молот» і не без бравади додає: «На кінці буде ще надрукована моя рецензія на другий том літературної «Правди» […], а іменно на статтю Левицького (автора «Хмар», «Джері», «Причепи») «Літературне прямування новіших літератур» — п. Левицького сокрушаю вельми і висказую рішуче деякі думки, щоб покінчити спори з нашими естетиками-правдянами» (Франко І. Зібр. тв. у 50 т. — К., 1986. — Т. 48. — С. 133).

Переглядів: 589

Валентина СИДОРУК. Літературні роботи

Любов

З хати чувся гомін, верескливий жіночий сміх. «Вже готова», — подумав хлопчик. Увійшов до хати, став біля дверей. Ніхто не звернув на нього уваги, тільки господар серйозно сказав: «Любко, готуйсь, конвой прибув…».

Жінці було не до того. Вона сиділа на ліжку й мляво відбивалася від довгих рук бугаєподібного Чоботаря. Голі ноги її сяяли білизною.

— Іди сюди, дитино, — покликала господиня. — Їж.

Хлопчик підійшов до столу, почав їсти хліб із ковбасою, не відриваючи погляду від матері. Чоботар тим часом рвонув на ній кофтинку й припав до пишних грудей губами. Жінка вже майже не тріпалась, тільки постогнувала.

Хлопчик перестав їсти й кинувся до матері:

— Мамо, пішли додому!

Переглядів: 725

Що таке коронавірус

Захворювання, спричинене новим коронавірусом, уперше було виявлене в Ухані (Китай) й отримало назву коронавірусного захворювання 2019 (COVID-19). «CO» означає corona (корона), «VI» — virus (вірус) та «D» — disease (захворювання). Раніше це захворювання називали «новим коронавірусом 2019 року» або 2019-nCoV.

COVID-19 — це новий вірус, пов’язаний з тим же сімейством вірусів, що й гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) та деякі типи звичайної застуди.

Як поширюється COVID-19?

Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, зокрема через кашель і чхання, а також торкання поверхонь, забруднених вірусом. COVID-19 може жити на поверхнях протягом кількох годин, але прості дезінфікуючі засоби можуть його вбити.

Які симптоми коронавірусу?

Симптоми можуть включати підвищення температури, кашель і задишку. У більш важких випадках інфекція може викликати пневмонію або утруднення дихання. У деяких — може бути смертельним.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net