№ 19 (22137) четвер 12 березня 2020 року

Переглядів: 2664

Обнуляй і владарюй

У Росії оформлена безстрокова диктатура Путіна

Спецоперація «обнуление сроков» була проведена Путіним з якимись особливими безсоромністю і простотою. Це одразу ж навіяло спогади про осінь 2011 року, коли Путін з Медведєвим з такою ж простотою і безсоромністю зізналися у тому, що провели операцію «временный президент, греющий трон», а от термін закінчився — і тепер на трон повертається справжній президент. Але тоді Росія і росіяни, Москва і москвичі були якісно зовсім іншими.

Нахабство влади, розгубленість опозиції

Тоді почалася хвиля протестів, яка, як здалося, може змести ту обридлу (вже тоді) владу. Однак, напружившись, гебістська верхівка протести 2011—2012 років обнулила. А цього разу були обнулені президентські терміни. І якби Путін наказав обнулити літочислення, Держдума зробила б і це. Був би зараз не 2020 рік, а просто 20-й. Чому ні?..

Переглядів: 2599

Тритижневий карантин

Учора Кабінет Міністрів затвердив заходи, яких необхідно вжити через загрозу епідемії коронавірусної інфекції та для недопущення поширення COVID-19 в Україні, повідомляє урядовий портал.

Так, прийнято рішення виділити 100 млн грн на першочергову закупівлю засобів індивідуального захисту для поточних потреб міністерств, відомств та служб, а також для поповнення держрезерву. Одночасно, задля виконання цього рішення, до 1 червня заборонено експорт товарів протиепідеміологічного призначення, щоб гарантувати забезпечення необхідними засобами захисту населення країни.

Переглядів: 557

Мова — як зброя

«Сьогодні в Росії ухвалено закон, що визнає українців і білорусів носіями російської мови і спрощує надання їм російського громадянства», — написав 11 березня у своєму блозі на «Українській правді» народний депутат, колишній директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ЯТРОВИЧ.

Чергова демонстрація, що мова — це зброя. Росія використовує знання українцями російської мови і як додатковий аргумент на користь твердження, що ми з росіянами — «одін народ», і як привід «захищати» російськомовне населення.

Переглядів: 693

Не чіпайте мову брудними руками!

Скільки можна «умовним українцям» (Петро Осадчук) знущатися різними узаконеннями старовинної української державної мови? Вона жила і вдосконалювалася століттями й ні в кого не питала дозволу на існування, бо головний її носій і споживач — народ!

Проїдьтеся по всіх усюдах нашої красуні України й уважно послухайте рідну солов’їну. Чи однаково вона звучить? Звичайно, ні! І не може історично однаково звучати на Поділлі, Слобожанщині, у Карпатах і біля Чорного моря. Мова, як погода, формується. Хіба Іван Франко перестав бути видатним письменником-академіком, пишучи діалектами Станіславщини чи Львівщини: «Лупайте сю скалу. Нехай ні жар, ні холод — ніщо не спинить вас!»? Його мову сприймає і приймає весь розумний світ. Мудрагелі-ненависники скажуть, що «скала», то зрусифіковане «скеля»… Чим їм не до вподоби діалектизми Лесі Українки? Не в силі їх мозок те осягти? Вони її не знають і знати не хочуть — вороги!

Переглядів: 584

Припортовий знову на слуху

5 березня детективи Національного бюро за процесуального керівництва САП повідомили чотирьом особам про підозру у завданні шкоди на суму 93,3 млн грн АТ «Одеський припортовий завод» (99,57% якого належать державі).

Як повідомила пресслужба відомства, під підозрою – довірена особа народного депутата України VIII скликання, яка виступила організатором схеми, заступник директора ОПЗ, начальник відділу заводу та власник компанії-нерезидента-учасниці корупційної схеми. Дії всіх чотирьох осіб кваліфіковано за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.

Переглядів: 535

Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ: Ми закінчимо ці реформи

У розмові з журналістом видання Bloomberg, повідомляє сайт Президента України, Володимир Зеленський наголосив, що земельна реформа та реформа системи охорони здоров’я будуть завершені, а уряд покращуватиме комунікацію із суспільством щодо чутливих питань цих реформ.

«Земельна реформа — це реформа і президента, й уряду — ми всі несемо відповідальність. Найскладніша реформа, тому що впродовж майже 30 років ніхто не міг навіть почати обговорення законопроєкту (про ринок земель сільськогосподарського призначення. — Ред.) у комітетах. Ми закінчимо цю реформу», — запевнив глава держави.

Переглядів: 471

Простір для діалогу та ідей

На вулиці Леха Качинського, 7 відкрився перший в Україні Knowledge Hub

(у перекладі — центр знань) регіонального представництва Консультативної місії Європейського Союзу в Одесі для проведення тренінгів, семінарів, конференцій за участю партнерів КМЄС: Нацполіції, прокуратури, органів правосуддя, СБУ, Держприкордонслужби, ДБР, антикорупційних органів. Новий центр знань також сприятиме взаємодії між учасниками процесів реформ — представниками громадянського суспільства, правоохоронними органами та місцевою владою.

Переглядів: 2598

Куди прямують США?

«Америка-2020: основні тенденції розвитку» — лекцію на таку тему прочитав нещодавно в інформаційно-ресурс-ному центрі «Вікно в Америку» ОННБ політолог, директор Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Володимир Дубовик.

Професор кафедри міжнародних відносин, політології та соці-ології ОНУ обґрунтував своє бачення проблеми: куди прямують Сполучені Штати Америки? Основне фахове зацікавлення полі-толога — теорія міжнародних відносин і міжнаціональних конфліктів. Гість конкретизував теми, які мають для нього спеці-альний науковий і викладацький інтерес: зовнішня політика США, відносини США — Україна, теорія міжнародних відносин, чорноморська безпека, дослідження міжнародних конфліктів, зовнішня політика України.

Переглядів: 452

П’ять тисяч на корову

З ініціативи громадськості, яка подала відповідні звернення, Мінекономіки планує дотувати сімейні ферми, що утримують від 5 до 25 корів, повідомляє пресслужба відомства.

Мінекономіки розробило зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств (постанова Кабінету Міністрів від 7 лютого 2018 р. № 106), якими, зокрема, пропонує передбачити спеціальну дотацію за утримання корів фермерським господарствам.

Переглядів: 480

Біопаливо із гички

Керівник кооперативу «Гагауз Єрі» із села Котловина Ренійського району Михайло Цонков займається виробництвом пелет з відходів моркви, петрушки, буряків та соняшнику. Отже все те, що залишається після збирання насіння та коренеплодів, стає біопаливом. Про підприємливого фермера розповів сайт Kurkul.com

«Ми вирощуємо насіння вже багато років і довгий час відходи у вигляді гички віддавали на корм вівцям або ж спалювали. Я три роки думав про те, яке ще застосування можна знайти цьому, здавалося б, непотрібному матеріалу. Їздив по Україні, шукав відповіді і за кордоном — у Білорусі та в Китаї. Й ось, нарешті, знайшов підходящий гранулятор у Жмеринці. Вартість його оптимальна — 130 тисяч гривень. До того ж, до нього можна легко придбати запчастини», — розповів Михайло Цонков.

Переглядів: 599

Де народжуються папір і книжки...

Харківщина — земля з багатою історією, оповита легендами, увічнена в переказах. У рамках престуру, організованого тамтешнім пресклубом, ми, журналісти з різних областей України, вирушаємо до старовинного містечка Змієва, що на березі Сіверського Дінця. Подейкують, що саме тут, у густих лісах та непрохідних болотах, які оточували це поселення, жив казковий багатоголовий Змій Горинич…

Сьогодні Зміїв знаменитий, передусім, унікальною паперовою фабрикою, якій, до речі, вже 127 років. Незважаючи на поважний вік, це — сучасне, екологічне і креативне підприємство, що виробляє широкий асортимент паперу: крафт-папір, обгортковий і пакувальний, а також писальний, газетний, газетно-офсетний. Тут працюють понад 200 осіб, для яких виробництво паперу — це не лише робота, а й спосіб життя.

Переглядів: 3483

Українці і братні народи

Математики є однією з небагатьох категорій людей, які розв’язують свої суперечки олівцем на папері або крейдою на дошці. Сенс формул — у їх однозначності. Сенс рівнянь — у запрограмованості їх розв’язків після запису самих рівнянь. Більшість землян — це люди з гуманітарним світосприйняттям. Тому одні й ті самі слова вони сприймають по-різному, ті ж слова викликають у них різні асоціації, спонукають до різних дій. Поведінкою більшості звичайних людей можна керувати за допомогою саме відповідних слів. Маніпулятивності слова можна протиставити лише однозначність математики.

Сучасники, які ще пам’ятають радянське минуле, пам’ятають і скільки разів на догоду політичній доцільності різні народи світу, чи то в Африці, чи в Азії, чи в Латинській Америці, оголошувалися братніми. На етапі військового чи політичного конфлі-кту цей епітет зникав, а потім з’являвся щодо якогось іншого народу.

Переглядів: 483

«Балтське коло». Уже друге

Нещодавно побачив світ другий випуск літературного альманаху «Балтське коло», виданий місцевим осередком Ліги незалежних українських письменників ім. Павла Чубинського.

Збірник відкривається статтею до 100-річного ювілею балтської районної газети «Народна трибуна», вміщеною під рубрикою «Історія і сучасність». До речі, цій даті присвячені й деякі інші матеріали: «Спогади повітового редактора» Костя Гордієнка та статті під рубрикою «Незабутні» про письменників-ювілярів Дмитра Май-Дніпровича та Леся Гомона, які у 1920-х працювали у Балті.

Переглядів: 468

Повне зібрання до Лесиного ювілею

З нагоди 150-річчя від дня народження Лесі Українки, яке відзначатиметься 25 лютого 2021-го, Український інститут книги планує запустити амбітний проєкт видання повного зібрання її творів.

«Це проєкт «14 томів до Лесиного ювілею». Хоча поки що невідомо, скільки їх буде точно. Йдеться про наукове видання повного зібрання творів. На його текстологічну підготовку буквально цими днями Міністерство культури, молоді і спорту оголосить конкурс у якому оберуть організацію, відповідальну за підготовку текстів, — розповіла директорка Українського інституту книги Олександра Коваль. — Коли тексти будуть готові і права на їх використання передадуть державі, оголосять тендер на друк видання».

Переглядів: 2824

Слово про вчителя

До 100-річчя від дня народження професора Д.І. Поліщука (1920 — 2002)

Випускникам Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова добре відоме ім’я професора Дмитра Івановича Поліщука. Доктор фізико-математичних наук, завідувач кафедри загальної фізики, декан фізичного факультету, проректор з навчальної роботи, талановитий учений, учасник Другої світової війни, кавалер багатьох нагород.

Народився Дмитро Іванович 22 лютого 1920 року в селі Адамівка Любашівського району в родині сільського лікаря та простої селянки. Невдовзі сім’я переїхала до центру волості — Любашівки, де запрацювала амбулаторія й була робота для батька. У сім літ пішов до семирічної школи, яка відкрилася на території колишнього панського маєтку Любинських і в 1934-у отримала статус середньої. Час навчання у ній припав на тяжкі роки Голодомору, коли більшовицька влада планомірно винищувала українців. По Любашівському району було офіційно зареєстровано більше двох тисяч випадків опухання від голоду і 737 смертей від нього. Ця трагедія назавжди закарбувалася в пам’яті юнака.

Переглядів: 473

Сонячна ягода херсонських степів

Для географічного зазначення «Херсонський кавун» створили власний логотип, у якому поєдналися вода й сонце, повідомляє аналітична платформа Еast-fruit.

«Коли був оголошений конкурс на концепцію та логотип географічної назви «Херсонський кавун», ідея народилася з перших хвилин. Я родом зі спекотного херсонського степу, працюю з місцевими підприємцями та фермерами з 2012 року, обожнюю сонце і сонячну ягоду, повну солодкої води. Звідси й концепція про поєднання у знаку води і сонця Херсонщини», — розповіла засновниця дизайн-студії Victory House, яка розробила знак, Вікторія Кулакова.

Переглядів: 469

Арцизька «генна інженерія»

Недавно вичитав, що у Басарабському (саме так у І. Нечуя Левицького та М. Коцюбинського!) краї на пам’ятнику Карлу Марксу місцева влада поміняла табличку, перейменувавши бюст вождя комунізму на поета-революціонера Христо Ботева.

В нас совка ніхто не викрав — 
Ще врожаїться прищепа. 
Щойно трапилася прикра 
В Басарабії халепа. 

Переглядів: 2648

Місця не для смартфона

Смартфони стали природним продовженням наших рук. З ними ми прокидаємося і засинаємо, ходимо в туалет і приймаємо ванну, гуляємо і тренуємося, працюємо й готуємо їжу. Однак учені нагадують про те, що місце зберігання цього корисного в усіх сенсах гаджета може негативно впливати на здоров’я його власника.

Сайт internetua розповідає про п’ять місць, де небезпечно тримати свій телефон.

У кишені. Зберігання в кишені гаджета, який постійно повинен бути у вас під рукою, здається найрозумнішим рі-шенням. Але для чоловіків це дуже шкідливо. Низка проведених в Ізраїлі багаторічних досліджень засвідчила, що випромінювання, яке виходить від смартфонів, знижує концентрацію сперми до неприйнятного рівня. Вчені медичного факультету ім. Раппопорта технологіч-ного університету Техніон і Медичного центру Кармель установили, що чоловіки, які розмовляють по мобільному телефону більше години на день, подвоюють ризик зниження концентрації сперматозоїдів. Подібним чином гаджет впливає і в тому разі, якщо він підключений до зарядного пристрою й розташований при цьому на рівні чоловічих стегон.

Переглядів: 455

Чому Зеландія пішла під воду

Дослідивши уламки Зеландії, сьомого континенту, який колись існував на Землі, вчені зробили висновок, що до його зникнення призвела поява Вогняного кільця у Тихому океані. Відтак, запевняють вони, підтверджується гіпотеза про те, що острови Нова Зеландія та Нова Каледонія, які входили до його складу, є окремим материком.

Про те, що на планеті існує сьомий континент, було відомо, однак лише нещодавно науковці змогли його досліджувати. Нове вивчення уламків, піднятих з дна океану, показало: цей материк змінився у період між 35 мільйонами та 50 мільйонами років тому. Деякі його фрагменти піднялися на 3 кілометри, а решта — пішли під воду.

Переглядів: 459

Проєкти

Хто полетить на Марс

NASA оголосило прийом заявок на відбір нових астронавтів для подорожей на Місяць і Марс.

Уже цього року агентство готується запустити астронавтів на американських ракетах з території США на Міжнародну космічну станцію — з перспективою подальших подорожей на Місяць і Марс.

Заяви можуть подавати тільки громадяни США. Кандидатам необхідно мати ступінь магістра в галузях інженерних, біологічних, фізичних, комп’ютерних або математичних наук в акредитованому навчальному закладі, а також не менше двох років відповідного професійного досвіду або ж 1000 годин командного часу на реактивних літаках. Наразі в активі NASA є 48 астронавтів.

Переглядів: 2608

За десять днів до серцевого нападу

Науковці з Університету штату Юта та Університету охорони здоров’я Солт-Лейк-Сіті створили новий датчик Bluetooth, який виявляє серцеву недостатність за десять днів до того, як це станеться, навіть якщо у пацієнтів відсутні симптоми.

Пристрій кріпиться на грудях і відстежує частоту серцевих скорочень і ритм, якість сну, кількість зроблених кроків, положення тіла тощо. Дані відправляються у додаток смарт-фону. Відтак можна визначити, коли функція серця починає погіршуватися.

Переглядів: 445

Стеля для авіалайнерів

Вчені пропонують змінити висоту польоту пасажирських авіалайнерів, що допоможе знизити вплив інверсійних слідів від їх двигунів на глобальне потепління.

З пропозицією про зміну висоти польоту авіалайнерів виступили кліматологи. За їх словами, це допоможе знизити рівень небезпеки, яку становлять інверсійні сліди, що залишають літаки, і скоротити обсяги впливу авіації на глобальне потепління більш ніж удвічі.

Переглядів: 495

Сам собі кулінар

Гарячі печериці

Інгредієнти: 500 г цілих свіжих печериць, 1/3 склянки лимонного соку, 2—3 зубчики часнику, пучок петрушки, сіль за смаком, 50 г масла, чайна ложка сухого курячого бульйону.

Приготування. Вилити в каструлю лимонний сік, 2—3 склянки води, закип’ятити і додати гриби, варити під кришкою 30 хвилин. Розігріти у сковороді масло, додати посічений часник, зелень петрушки і чайну ложку курячого бульйону, все добре перемішати. Зняти з вогню гриби, злити воду, висипати на сковороду й обсмажувати ще протягом 5—10 хвилин. Подавати на блюді гарячими.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua