Переглядів: 852

Кшиштоф ПЕНДЕРЕЦЬКИЙ: «Музика повинна бути живою...»

Одесі щастить на гостей. От і цими днями наше місто мало честь приймати у себе одного з найвідоміших композиторів сучасності, батька польської авангардної музики, Людину світу, Маестро Кшиштофа Пендерецького разом з його дружиною і Музою пані Ельжбетою.

Ініціатором приїзду пана Кшиштофа до чорноморської перлини виступив художній керівник і диригент Національного одеського філармонійного оркестру, народний артист України Хобарт Ерл. Він був також модератором зустрічі з геніальним музикантом, що відбулася у стінах Національної музичної академії ім. А.В. Нежданової.

У чималому залі консерваторії — жодного вільного місця. Ще б пак: побачитися з генієм сучасності при-йшли і викладачі, і студенти, і діячі культури, і небайдужі одесити, які люблять музику.

У польського композитора чимало точок дотику з музичною Одесою. По-перше, за освітою він — скрипаль і добре знає Одесу як батьківщину всесвітньо відомих музикантів.

Крім того, Кшиштоф Пендерецький — людина, яка вмістила в собі багато різних культур і багато різного досвіду. Його бабуся по матері — вірменка, родом з українського міста Станіславова (нині Івано-Франківськ), загалом має в крові вірменське, українське, польське й німецьке коріння. Тобто, без перебільшення можна сказати, що справжній одесит.

З дитинства талановитий, він понад усе любив музику. Багато вчився: спочатку в рідному містечку Дембіца, згодом — у Краківській консерваторії. Цікаво, що на конкурсі молодих польських композиторів у 1959 році журі присудило йому всі три премії — за перше, друге і третє місця. Оскільки конкурсні твори надсилалися інкогніто, ніхто й не здогадувався, що у трьох зовсім несхожих творів — один автор.

Точиться надзвичайно цікава розмова з Маестро, слухаємо уривки його симфоній у запису…

Пан Кшиштоф розповідає, що Симфонію №1 написав у 1972—1973 роках, тоді, коли відчув: настав час творити щось нове:

— Цей твір був наче прорив, у ньому поєдналося те, що вже було, і те, що я хотів сказати. З цього твору почався польський авангард. Це не була звичайна музика — це було щось нове. Я зруйнував те, що було раніше, але не можна бути руйнівником усе життя. І я почав творити нову музику…

Після Першої одразу написав Симфонію №2 — Різдвяну.

— Музика повинна бути живою… — ділиться композитор. — Я найбільше люблю сакральні твори, засновані на григоріанських співах, слов’янську музику. Але при цьому шукаю нові звуки, нове звучання, і для цього потрібно йти трошки далі… Я не хочу пояснювати власні твори, чому вони звучать так, а не інакше. Кожен, хто любить музику, зрозуміє без слів…

Кшиштоф Пендерецький добре відомий не лише меломанам, а й шанувальникам кіно. Його саундтреки звучать у фільмах всесвітньо відомих режисерів Стенлі Кубрика, Вільяма Фрідкіна, братів Квей, Мартіна Скорсезе та інших. Виразна, динамічна, експресивна музика приваблює творців кіно, тож вони часто використовують фрагменти його творів у стрічках, але композитор не надто цим пишається.

— Моя музика у кіно — це не досягнення, це, скоріше, мій гріх, — зізнався Маестро.

У ході розмови пан Кшиштоф тепло згадував своїх друзів. Адже з 1950-х товаришував з Каролем Войтилою — майбутнім Папою Римським Іваном Павлом ІІ, коли той ще був актором, і писав музику для театру, в якому він грав. Вони товаришували все життя. Дружні стосунки поєднували композитора і з Сальвадором Далі, з яким мали намір втілити спільний музично-драматичний проєкт на тему створення світу. Дружив із Мстиславом Ростроповичем, присвятив йому свій твір для віолончелі з оркестром…

На запитання, над чим працює нині, 86-літній композитор відповів:

— Я не пишу зараз музику. Надто багато я її написав за все життя. Але я б іще хотів створити Дев’яту симфонію. Наразі їх вісім, і моя Восьма симфонія присвячена деревам. Я дуже люблю дерева, висаджую їх упродовж усього життя. Я посадив і виростив у моєму саду 1800 видів дерев, але я не можу пояснити словами, чому я їх люблю, — зізнався пан Кшиштоф.

— Ми зараз зайняті тим, що висаджуємо дерева, — додала дружина композитора.

Пані Ельжбета також розповіла, що на території їхнього маєтку, який вони купили ще в 1970-х у нащадків відомого польського художника Яцека Мальчевського, в селі Люславіце, поблизу Кракова, збудований і діє Європейський центр музики Кшиштофа Пендерецького. Там є концертний зал на 650 місць, навчальні класи і хостел на 100 осіб. У це райське місце, що посеред прекрасних дерев, які посадив Маестро, приїздять митці з усього світу навчатися музиці. Там відбувається близько 500 концертів на рік.

— Ми хочемо залишити щось по собі, хочемо, щоб там навчалися молоді музиканти, навіть тоді, коли вже нас не буде, — додав пан Кшиштоф.

Європейський центр музики Кшиштофа Пендерецького є унікальним явищем, місцем поєднання природи й культури, і перебуває під охороною держави.

Кшиштоф Пендерецький — почесний професор багатьох музичних університетів. В Одесі він отримав ще одне почесне звання — доктора наук Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової. Відповідне свідоцтво йому вручив ректор вишу Олександр Олійник.

— Я зворушений вашим теплим прийомом, — зізнався композитор. — Це була не звичайна зустріч, а зустріч з друзями. Я пам’ятатиму ваше місто, і віднині буду приїздити до вас разом з дружиною, в місто, яке полюбив...

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua