Ще не епідемія, але...
Цього року в Україні вже зафіксовано 20 випадків дифтерії, 18 з них — у жовтні. П’ятьох хворих з цим діагнозом зареєстровано у Закарпатській області, двох — у Києві та одного — на Тернопільщині. Ще десятеро осіб на Закарпатті є носіями інфекції, інформує Міністерство охорони здоров’я.
В Україні, зазначають у МОЗ, вкрай низький рівень охоплення щепленнями від цієї інфекції: вакциновані лише 59% дітей до року, з-поміж дорослих іще менше — 52,3%.
Чи можна говорити про насування епідемії дифтерії в Україні? Фахівці заспокоюють: подібні висновки робити зарано.
Зокрема, лікар-імунолог, завідувач кафедри клінічної імунології та мікробіології Харківської медакадемії післядипломної освіти Андрій Волянський на своїй ФБ-сторінці прокоментував так: «На питання «Чи може це бути початком епідемії?» я поки що радив би не відповідати однозначно. Почекати деякий час. Наразі перевірити свій захист і за необхідності відновити. Нещеплених дітей вакцинувати».
Такої ж думки дотримується його колега — лікар-інфекціоніст Олексій Галімський: «В Україні епідемія дифтерії? Ні. Два—п’ять випадків на рік у кожній області на початку сприятливих 2000-х вважалося нормою епідеміологічного благополуччя».
Втім, варто пригадати, що лікар Євген Комаровський упродовж останніх чотирьох років регулярно повторював: через антивакцинальні настрої батьків в Україні не за горами наступ дифтерії. Про це він згадував і в одному з нещодавніх інтерв’ю ВВС: «Сьогодні ми маємо кір, де смертність приблизно 1 на 1000 хворих. А ситуація з захистом від дифтерії — не краща. І якщо на зміну кору прийде дифтерія, то це буде 5% смертність, як мінімум. А це вже іншого порядку загрози».
Що треба знати про дифтерію
Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується запаленням переважно слизових оболонок ротової порожнини та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем.
Збудником захворювання є дифтерійна паличка (коринебактерія), стійка до дії різних чинників і в зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб. Передається повітряно-крапельним шляхом, а також через предмети побуту (посуд, іграшки). Дифтерійна бактерія, потрапляючи у дихальну систему, виробляє токсин, що блокує синтез білка в клітинах, внаслідок чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, зокрема й несумісні з життям. Інкубаційний період — від 3 до 10 днів.
Кожному, хто не захищений вакциною, слід пам’ятати про ускладнення, якими, власне, й небезпечна ця недуга: блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза (міокардит), ураження нервової системи, легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).
Основними симптоми дифтерії є:
- біль у горлі;
- підвищена температура;
- наліт на мигдалинах сірого кольору;
- осиплість голосу;
- ускладнене дихання та ковтання;
- висока температура;
- набряк слизової оболонки носоглотки;
- збільшення лімфатичних вузлів.
Украй важливо своєчасно діагностувати хворобу. Адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекці-йний мононуклеоз. Якщо ви помітили в себе або рідних такі ознаки, не легковажте і не списуйте все на звичайну застуду, а негайно зверніться до лікаря. Чим раніше встановлений діагноз, тим вищі шанси на одужання.
Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи. Токсичне ураження серцево-судинної та нервової систем і вторинні інфекції також можуть мати летальні наслідки. Небезпечність захворювання характеризується високою смертністю: 50 випадків із 1000.
Як і коли вакцинуватися від дифтерії
Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну — у 16 років — АДП-М.
Дорослі повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу — у 36 і так далі.
Вакцинація вже за декілька років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але захворювання у правильно щеплених перебігатиме набагато легше, ніж у невакцинованих.
Якщо доросла людина або дитина старшe 7 років раніше не щеплювалися від дифтерії та правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М: спочатку перша доза, через місяць — друга, через шість місяців після другої — третя.
За даними CDC, 99% тих, хто має щеплення від дифтерії, не хворіють. Імунізація від усіх хвороб, наголошує ВООЗ, запобігає двом-трьом мільйонам смертей у світі щороку, а ще півтора мільйона людей можна врятувати, якщо охоплення щепленнями збільшиться.
З «виписки» хвороби
Дифтерія — одна з найстрашніших інфекційних хвороб, яка спричиняла руйнівні епідемії, передусім серед дітей.
Перші згадки про дифтерію з’явилися ще у V ст. до н.е. в працях Гіппократа. Найбільші її спалахи зафіксовані у Середньо-віччі. Під час тяжких епідемій у Європі та Сполучених Штатах Америки у 1880-х летальність від респіраторної форми дифтерії в деяких районах перевищувала 50 відсотків.
Наприкінці ХІХ століття німецький бактеріолог Едвін Клебс виявив збудника недуги у зрізах дифтерійних плівок, а вже за рік Фрідріх Лефлер виді-лив дифтерійну паличку в чистій культурі, чим здобув собі світове визнання. До речі, дифтерійну паличку і дотепер деколи називають «паличкою Лефлера». Надалі цю гіпотезу підтвердив французький мікробіолог Еміль Ру та швейцарський лікар і вчений Александр Єрсен.
У 1891 році німецький вчений-мікробіолог Еміль фон Беринг уперше в історії ввів дифтерійний антитоксин.
Наразі вакцини, що містять дифтерійний анатоксин, є одними з найстаріших вакцин у сучасному застосуванні. Перші підходи до активної імунізації проти дифтерії ґрунтувалися на суміші токсину та ДАТ. Такі вакцини широко використовувалися у США в 1914 році. У 1926-у був розроблений більш імуногенний дифтерійний анатоксин. У 1940-х дифтерійний і правцевий анатоксини та антигени кашлюку були об’єднані в дифтерійно-правцеву-кашлюкову вакцину (DTP). У Європі та Північній Америці вони стали доступними наприкінці 1940-х, і спалахи дифтерії серед вакцинованого населення зменшилися.
До того, як у 1970-х ці вакцини стали легкодоступними та почали застосовуватися в усьо-му світі, у країнах з низьким і середнім рівнем доходів щорічно фіксувався мільйон випадків дифтерії, з яких 50—60 тисяч закінчувалися непоправним.
Та повернемося до нинішньої тривожної ситуації в Україні. Як нагадує МОЗ, епідемія дифтерії була в нас у 1991—1998 роках. Причина — вкрай низький рівень вакцинації дітей та ревакцинації дорослих. Тоді за-хворіли 20 тисяч осіб, 696 пацієнтів померли.
За останні роки в Україні реєструвалися поодинокі випадки захворювання на дифтерію: у 2011-у — 8, у 2012-у — 5 (серед них — 1 дитина), у 2013-у — 6 (2 дитини), у 2014-у — 4 (1 дитина), у 2015-у — 2 (1 дитина), у 2016-у — 4 дорослих (по одному в Івано-Франківській та Одеській областях і два у Києві), у 2017-у — не зареєстровано жодного, у 2018-у — 10 випадків.
За жовтень нинішнього року, як мовилося на початку, діагностовано аж 18 випадків дифтерії.
Сигнал — дуже тривожний.
МОЗ України закликає: не наражайтеся на небезпеку, своєчасно вакцинуйте дітей та зробіть щеплення собі.
![Чорноморські новини](/_f/fb-img.jpg)
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206