Варто знати
Чому по спині бігають мурашки?
Навряд чи хтось не знайомий з таким відчуттям, як бігання по спині мурашок. Воно може виникати у зовсім різних ситуаціях. Наприклад, коли ви почули шокуючу новину. Або вас обдуло вітром після купання у теплому морі. Або ж ви просто слухаєте музику, яка вам дуже подобається…
Але чи замислювалися ви, чому наше тіло реагує саме так?
Як стверджують учені, це фізіологічне явище передалося сучасній людині від її пращурів. Воно проявляється у формі крихітних підвищень на тілі, які змушують наші волосинки стирчати. Зараз така реакція не відіграє для людини жодної ролі, але раніше вона приносила велику користь.
Бігання по спині мурашок виникає в результаті скорочення монетарних м’язів, прикріплених до кожної волосинки. Так і з’являються невеликі опуклості на шкірі. Найчастіше це відбувається, коли людина відчуває холод. У тварин із густою шерстю мурашки захоплюють повітря і створюють шар, що слугує за ізоляцію. Чим густіша шерсть — тим більше зберігається тепла.
А ще вчені вважають, що мурашки є результатом підсвідомого вивільнення гормону стресу — адреналіну. Цей гормон виробляється у верхній частині нирок. У людей він виділяється через холод, почуття страху, сильні емоції або стрес. Мурашки можуть супроводжуватися пітними долонями, прискореним диханням і серцебиттям, тремтінням у тілі, підвищенням артеріального тиску та відчуттям «метеликів у животі».
У тварин адреналін виділяється тоді, коли їм холодно або вони потрапляють у стресову ситуацію. Скажімо, під час експерименту фахівці фіксували виникнення мурашок у кішок, коли вони бачили собаку, іншими словами — загрозу. Люди ж можуть зіткнутися з цим явищем, коли дивляться, наприклад, фільм жахів або навіть просто згадують неприємну ситуацію з минулого.
Якщо допік стрес...
Про спиртні напої, як і про каву, на цей час краще забути. Втім, якщо чашка кави допомагає вам зосередитися і ви відчуваєте, що без цієї «підзарядки» ніяк не обійтися, дозвольте собі такий виняток. Але не забувайте, що кофеїн, який міститься в чаї, каві, «колах», гарячому шоколаді і так званих енергетичних напоях, збільшує кількість адреналіну, що виробляється організмом, і якщо їх вживати постійно, легко опинитися на межі нервового зриву.
Відмовляючись від кофеїну, пам’ятайте, що в перші 24 години з того моменту, коли це зробили, у вас можуть з’явитися головний біль і легке нездужання. Тому пийте більше води і соків та їжте більше фруктів: фруктоза стимулює діяльність головного мозку, причому робить це дуже м’яко. Якщо ж ви весь день у дорозі, обов’язково візьміть із собою пляшку мінеральної води та пакетики тра-в’яного чаю: знадобиться лише склянка окропу — і пакетик із сухою ромашкою чи м’ятою перетвориться на напій-антидепресант. Дуже добре також заварювати свіжонатертий корінь імбиру та скибки лимона.
Поступово виходячи зі стресового стану, ви повертаєтеся до нормального життя. У цей період включіть до свого раціону пряну їжу. У спецій чимало чудових властивостей, а одна з них, поки що маловивчена, — здатність піднімати настрій. Додавши до курячого супу трошки свіжого чилі, ви відчуєте неабиякий приплив сил. Або спробуйте, як це роблять жителі Індії, прополоскати рот водою з розчиненими у ній прянощами, й ви відразу станете бадьорими і не спатимете на ходу.
А ось ще кілька не зайвих порад.
Підбадьорить коріандр, доданий до різних страв.
Комплекс вуглеводів, що міститься у рисі, сприяє виробленню серотоніну, а відтак незамінний для підтримання хорошого настрою.
Ще одне джерело серотоніну — томати.
Китайці для боротьби зі стресом використовують чайну заварку. Висушивши її на сонці, набивають нею подушки. Ледь вловимий аромат допомагає зняти нервове напруження, що набралося за день.
Щоб скоріше вийти зі стресового стану, обов’язково включіть у свій раціон молочні продукти та яйця, зелені овочі, петрушку, кріп, горіхи, банани, трав’яний чай, воду і фруктові соки замість звичних чаю або кави.
Сучасні нейрофізіологи вважають кальцій найкращим натуральним заспокійливим засобом. Деякі тварини, наприклад косулі та зайці, які, рятуючись від погоні, зазнали сильного стресу, інстинктивно шукають багаті на кальцій рослини — чебрець, розмарин, кріп, шавлію, майоран.
![Чорноморські новини](/_f/fb-img.jpg)
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206