Переглядів: 661

За принципом територіальної доступності

Команда експертів презентувала новий варіант повітового поділу Одещини: не чотири, а п’ять замість нинішніх 26 районів

Цими днями, зібравшись за умовним «круглим столом», який мав за мету обговорення пропозицій щодо удосконалення адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня в нашій області, експерти Одеського інституту соціальних технологій і запрошені спеціалісти Незалежного центру правових досліджень та ініціатив запевнили присутніх, що мають слушну пропозицію.

До участі в обговоренні запросили представників облдержадміністрації, облради, райдержадміністрацій та райрад Одещини, науковців, громадських експертів.

Захід, що відбувся, — складова проєкту «Підготовка та громадське обговорення обґрунтованої пропозиції нового районного (повітового) поділу всіх областей у рамках реформи місцевого самоврядування України», що реалізується завдяки фінансовій підтримці уряду Великої Британії.

Експерти нагадали, що Одеську область замість нинішніх 26 районів попередньо планували поді-лити на чотири повіти. Йдеться, як «ЧН» уже повідомляли, про укрупнений Подільський район з центром у Подільську, Одеський — із центром в Одесі, Білгород-Дністровський та Ізмаїльський — з центрами у цих містах. Таким бачить територіальний поділ Одещини Мінрегіонполітики.

Проаналізувавши «за» і «проти» такого поділу, у Центрі політико-правових реформ (ЦППР) запропонували додатково утворити ще й п’ятий — Роздільнянський — район, центром якого має стати, відповідно, Роздільна. Свою пропозицію вони аргументують, зокрема, територіальною доступністю жителів різних куточків нашої області до послуг, які надаватиме держава на рівні повітів. Відтак, переконаний народний депутат (1994—2202 роки), член державної комісії з проведення адміністративної реформи в Україні (1997—2001), експерт з публічного права, голова правління ЦППР Ігор Коліушко, найоптимальнішим рішенням для нашого краю є утворення саме п’яти районів.

Територію маємо велику, відтак мусимо, наголошують експерти, передбачити можливі незручності для людей, пов’язані, наприклад, з отриманням адміністративних послуг тощо.

Одещина, переконують, добре ділиться якраз на п’ять частин. І кожен із запропонованих п’яти повітів (районів) відповідатиме критерію щодо чисельності населення, тобто матиме не менше 150 тисяч населення. Окрім цього показника, проєкт нового поділу області враховує: загальну площу території, відповідний адміністративний центр і критерії його визначення, кадрову, інфраструктурну та фінансову спроможність органів місцевого самоврядування та виконавчої влади здійснювати визначені законом повноваження у повному обсязі.

Андрій Крупник, директор Одеського інституту соціальних технологій, доцент ОРІДУ НАДУ при Президентові України, регіональний координатор громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN, наголосив, що укрупнення районів — вимога часу, зумовлена динамічним процесом формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Наявні нині місцеві органи виконавчої влади та самоврядування — райради та райдерж-адміністрації — втрачають підстави для здійснення визначених законом повноважень, оскільки ці повноваження переходять до відповідних органів створених ОТГ. Кажучи простіше, вони стають зайвими, але наразі нема правових підстав для їх ліквідації. А тим часом навіть наполовину скорочені їх штати позитивно відгукнуться на бюджетних статках держави. Заощаджені кошти можна буде скерувати на розвиток громад та вирішення проблем їх мешканців.

Економічно доцільно. Проте, чи хтось подумав, куди підуть вивільнені люди? Це, як правило, фахівці з вищою освітою, зі стажем роботи, які утримують свої сім’ї. А які психологічні навантаження переживуть колективи, де змусять звільнити кожного другого? Це питання чималої соціальної ваги, яким доведеться займатися державі.

Загалом новий районний поділ має за мету впорядкувати систему органів влади — як виконавчої, так і місцевого самоврядування — на відповідній території для ефективного забезпечення ними відповідного просторового соціально-економічного розвитку. У підсумку реформа повинна призвести до поліпшення якості і доступності надання жителям цих повітів публічних послуг, визначених законодавством.

Узагальнений варіант удосконаленого територіально-адміністративного поділу, який презентували в Одесі, передадуть до Мінрегіону.

Експерти сподіваються, що їхню обґрунтовану пропозицію врахують у столичних кабінетах, готуючи проєкт закону щодо адміністративно-територіального устрою України, розроблення та прийняття якого заплановані на ІV квартал 2019-го —

І квартал 2020 року.
Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua