Переглядів: 570

До наснажливих рідних джерел

Відомий учений-історик Григорій Гончарук презентував на Ананьївщині сьому книгу із серії «Мемуари професора: 3 роки з 82» (Одеса: Екологія, 2019. — 156 с.).

Одна розумна людина сказала, що написати книжку — своєрідний подвиг. Це й справді так, а в наших умовах — подвійний, бо її ще треба видати, що іноді буває навіть важче, ніж написати.

Тримаю в руках уже сьому книжку Григорія Івановича Гончарука із циклу «Мемуари професора» й розумію, що це неабиякий набуток для самого автора й подарунок для всіх, хто знайомий з ним особисто або стежить за науковою кар’єрою завідувача кафедри історії та етнографії України Одеського національного політехнічного університету, доктора історичних наук, професора. Достатньо заглянути, бодай у Вікіпедію, щоб переконатися у тому, що Григорію Івановичу є про що розповісти своїм сучасникам, землякам. 37 років педагогічної та наукової праці на кафедрі, 34 наукові монографії, видання під його редагуванням фахового збірника «Інтелігенція і влада», що виходить з 2002 року і вже налічує чотири десятки номерів. За час своєї роботи Григорій Гончарук підготував близько трьох десятків кандидатів наук. Цей перелік досягнень можна продовжувати ще дуже довго…

Чергова книга мемуарів не тільки про випробування, які неминуче чекають на особистість, що шукає і відстоює правду та справедливість, а й про близьких авторові за духом і життєвою позицією людей — його сім’ю, друзів і товаришів, земляків із села Майнове та Ананьєва. Ця книга — про пошуки джерел енергії та натхнення. Це мудрі та змістовні поради людини, яка своїм досвідом та життям дає нам усім гарний приклад спротиву злу, чванству, самозакоханості, брехні.

Якщо поглянути на назви глав книги, то побачимо її структуру й одразу зрозуміємо, що сьогодні найбільше хвилює науковця й публіциста, чий вік перетнув уже восьмий десяток: «Честь сильніше смерті», «Рідні джерела енергетики», «Енергетика Ананьєва», «Яри — легені рідного села», «Здоров’я варте уваги»…

Неспішне читання сьомого тому «Мемуарів професора» у мене ще попереду, але вже зараз, переглянувши його, можу сказати, що це видання стало значущою подією в культурному житті Одеси й Ананьєва. Нам, читачам, залишається лише взяти цю книгу в руки й відкрити для себе внутрішній світ людини, котра своїм життям показує, як багато ми можемо зробити корисного для суспільства, якщо цього прагнутимемо.

Цими днями Григорій Іванович знову відвідав рідне село Новогеоргіївку, тамтешню красуню-школу. Поспілкувався з учителями, учнями старших класів, пройшовся коридорами школи та дитячого садочка при ній. Директорка Валентина Олександрівна Трандасир з гордістю показала шкільний етнографічний музей, гарну спортивну залу (такої нема навіть в Ананьєві), бібліотеку… На презентації, яка відбулася в актовій залі навчального закладу, виступили сам автор книги, його друзі — ексочільник раойну Володимир Іванович Макодзьоб і міський голова Ананьєва Павло Ілліч Маковецький (вони, до слова, — серед героїв «Мемуарів професора»). З побажаннями успіхів до Григорія Івановича звернулися місцеві педагоги, голова Новогеоргіївської сільської ради Тетяна Іванівна Гончарук, інші гості заходу.

Наступного дня професора-земляка запросили в районну бібліотеку — на зустріч зі студентами Ананьївського аграрно-економічного коледжу Уманського національного університету садівництва. Крім презентації книжки, відбулася дуже змістовна розмова про долю України, боротьбу за незалежність держави, свободу та гідність людини. Професор Г. І. Гончарук докладно розповів і про свій навчальний заклад — Одеський національний політехнічний університет, запросивши молодь продовжити навчання саме в ОНПУ.

Наостанок додам, що цьогоріч, до численних відзнак та почесних титулів (а Григорій Гончарук — заслужений працівник освіти і почесний крає-знавець України) додалося ще одне визнання: його ім’я внесене до книги «Золотий фонд нації» — почесного списку особистостей, які відзначилися у сфері науки, освіти, духовності, культури, мистецтва, державного управління, місцевого самоврядування та громадської діяльності.

Олександр ШХАЛАХОВ,
завідувач Ананьївського
історико-художнього музею
ім. Є.І. Столиці (філії ОХМ).
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua