Переглядів: 4091

Не допустимо капітуляції!

Відкрите звернення громадськості до Президента України

Увесь Український народ прагне свободи, миру і безпеки. Запорукою цього є суверенна і соборна Українська держава. У боротьбі за її створення й утвердження віддали свої життя мільйони українців. Святий обов’язок кожного з нас пам’ятати та шанувати жертовність найкращих синів і дочок Українського народу.

У той час, коли нині наші воїни захищають Україну від збройної агресії Росії, головну відповідальність за долю України несе найвище керівництво держави, зокрема Президент Володимир Зеленський. Як Глава держави і Верховний головнокомандувач він має усвідомлювати, що його позиція у питанні припинення російської агресії не повинна визначатися кон’юнктурними політичними міркуваннями та не може ігнорувати колосальну ціну, сплачену українською нацією за свою незалежність. Президент має розуміти, що в українсько-російських відносинах виник не ситуативний конфлікт, а відбувається чергова спроба Росії знищити Україну як незалежну державу.

Саме тому ми, громадські діячі, науковці, експерти, волонтери і добровольці, занепокоєні заявою Президента Зеленського від 12 вересня 2019 року про те, що на зустрічі лідерів держав «нормандської четвірки» буде обговорюватися «формула Штайнмайєра». Відомо, що ця формула передбачає проведення виборів на окупованих Росією українських територіях і надання їм особливого статусу. Застосування згаданої формули, яка базується на нав’язаних Україні силою Мінських домовленостях, виносить за дужки переговорів питання деокупації Криму та відповідальності Росії як держави-агресора.

Згода з цією або з будь-якою схожою формулою означатиме капітуляцію України на умовах Кремля. Миру з Росією не можна досягати будь-якою ціною. Такий мир призведе до ще масштабнішої війни, до більших жертв і поневірянь українців, спричинить руйнацію незалежної державності України. В історії українсько-російських відносин безліч прикладів, коли поступки кремлівському керівництву заохочували агресора до ще більших вимог.

Прагнення України до справедливого миру є несумісним з капітуляцією на умовах агресора і має ґрунтуватися на загальновизнаних нормах міжнародного права. Виходячи з цього, основою національної позиції України у переговорах мають бути такі засади:

 1. Росія розпочала і продовжує збройну агресію проти України, окупувала Крим і частини Донеччини та Луганщини. Унаслідок російської агресії загинули або були скалічені десятки тисяч українців, мільйони наших громадян були змушені покинути свої домівки або поневіряються в умовах окупаційного режиму. Україна потерпає не від «внутрішньоукраїнського конфлікту», а від здійснюваної Росією збройної агресії та її наслідків.
 2. Звільнення окремих районів Донеччини та Луганщини невіддільне від деокупації Криму. І в Криму, і на Донбасі агресор — один, природа агресії — одна, порушення міжнародного права та людських прав і свобод — однакові. Всі окуповані Росією території мають бути повернуті Україні разом й одночасно.
 3. Кремль повинен звільнити всіх українців, які незаконно утримуються в Росії та на окупованих нею територіях.
 4. На окупованих територіях не можуть відбуватися вибори ні до органів місцевого самоврядування, ні до Верховної Ради України.
 5. Всі російські окупаційні сили повинні залишити українську територію без будь-яких умов.
 6. Україна має відновити повний контроль над усією лінією українсько-російського Державного кордону.
 7. Звільнені Росією українські території не можуть мати жодних особливих статусів, які б ставили під сумнів унітарний устрій України.
 8. Відповідальність за агресію проти України та окупацію українських територій несе Росія.
 9. Україна повинна вимагати повного відшкодування збитків, завданих агресією та окупацією, і покарання винних за вчинення міжнародних кримінальних злочинів.
 10. Мирні домовленості не можуть бути досягнуті ціною відмови України від вже зробленого нею і конституційно закріпленого євроатлантичного цивілізаційного вибору та курсу на повноправне членство в НАТО і Європейському Союзі.

Усі ці положення мають стати ключовими елементами позиції України під час переговорів у будь-якому форматі. Закликаємо Президента України дотримуватися саме такої позиції. Глава держави повинен усвідомлювати, що Український народ не погодиться з принизливим миром і чинитиме опір будь-яким спробам нав’язати капітуляцію перед Кремлем.

Київ, 17 вересня 2019 року.

Серед сотень тих, хто вже поставив свій підпис під цим зверненням, — Володимир Василенко, Надзвичайний і Повноважний посол України, доктор юридичних наук, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія»; Михайло Басараб, політолог, кандидат політичних наук, член президії Громадської комісії з розслі-дування та попередження порушень прав людини в Україні; Борис Тарасюк, міністр закордонних справ (1998—2000, 2005—2006), народний депутат України п’яти скликань; Володимир Огризко, міністр закордонних справ (2007—2009), керівник Центру дослідження Росії; В’ячеслав Брюховецький, почесний президент НУ «Києво-Могилянська академія», Герой України; Яна Зінкевич, учасниця російсько-української війни, командир медичного батальйону «Госпітальєри»; Дмитро Ярош, учасник російсько-української війни, народний депутат України (VIIІ скликання), командувач Української добровольчої армії; Андрій Тетерук, командир добровольчого батальйону «Миротворець» (2014), народний депутат України (VIII скликання); Василь Вірастюк, спортсмен, переможець змагань серед найсильніших людей планети; Сергій Квіт, професор НУ «Києво-Могилянська академія»; Андрій Кокотюха, письменник; Сергій Фоменко, музикант, лідер гурту «Мандри»; Йосип Зісельс, дисидент, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України; Олександр Скіпальський, генерал-лейтенант, начальник Головного управління розвідки Міноборони (1992—1994); Павло Мовчан, голова ВУТ «Просвіта», народний депутат України п’яти скликань; Іван Заєць, міністр екології та природних ресурсів України, народний депутат України п’яти скликань; Георгій Перепелиця, політолог, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень; Ельхан Нурієв, співкоординатор міжнародної громадської ініціативи «Антипутінський інформаційний фронт»; колективи кінооб’єднання «Вавілон’13», міжнародної розвідувальної волонтерської спільноти «Інформнапалм», «Українського кризового медіацентру»...

Усіх, хто підтримує позицію, висловлену у зверненні, ініціатори просять надсилати інформацію про себе на електронну адресу: center. opad@gmail.com.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net