Чумацьким шляхом до Куяльника
Децентралізація — це та з реформ, яку й досі найбільше обговорюють у суспільстві. Бо об’єднання територіальних громад дало можливість залучити гроші в ті населені пункти, в яких раніше їх не було. За ці кошти відбудовують школи, дороги, амбулаторії, розвивають культурну і спортивну інфраструктури.
Втім, ОТГ мають й інші можливості. Скажімо, Красносільська об’єднана територіальна громада взяла участь у конкурсі культурно-мистецьких проєктів «Малі міста — великі враження», засновником якого є Міністерство культури України, і зі своїм етнофестивалем «Чумацький шлях» здобула перемогу. Тож минулими вихідними українці змогли релаксувати на березі Куяльницького лиману.
Перша частина фестивалю мала назву «Сіль», бо це той продукт, за яким чумаки з різних куточків України валками тягнулися до Куяльницького лиману. Й до сьогодні тут збереглися міцно вбиті у дно дубові палі, що пам’ятають чумаків.
У програмі фестивалю були екскурсії, дитячі розваги, фуд-корт, фотозони, катання на конях, майстер-класи з ковальства, гончарства, плетіння з природних матеріалів, виготовлення картин із солі, виробів з воску, показові виступи з бойових мистецтв (рукопашного, шабельного, силового) тощо.
Зважаючи на те, що безмежно гарна локація на березі Куяльницького лиману знаходиться за містом, на фестиваль організували безкоштовний трансфер.
Та всі ці розваги — лише гарний привід зібрати багато люду в одному місці. Бо головним лейт-мотивом проведення заходу було прагнення вкотре нагадати: Куяльницький лиман — гине!
Вчителька історії Першотравневого НВК Галина Лесько підкреслила: «Ми зацікавлені в тому, щоб фестиваль був не просто видовищем, а майданчиком для привернення уваги до проблеми втрати лиману».
Ректор Одеського державного екологічного університету Сергій Степаненко раніше неодноразово заявляв: стихійні звалища та засмічені береги призводять до того, що хімічні й бактеріологічні нечистоти потрапляють у Куяльник. Ще одна біда: рівень води у лимані катастрофічно падає. І це загрожує остаточною загибеллю унікальної рекреаційної зони.
Лиман потребує прісної води. Його з’єднання з морем і насичення морською водою було тимчасовим заходом, поки не організують подачу прісної води. Відтоді минуло п’ять років, але й досі Куяльник не дочекався води з річки-тезки, яка впродовж віків живила його.
Та не тільки питання екології турбують організаторів «Чумацького шляху». На думку громадського діяча Сергія Гуцалюка, у контексті фестивалю україн-цям вдається відходити від комуністичної ідеології, повертатися до своїх історичних джерел. Бо децентралізація — це ще й декомунізація нашого культурницького простору.
Інна ЯКИМЕНКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206