Кожен гриб — на свій штиб
Початок осені — час активного збирання, заготівлі та продажу грибів. На території України зустрічаються близько 80 їх видів, шкідливих для здоров’я людини, з яких 20 — небезпечні для життя. І щороку сотні людей отруюються грибами.
Щоб цього не сталося, Одеський обласний центр здоров’я нагадує основні правила безпеки «тихого полювання», купівлі і вживання в їжу цих дарів природи.
- Збирайте в лісі тільки ті гриби, у яких ви точно впевнені, що вони їстівні.
- Ніколи не збирайте і не вживайте в їжу старі або дуже молоді гриби, у яких нечітко виражені зовнішні ознаки, а також червиві і слизькі.
- Не збирайте гриби вздовж автомобільних і залізничних шляхів, поблизу промислових підприємств, звалищ.
- Не збирайте гриби під час посухи, бо вони втрачають воду і накопичують токсини.
- Не вживайте в їжу сирі гриби.
- Не купуйте гриби на стихійних ринках і в невстановлених для торгівлі місцях.
- При купівлі грибів на міських ринках обов’язково вимагайте довідку лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи ринку.
- У продаж допускаються тільки свіжозібрані їстівні гриби, розсортовані за видами, ретельно очищені від землі, сміття, шкідників, цілі і не прим’яті. Продавець повинен точно знати їх назви. Забороняється продаж суміші з різних видів.
- Категорично заборонено реалізацію на ринках і в торговельній мережі продукції з грибів домашнього приготування — смажених, солених, маринованих, грибної ікри, салатів та інших продуктів із подрібнених грибів.
- Переробляти і заготовлювати зібрані гриби необхідно в день збирання. Пам’ятайте, що це продукт, який швидко псується, відтак довго зберігати його не можна, особливо в теплі.
- Причиною отруєння можуть бути неправильно заготовлені гриби. Небезпечно маринувати або солити їх в алюмінієвому, глиняному, глазурованому та оцинкованому посуді — це може спричинити отруєння.
- Готові страви з грибів зберігайте в холодильнику в емальованому посуді, але не більше доби.
- Уникайте повторного використання і розігрівання грибних страв, особливо з картоплею. Отруєння часто бувають від зіпсованої або неправильно приготовленої їжі з їстівними грибами, а не від отруйних грибів.
- Не перевіряйте отруйність грибів домашніми методами (за допомогою срібної ложки і т. ін.). Ці методи не є надійними.
- Гриби — не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім. Не можна вживати їх вагітним та жінкам, які годують груддю, а також людям з будь-якими шлунково-кишковими захворюваннями, патологіями печінки і нирок.
- Щоб убезпечити себе і свою родину від можливих неприємностей, краще взагалі вживати лише штучно вирощені гриби, яких предостатньо у продажу. Така продукція проходить суворий контроль, у тому числі й радіологічний та на вміст токсинів.
І все ж…
Якщо після вживання грибів з’явилися симптоми отруєння — загальне нездужання, нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі, розлад шлунку — негайно викликайте «швидку допомогу».
До прибуття «швидкої», щоб не допустити активного всмоктування отрути в організм, необхідно промити шлунок — дати випити хворому 5—6 склянок кип’яченої води, а потім викликати блювоту. Процедуру повторювати кілька разів. Коли промивні води стануть чистими, прийняти активоване вугілля або інший сорбент. Після надання першої допомоги дайте випити потерпі-лому міцний чай або злегка підсолену воду для відновлення водно-сольового балансу.
Важливо: не викидайте недоїдені гриби. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.
До приїзду лікаря забороняється вживати будь-які ліки та їжу, особливо алкогольні напої або молоко — це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. Будь-які види самолікування вкрай небезпечні! Зволікання з викликом лікаря часто стають причиною загибелі людей.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206