№ 71 (22090) четвер 19 вересня 2019 року

Переглядів: 4185

У рідній гавані

У суботу, 14 вересня, Одеса зустрічала наших героїв — звільнених з московського полону моряків, членів екіпажів незаконно затриманих «зеленими» окупантами Криму катерів «Нікополь», «Бердянськ» та буксира «Яни Капу».

У рідній гавані вірних присязі захисників Вітчизни вітали представники командування Військово-Морськими силами України, побратими-моряки, волонтери, священнослужителі, громадські активісти, просто небайдужі містяни і, певна річ, рідні та близькі кремлівських бранців. І знову, як і тиждень перед тим, коли літак з Москви сідав у «Борисполі», присутні не стримували емоцій, на їхніх очах бриніли сльози, сльози радості.

На знак пошани і вдячності волонтери вручили незламним морякам прапор ВМС, що упродовж майже десяти місяців (якими ж безконечно довгими ті місяці здавалися!) майорів перед Одеською міськрадою, очікуючи їхнього повернення з полону, дітки — паперові кораблики (без них у ці місяці не обходилася практично жодна акція в Україні), символ підтримки наших героїв. Був серед дарунків і малюнок дівчинки-волонтерки Ліди, на якому зображене повернення ще й досі полонених катерів і буксира на Батьківщину. (До слова: неповернуті Україні кораблі є виявом непокори Росії, її публічної неповаги до вердикту Міжнародного трибуналу ООН з морського права, серед пунктів якого були негайне та беззастережне звільнення екіпажів і таке ж негайне та беззастережне повернення «Нікополя», «Бердянська» та «Яни Капу»).

Переглядів: 4104

Не допустимо капітуляції!

Відкрите звернення громадськості до Президента України

Увесь Український народ прагне свободи, миру і безпеки. Запорукою цього є суверенна і соборна Українська держава. У боротьбі за її створення й утвердження віддали свої життя мільйони українців. Святий обов’язок кожного з нас пам’ятати та шанувати жертовність найкращих синів і дочок Українського народу.

У той час, коли нині наші воїни захищають Україну від збройної агресії Росії, головну відповідальність за долю України несе найвище керівництво держави, зокрема Президент Володимир Зеленський. Як Глава держави і Верховний головнокомандувач він має усвідомлювати, що його позиція у питанні припинення російської агресії не повинна визначатися кон’юнктурними політичними міркуваннями та не може ігнорувати колосальну ціну, сплачену українською нацією за свою незалежність. Президент має розуміти, що в українсько-російських відносинах виник не ситуативний конфлікт, а відбувається чергова спроба Росії знищити Україну як незалежну державу.

Переглядів: 4254

Пошанований за історичну трилогію

Микола Суховецький — лауреат літературної премії імені Івана Корсака

У неділю, 15 вересня, в Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків (м. Луцьк) уже вдруге відбулося вручення літературної премії імені Івана Корсака, повідомляють «Волинські новини» (www.volynnews.com).

Цього року на конкурс було подано 17 творів. Перемогу здобув письменник з Одеси Микола Суховецький. Поважне журі високо оцінило його трилогію про Кирило-Мефодіївське братство — «Зустріч у Лаврі», «Дівчина з голубом» та «Сніг на фортеп’яні», головними героями якої стали Тарас Шевченко, Микола Костомаров та Пантелеймон Куліш.

Вітаючи присутніх, директор видавництва «Ярославів Вал» Михайло Слабошпицький наголосив на тому, що ця літературна премія має неабияку вагу і є абсолютно унікальною. «У Франції, де література є своєрідною релігією, дві з половиною тисячі літературних премій. Україна про це не сміє й думати. Та хтось мусить вести за собою наше суспільство. Тому я маю велику душевну втіху, відчуття сатисфакції від того, що у нас тепер є премія імені Івана Феодосійовича Корсака, яку започаткувала його родина спільно з видавництвом «Ярославів Вал». Нині ми вручатимемо її уже вдруге», — зауважив він.

Переглядів: 4242

Через українські порти

Адміністрація морських портів України і Міжнародна асоціація «Транскаспійський міжнародний транспортний маршрут» підписали Меморандум щодо залучення вантажів, які прямують через Китай, Казахстан, Азербайджан, Грузію, Україну у країни Європи, до українських портів з використанням поромних переправ у портах Чорного та Каспійського морів.

«Найперспективнішим напрямком у нашій співпраці має стати активізація контейнерних перевезень що прямують по Транскаспійському міжнародному транспортному маршруту через морські порти України. АМПУ вже кілька років поспіль фіксує двозначне збільшення перевалки контейнерів у наших портах. В Україні представлені провідні світові контейнерні лінії, й ми маємо намір і надалі максимально ефективно використовувати транзитний потенціал наших портів та української залізниці задля розвитку цього напрямку. З огляду на це початок плідного співробітництва АМПУ та ТМТМ є дуже своєчасним кроком», — прокоментував подію керівник Адміністрації морських портів України Райвіс Вецкаганс.

Переглядів: 4318

Доленосне питання Придунав’я

У рамках робочого візиту до Ізмаїла перший заступник голови Одеської обласної ради Вадим Шкарівський (на знімку) разом з начальником відділу з питань природокористування апарату облради Олександром Харлашиним провели спільну нараду щодо забезпечення Придунайського регіону водою та запобігання екологічної катастрофи.

До обговорення запросили голів і депутатів Болградської, Ізмаїльської, Кілійської та Рені-йської районних рад, керівників райдержадміністрацій цих районів, Дунайського басейнового управління водних ресурсів річок Причорномор’я та Нижнього Дунаю, представників наукових організацій, очільників районних управлінь водних господарств. У нараді взяли участь також депутати обласної ради Юрій Маслов і Володимир Чумаченко.

Як відомо, майже 100 тисяч жителів Ренійського, Болградського, Ізмаїльського та Кілійсь-кого районів зіштовхнулися з такими серйозними проблемами, як погіршення водопостачання, критичний стан питної води, загроза поширення епідемічних захворювань, зниження врожайності. Якщо не вжити заходів для підвищення рівня води в системі придунайських водосховищ та поліпшення ситуації з водопостачанням, це може призвести до екологічної катастрофи.

Переглядів: 4212

Час для активності

Минулої неділі завершилися теоретичні навчальні модулі у рамках програми «Ромська школа громадської та політичної активності» для представниць і представників Ізмаїльського, Кілійського, Татарбунарського, Арцизького, Березівського та Лиманського районів Одещини.

Навчання, організоване для переможців конкурсного відбору, тривало три місяці і включало чотири модулі. Тренери — а це юристи та правозахисники — проводили заняття з питань лідерства і громадської діяльності, захисту прав людини, протидії дискримінації та захисту прав вразливих категорій, із системи органів влади в Україні, реформи децентралізації, участі громадян у бюджетному процесі, виборів, проведення адвокаційних кампаній, зовнішньої комунікації та роботи зі ЗМІ.

Під час четвертого, вересневого, модулю учасниці й учасники засвоїли основи інформаційної грамотності та критичного мислення, ознайомилися з інструментами ефективної комунікації й спробували себе у написанні прес-релізів та проведенні пресконференцій у вигляді ділової гри.

Переглядів: 4060

Ключове — бюджет для людей

«Батьківщина» наполягає, щоб парламент цього тижня зосередився на підготовці основних показників бюджету на наступний рік.

Фракція подала цілий пакет рішень, які стосуються ключових параметрів державного кошторису та які дозволяють його правильно сформувати. Про це заявив заступник керівника фракції Сергій Соболєв на погоджувальній раді лідерів парламент-ських фракцій, комітетів і груп.

«Для «Батьківщини» ключове — робота над бюджетом на наступний рік. Ми неприємно здивовані тим, що до цього часу не маємо тексту цього законопроєкту. Нам лише обіцяють найближчими днями його передати. Поки ключових параметрів ми так і не побачили», — наголосив він.

Переглядів: 4176

Пізнавальна прогулянка «Містом майстрів»

Цими днями на базі Одеського міського центру зайнятості вперше відбувся інтер-активний профорієнтаційний захід «Місто майстрів», до участі в якому запросили старшокласників шкіл-інтернатів, гімназій та інших загальноосвітніх навчальних закладів обласного центру.

Щоб зацікавити учасників, провели його у форматі пригодницької гри про робітничі професії, адже сьогодні вони стали великим дефіцитом: непросто знайти висококваліфікованого теслю, швачку чи токаря, які, до речі, можуть заробляти набагато більше, ніж люди з вищою освітою.

Вісім команд по п’ять учасників отримали завдання пройти територією уявного містечка майстрів за маршрутним листом і долучитися до ознайомчих майстер-класів. Так, на уявній зупинці «Кондитер» майстер запропонував юним гравцям навчитися прикрашати кондитерські вироби солодкою мастикою, на зупинці «Кухар» — спеціальним ножем вирізати візерунки на овочах і фруктах, а на зупинці «Майстер нігтьового сервісу» — намалювати візерунки. На інших зупинках учасники гри вчилися пришивати ґудзики, збирати і встановлювати кухонний кран, укладати плитку. Це такі прості, здавалося б, речі, які, однак, потребують певних навичок і знань, відповідних творчих здібностей і які для когось можуть стати професією.

Переглядів: 4118

Дорогою добра

На спеціалізованому пляжі, розташованому на 11-й станції Великого Фонтану, того теплого вересневого дня було велелюдно: громадська організація інвалідів «Дорога добра» організувала для своїх підопічних велике спортивне свято.

Діти з обмеженими можливостями та їхні батьки (а хтось привів із собою ще й друзів чи однокласників, бо ж діти з інвалідністю нині навчаються у звичайних школах) брали участь у цікавих естафетах, для перемоги в яких потрібна була не лише фізична сила, а й кмітливість та вправність.

Усі учасники свята, яке пройшло під символічним гаслом «Кожна дитина — особлива, усі діти — рівні!», перезнайомилися між собою й отримали від організаторів симпатичні подарунки.

Переглядів: 4101

Здорова нація — сильна держава

В Україні триває широкомасштабне дослідження STEPS для оцінки ризиків розвитку неінфекційних захворювань (НІЗ). Збирання даних в рамках цього дослідження триває із червня, а його результати очікуються в грудні нинішнього року.

STEPS — підхід, рекомендований ВООЗ для епідеміологічного нагляду за факторами ризику НІЗ.

Неінфекційні захворювання — це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, тривало перебігають і повільно прогресують, погіршують психоемоційне та фізичне здоров’я. НІЗ з’являються внаслідок поєднання генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників.

Переглядів: 4179

У стані виснаженого раба

Нинішня ситуація із станом ґрунтів в Україні є вкрай складною, адже 70—80% ґрунтових ресурсів нашої країни потерпають від нестачі поживних речовин та мінеральних добрив.

Таку думку висловив академік Національної академії аграрних наук України, директор Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. А.Н. Соколовського» Святослав Балюк під час сьомого Одеського агрохімічного форуму, що відбувся у нашому місті й зібрав близько 300 фахівців цієї галузі.

Чорнозем — це цар-ґрунт, це сила і водночас беззахисність, адже сьогодні, наголошувалося на форумі, ґрунти швидко деградують: із року в рік в українських ґрунтах так званого середнього гранулометричного складу знижується вміст гумусу.

Переглядів: 4185

Ярмарок вакансій

25 вересня у всіх районах Одещини стартує обласний ярмарок вакансій «Перспектива».

На ярмарку будуть представлені понад п’ять тисяч вакансій. Формат його проведення передбачає можливість дізнатися про всі вакансії підприємств, заявлені до служби зайнятості Одеської області, про послуги служби зайнятості, проведення консультацій і профдіагностичного тестування та послуги з професійного навчання.

Вперше на ярмарку працюватимуть фахівці з рекрутингу, які запроваджені в службі зайнятості цього року й використовують сучасні підходи у підборі персоналу.

Переглядів: 586

Через е-сервіс

Головне управління ДСНС України в Одеській області нагадує суб’єктам господарювання, що декларацію відповідності вимогам протипожежної безпеки можна зареєструвати онлайн.

Це передбачено постановою Кабміну від 14 лютого 2018 р. №80 «Про внесення змін до Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки».

Цією постановою вдосконалено процедуру подання і реєстрації декларації відповідності матері-ально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, а також надано можливість суб’єкту господарювання подати декларацію в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним систему ДСНС (https://e-services.dsns.gov.ua/).

Переглядів: 4159

Яблучний недорід

Як інформує головний фермерський сайт країни «Куркуль», цьогоріч ціни на яблука вищі, ніж в аналогічний період торік, а з настанням холодів іще зростуть.

Така ситуація складається через поганий урожай цих фруктів. Експерти прогнозують, що загалом по Україні недобір якісних столових яблук порівняно з 2018 роком, сягне 50 відсотків.

Якщо торік у цю пору яблука можна було купити по 10 гривень за кілограм, то зараз їх ціна стартує із 17 гривень.

Переглядів: 4473

Державотворчий рух

До 30-річчя НРУ

10 вересня у конференц-залі Палацу культури студентів Одеського національного політехнічного університету пройшла вже десята всеукраїнська наукова конференція «Народний рух України: місце в історії та по-літиці». Ця ювілейна конференція була присвячена ще одному ювілею — 30-річчю створення НРУ: саме 10 вересня 1989-го в актовому залі Київського політехнічного інституту учасники установчих зборів проголосили створення нової політичної сили, що прийняла назву «Народний рух України за перебудову».

Конференція, як і всі попередні, проводилася кафедрою історії та етнографії України ОНПУ, котра є беззаперечним лідером з дослідження історії НРУ. Досить сказати, що завідувач цієї кафедри, доктор історичних наук, професор Григорій Гончарук ще у 1997 році опублі-кував ґрунтовну монографію «Народний рух України. Історія», яка була перевидана, а під його керівництвом підготовлено й захищено десять кандидатських дисертацій з проблематики НРУ. Це дало обґрунтовані підстави називати Григорія Івановича «батьком історії Руху».

Переглядів: 4426

Знання про минуле — основа прогнозу майбутнього

Минулого тижня в Одесі перебувала відома письменниця і публіцистка Наталія Дзюбенко-Мейс — вдова авторитетного історика, дослідника Голодомору в Україні Джеймса Мейса. Одеська національна наукова бібліотека запросила містян на зустріч із шановною гостею. Її виступ був, як завжди, цікавим, хвилюючим…

Як відомо, Джеймс Мейс був послідовником знаного дослідника масового терору в Україні Роберта Конквейста. Саме Мейс одним із перших серед істориків Заходу доводив, що голод 1932—1933 років в Україні був геноцидом, цілеспрямованим нищенням українців. І за цей злочин відповідальна Москва.

Переглядів: 649

Потрійне кіносвято

Одразу три свята — століття кіностудії, 60 років Одеського відділення Національної спілки кінематографістів та День українського кіно — відзначили минулої п’ятниці наші кінематографісти. Врочистості відбулися в сучасному мультимедійному Арт-центрі Віри Холодної.

Кінематографісти, або, якщо сленговою лексикою, кіношники — люди особливі. Достатньо емоційні й у міру стримані, не надто говіркі, хоча й добре поінформовані, а тому досить іронічні, не заздрісні, але прискіпливі до успіхів колег (бо ж мистецтво!), сентиментальні, хоча ретельно приховують це, до обраного фаху ставляться з великим пошануванням. Минула епоха радянського кіно все ж таки залишила на них свій відбиток, і від цього нікуди не втекти, та й навіщо? Ностальгійність — також не найгірша фахова риса. Так, приємно згадувати про те, як на двох майданчиках поряд у дружній обстановці, як мовиться, знімалися «Три мушкетери» та «Місце зустрічі…». Але час, як знаємо, не лише міняється сам, але й людей міняє. На жаль… А найулюбленіше місце для них — рідна кіностудія. Та, на якій гарні режисери колись дуже давно робили гарне кіно. Хоч гарне кіно, як відомо, не завжди було хороше кіно. Далеко не завжди. Декотрі про це знали, інші — ні, треті — зазвичай не хотіли знати.

Переглядів: 773

Чумацьким шляхом до Куяльника

Децентралізація — це та з реформ, яку й досі найбільше обговорюють у суспільстві. Бо об’єднання територіальних громад дало можливість залучити гроші в ті населені пункти, в яких раніше їх не було. За ці кошти відбудовують школи, дороги, амбулаторії, розвивають культурну і спортивну інфраструктури.

Втім, ОТГ мають й інші можливості. Скажімо, Красносільська об’єднана територіальна громада взяла участь у конкурсі культурно-мистецьких проєктів «Малі міста — великі враження», засновником якого є Міністерство культури України, і зі своїм етнофестивалем «Чумацький шлях» здобула перемогу. Тож минулими вихідними українці змогли релаксувати на березі Куяльницького лиману.

Перша частина фестивалю мала назву «Сіль», бо це той продукт, за яким чумаки з різних куточків України валками тягнулися до Куяльницького лиману. Й до сьогодні тут збереглися міцно вбиті у дно дубові палі, що пам’ятають чумаків.

Переглядів: 659

Кожен гриб — на свій штиб

Початок осені — час активного збирання, заготівлі та продажу грибів. На території України зустрічаються близько 80 їх видів, шкідливих для здоров’я людини, з яких 20 — небезпечні для життя. І щороку сотні людей отруюються грибами.

Щоб цього не сталося, Одеський обласний центр здоров’я нагадує основні правила безпеки «тихого полювання», купівлі і вживання в їжу цих дарів природи.

Переглядів: 640

Нехитрі секрети

 • Щоб захистити пральну машину (автомат) від накипу, достатньо насипати 6 пакетиків лимонної кислоти у резервуар для порошку і виставити найвищу температуру. Щоб барабан не залишався пустим, треба покласти щось непотрібне або те, чого не шкода, і включити машину. Робити це раз на півроку. Так радить майстер з установлення машин.
 • Щоб швидше розморозити холодильник, можна використати звичайний фен (аби тільки до нього не потрапила волога). А можна поставити у морозилку ємність з окропом і щільно закрити дверці: наморожений лід просто відстане від стінок холодильника, і ви його легко виймете великими шматками.
 • Щоб зберегти одяг від молі, яка дуже не любить запаху герані, м’яти, гвоздики і сушеної лаванди, треба зшити невеликі мішечки, заповнити їх цими запашними травами і розмістити на плечики під чохли. Одяг ще й матиме приємний запах.
Переглядів: 646

Найдивніші залежності

Серед найвідоміших і найпоширеніших шкідливих звичок — куріння і пристрасть до алкоголю. Але, застерігають медики, залежностей набагато більше.

Як-от потоманія — залежність від води. Людина з цією вадою п’є не стільки від відчуття спраги, скільки через звичку. Деякі випивають за день до 10 літрів, що може призвести до вимивання солі з організму, стати причиною дратівливості та болю в горлі.

Нерідко люди не зав’язують романтичні стосунки через те, що бояться бути кинутими й пережити розчарування.

Існують і залежні від вживання молочних продуктів. Річ у тім, що сир, молоко, йогурт, а також інша солодка та жирна їжа провокують вироблення дофаміну, внаслідок чого людина відчуває задоволення, пов’язуючи його зі споживанням того ж молока, від якого надалі не може відмовитися.

Переглядів: 797

Місто майбутнього: неземна розкіш і тотальний контроль

Наслідний принц Саудівської Аравії планує звести у пісках футуристичне місто майбутнього, в якому передові технології поєднуватимуться з постійним наглядом за всіма і кожним.

Уже три роки наслідний принц Мохаммед бен Салман працює з командами консультантів, щоб перетворити своє бачення міста майбутнього у реальний проєкт з бюджетом у 500 мільярдів доларів. Місто-державу Neom передбачається звести у нині пустельному північно-західному куточку Саудівської Аравії. Втім, пустелі там не буде: принц планує використовувати технологію «посіву хмар», щоб викликати дощі, замінити пісок родючим ґрунтом і дозволити вирощувати злаки та свіжі фрукти-овочі. Ті ж, кому фермерські ринки не цікаві, завжди зможуть пообідати в ресторанах, відзначених зірками Мішлен.

Щодо інших цікавих особливостей міста майбутнього, то це школи з учителями-голограмами, покоївки-роботи, літаючі таксі, острів у стилі «Парку Юрського періоду», піски, що світиться в темряві, навіть штучний Місяць, який щоночі з’являтиметься на небі, — просто тому, що так хоче сам спадкоємний принц.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net