Щоб узимку ласувати, треба лінощі прогнати
Щоб не опинитися в ролі бабки з байки Крилова, яка все літо красне проспівала, слід таки пам’ятати, що зима не за горами, і подбати, аби морозного дня, вгледівши на порозі гостей, було чим їх почастувати.
Помідори. На дно 3-літрової банки покласти: селеру, часник (6—8 зубчиків), 2 середні цибулини, 2—3 лаврових листочки, солодкий перець (1 шт.), гострий перець (0,5—1 шт.), 5 горошин чорного і 3—5 — духмяного перцю, потім помідори, зверху — ще гілочку селери. Залити окропом, залишити на 15—20 хвилин, злити воду в умивальник. Вдруге залити кип’ятком, залишити на 15 хвилин, злити у каструлю і закип’ятити. Поки вода гріється, покладіть у помідори по 1,5 стол. ложки солі та цукру, 2 стол. ложки оцту, залийте окропом і закрийте стерилізованою кришкою. Банку переверніть й укутайте на кілька годин.
Огірки (кабачки). У 3-літрову банку покласти листя хрону, часник, 5 листочків чорної смородини, 5 листочків вишні, 5 горошинок чорного перцю, кріп, гілочку естрагону (тархуну). Огі-рки бажано заздалегідь замочити на кілька годин у холодній воді. Перед складанням у слоїк обріжте з обох боків кінчики. Залийте окропом і залиште на 10—15 хв. Злийте воду, доведіть до кипіння і ще раз залиште на 15 хв. Знову злийте воду, покладіть у неї дві з гіркою стол. ложки солі, дві без гірки ложки цукру, закип’ятіть. В огірки додайте 80 грам оцту, залийте розсолом і закрийте стерилізованою кришкою. Переверніть банку і дайте так охолонути.
Салат із кабачків. 5 кг кабачків, 0,5 кг моркви, по 3 ст. л. солі і цукру, 150 г часнику, 400 г петрушки (можна навпіл з кропом), 1 пляшка олії, 200 г оцту. Кабачки наріжте кубиками, моркву потріть на крупній тертушці. Доведіть до кипіння, проваріть 5 хвилин, розкладіть у сухі гарячі банки і закрийте стерилізованою теж гарячою кришкою.
Соте. 5 шт. баклажанів, 5 головок цибулі, 5 великих помідорів (зняти шкірку), 5 шт. солодкого перцю, 1 стол. ложка цукру, 1,5 стол. ложки солі, 50 грам оцту, 1 склянка олії. Овочі порізати кубиками (баклажани заздалегідь посолити, почекати поки вийде рідина, відцідити), все скласти у великий казан, протушити 35—45 хвилин. Закрити в півлітрові банки.
Баклажани «Вогник». На 5 кг баклажанів (краще купити продовгуваті, невеликі діаметром): 1,5 кг солодкого червоного перцю, 200 г часнику, 1—3 шт. гіркого перцю, склянка оцту.
Все (крім баклажанів) помеліть на м’ясорубці, додайте оцет (це буде саламур). Баклажани поріжте кружальцями (1,5 см завтовшки), посоліть в емальованому посуді і залиште щонайменше на 30 хвилин (періодично перемішуючи), зцідіть рідину. Обсмажте на олії з обох боків, перемішайте із саламуром. Складіть у банки, залийте зверху залишками саламуру, але не заповнюйте вщерть — під час стерилізації баклажан набухає, тож залиште простір для «росту». Стерилізувати слід 40 хвилин. Закрийте кришкою, переверніть і накрийте махровим рушником. Вихід: 5—6 літрів пікантної закуски.
Солодкий перець з часником. 5 кг солодкого червоного перцю, по 1/2 пляшки (250 мл) оцту та олії, 150—200 г часнику (пропустити через часникодавку), 200 г цукру, 1,5 стол. ложки солі. Олію, оцет та спеції покласти в казан, довести до кипіння і проварити на малому вогні кілька хвилин (кухню має наповнити приємний часниковий запах). Там часом почистити перець, порізати на 4—6 частин, покласти в казан, довести до кипіння і проварити 5 хвилин. Гарячим скласти у банки, заливши доверху розсолом. Закрити, перевернути й укутати.
Солодкий перець (без часнику). 1 літр томатного соку (чи перетертих помідорів без зернят), 1 склянка олії, 1—1,5 склянки цукру (а з медом — іще смачніше), 0,5 склянки оцту, 2 стол. ложки (з гірками) солі — все прокип’ятіть 3—5 хв. 6—7 кг червоного солодкого м’ясистого перцю почистіть і поріжте на кілька частин, проваріть у маринаді 5—8 хвилин, розкладіть у сухі гарячі банки і закрийте стерилізованими кришками.
Лечо. 3 кг перцю солодкого (за можливості — різного кольору), 1,5 кг цибулі. Все нарізати соломкою. 2 ст. ложки солі, 200 г цукру, 200 г олії, 2 літри томатного соку (або перетертих і очищених від насіння помідорів). Все перемішати і ки-п’ятити 15—20 хвилин. Виключити вогонь, додати оцет (з розрахунку 2 ч. ложки на півлітра).
Лечо (без цибулі). 5 кг помідорів пропустіть через м’ясорубку, попередньо знявши шкірку. Додайте 1 склянку олії, 2 склянки цукру, 1 склянку оцту 9%, 4 стол. ложки солі, 3 кг солодкого перцю, порізаного соломкою. Варити 30 хвилин. Закрити в стерилізовані банки.
Приправа до борщу (і салат одночасно). Помідорів — 4 кг, моркви — 0,5 кг, солодкого перцю — 1 кг, цибулі — 0,5 кг. Сіль, перець — за смаком. Олія. Можна додавати кріп і петрушку.
Ошпарте помідори, зніміть шкірку і поріжте на кілька частин. Підсмажте в казані на олії цибулю, потім додайте моркву (потерту на тертушці), помідори, солодкий перець (порізаний соломкою), покришену зелень. Все тушити на повільному вогні 50 хвилин, акуратно перемішуючи. Розкладіть у чисті сухі але теплі банки, закрийте, переверніть й укутайте.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206