Сонячний нокдаун
З дитинства пам’ятаю картину. Стоїмо з мамою у черзі на вулиці, спека немилосердна, і сховатися ніде… Аж раптом хтось зойкнув — і, як в уповільненому кіно, дівчинка падає горілиць на асфальт. «Сонячний удар», — каже мама.
Що ж це таке? У чому різниця між тепловим і сонячним ударами? Як їх уникнути? Про це розмова з фахівцем — лікарем-терапевтом Галиною ГУПАЛО.
— Тепловий удар виникає в результаті сильного перегрівання організму, коли прискорюються процеси теплоутворення з одночасним зниженням або уповільненням тепловіддачі. Тепловий удар може статися не тільки на пляжі у спекотну погоду, а й у лазні чи сауні, під час роботи у гарячих цехах, у заторі на дорозі.
Різновид теплового удару — сонячний — виникає, коли людина тривалий час перебуває під впливом прямих променів. Голова на сонці перегрівається, в результаті чого кровоносні судини розширюються й відбувається сильний притік крові до голови. При сонячному ударі насамперед страждає нервова система.
Часто лікарі прирівнюють сонячний удар до теплового, оскі-льки у них схожі симптоми і прояви, тільки при сонячному ударі наслідки значно гірші й необхідно більше часу для відновлення організму.
Отже, сонячний удар — окремий випадок теплового, який є ширшим поняттям. Тепловий удар найчастіше трапляється при перегріванні, тривалій роботі в жаркому, погано кондиці-онованому приміщенні, високій температурі повітря, у закритому місці. Порушенню теплорегуляції сприяє активне фізичне навантаження в синтетичному, прогумованому або щільному одязі. Сонячний удар є безпосереднім наслідком впливу сонця.
— Які основні ознаки удару?
— Передовсім, почервоніння обличчя та шкіри тіла, різка слабкість, холодний піт, розширення зіниць, задишка, сильний головний біль, запаморочення. Буває, що потемніння в очах у дітей супроводжується носовою кровотечею. У постраждалих відзначається частий і слабкий пульс, температура тіла підвищується до 40єС. У важких випадках трапляються судоми і втрата свідомості. Часто-густо додаються нудота й блювання, шкіра стає холодною, іноді — синюшною.
— Галино Валентинівно, кому найбільше загрожує тепловий удар?
Перегрівання гірше переносять літні люди, бо природна терморегуляція їхнього організму вже ослаблена, та діти — бо та ж природна терморегуляція ще недосконала. У групі ризику також ті, хто страждає на хронічні захворювання (гіпертонія, ішемічна хвороба серця), з надмірною вагою, хто вживає алкоголь. При появі в людини названих симптомів потрібно надати негайну допомогу.
Симптоматика теплового удару схожа із симптомами отруєння: щоб визначити, що ж з потерпілим, слід згадати, що передувало цьому стану. Якщо людина перебувала у закритому, погано провітреному приміщенні, — швидше за все, це тепловий удар. Якщо довго була під палючим сонцем, та ще й без головного убору, то найчастіше йдеться про сонячний удар. Симптоми, як уже мовилося, бувають дуже різні: і головний біль, і болі в животі, і запаморочення свідомості. Необхідно обов’язково звернутися до лікаря, аби встановити точний діагноз.
— Якою має бути перша допомога?
— За перших ознак теплового удару слід викликати «швидку». До приїзду лікаря потрібно: перемістити потерпілого в тінь або убезпечити від прямої дії джерела тепла, під голову покласти валик з одягу; накрити тіло вологим прохолодним простирадлом; прикладати до лоба і під потилицю холодні компреси (рушник, змочений холодною водою, шматочки льоду, у водійській аптечці є охолоджуючий пакет); забезпечити приплив свіжого повітря: відкрити вікна, розстебнути одяг; одяг із щільної тканини або синтетики краще зняти. Тіло постраждалого слід обливати холодною водою (18—200С), якщо є можливість, занурити його у прохолодну ванну. Якщо дозволяє стан потерпілого, дати йому прохолодне пиття, міцний чай або каву. Якщо людина втратила свідомість — дати понюхати нашатирного спирту.
Після надання першої допомоги стан хворого оцінить лікар, у більшості випадків на кілька днів рекомендується постільний режим. Необхідно повністю відновитися після теплового або сонячного удару, бо існує ризик його повторення.
— А як убезпечитися від удару?
— Слід уникати фізичного перевантаження у спекотні дні і в години активного сонця — із 11.00 до 16.00. Звісно ж, захищатися від прямих сонячних променів, надівши головний убір або скориставшись парасолькою. Одяг носити світлих тонів з добре провітрюваних, натуральних тканин (бавовна, льон). А ще — багато пити (1,5 — 2 л на день), добре втамовують спрагу морс, квас й, особливо, гарячий чай. Частіше відкривати вікна, для підтримання постійної циркуляції повітря у закритих приміщеннях використовувати вентилятори та кондиціонери. Слід також уникати переїдання і, знана річ, вживання алкоголю.
Нині пора відпусток, і багато хто планує вибратися на море, щоб засмагнути, поприймати повітряні ванни, покупатися. При цьому дехто уявляє собі про басейн з морською водою та келихом вина чи й чогось міцнішого у руці. Запам’ятайте: вживання спиртного (навіть помірне) у воді неприпустиме!
Розмову вів
Ярослав ШЛАПАК.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206