№ 42 (22061) субота 1 червня 2019 року

Переглядів: 2370

Про рейтинги і гроші

Рішення про відповідність Конституції України указу Президента Володимира Зеленського про припинення повноважень Верховної Ради восьмого скликання і про проведення дострокових парламентських виборів може бути ухвалене впродовж трьох тижнів. У цьому повідомленні засобів масової інформації ключові слова «може бути». Близькі до КС джерела в один голос твердять, що єдності думок серед суддів нема. Тобто рішення схвалять пізніше. Коли воно втратить свою актуальність. Або приймуть таке, що виборчий процес не зупинить.

Ворожба на відсотках

А наразі виборча кампанія набирає обертів. Свідчення цьому — рейтинги політичних партій, які з’явилися в пресі. Довіряти всім ризиковано, а за ступенем достовірності орієнтуватися краще на соціологів, максимально далеких від влади.

Міжнародний дослідницький центр BURI—Україна з Бельгії з 13 по 17 травня, за повідомленням «КиївПравди», провів соці-ологічне дослідження, згідно з яким на виборах до Верховної Ради дев’ятого скликання (при збереженні 5% бар’єру) прой-шли б п’ять партій. «Слуга народу» отримала б 34,7% голосів виборців, «Опозиційна платформа — За життя» Вадима Рабиновича і Віктора Медведчука — 15,1%, ВО «Батьківщина» — 9,5% і «Блок Петра Порошенка «Солідарність» — 8,9%. Такі результати, на думку соціологів, можливі, якби вибори відбулися до кінця травня.

Переглядів: 671

Дмитро ПАВЛИЧКО. МОВА

У Софійськім храмі
молиться Оранта,
Кров у зорях видно —
йде страшна доба.
Знов російську мову
в мову окупанта
Обертає служба владного раба.
 
Знов закон готують куплені нардепи,
Царськими дяками писаний стокрот,
Щоб завмерли дзвони
Хмеля і Мазепи,
Щоб язик розрізав сам собі народ.

Переглядів: 4222

Почнуть з боротьби з мовою?

У четвер інтернет-видання «Детектора медіа» (https://detector.media) опублікувало інтерв’ю з близьким соратником Президента Володимира Зеленського – співвласником студії «Квартал 95» Борисом Шефіром.

У ньому він висловлює жаль через втрату російського ринку і водночас упевненість, що вже за два роки цей ринок буде знову відкритим. Називає Путіна розумною людиною, хоч і з імперськими амбіціями, з якою «Якщо ми сильно захочемо, то ми з ними домовимося». Виступає проти квотування і заборон у кіновиробництві та книговиданні, каже, що «зараз не потрібно смикати проблему мови, вона ділить суспільство», а на запитання про те, яких рішень очікує від нового Президента, відповідає: «Я очікую перегляду квот. 90% — це багато. Закон про мову потрібно скасувати і прийняти нормальний закон. Це перший крок для скасування війни…».

Переглядів: 4355

І пауза, й павза, але тільки проєкт

22 травня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №437 «Питання українського правопису», якою схвалено нову редакцію «Українського правопису» — звід правил, що встановлює способи передавання української літературної мови на письмі.

Документ підготувала спеціально створена Українська національна комісія з питань правопису, до якої увійшли вчені-мовознавці Національної академії наук та національних університетів з різних регіонів України. У серпні-вересні 2018 року відбулося громадське обговорення пропонованих змін, під час якого надійшло понад 3000 пропозицій від наукових установ, закладів освіти, органів державної влади та місцевого самоврядування, окремих громадян.

Переглядів: 4200

Триптих про незламних

Громадська організація «Культпросвіт» за підтримки Українського клубу Одеси, Одеського обласного центру патріотичного виховання та організації дозвілля дітей і молоді, кінотеатру «Сінема Сіті» запрошують на «Соці-альні покази українського кіно».

У понеділок, 3 червня, відбудеться презентація циклу документальних фільмів «Неzламні». Це три коротких стрічки про жінок, які пройшли пекло полону. Вони потрапили до рук бойовиків за активну проукраїнську позицію та допомогу українським військовим.

Після перегляду запланована жива дискусія з героїнями фільму та правозахисниками.

Переглядів: 4307

Їде книжка в інтернат

За місяць у Зеленому театрі зібрали сотні книжок для дітей з інтернатів Одеської області. Шафа для літератури постійно заповнювалася, тож навіть поставили додатковий контейнер.

Першу партію книжок представники благодійної організації «Маніфест світу» вже відправили до Ананьївського дитячого будинку-інтернату.

«Головна ідея акції — забезпечити дитячі заклади нормальною літературою, а єдина умова — приносити книжки в хорошому стані, щоб малим було їх приємно і цікаво читати, — розповів представник Зеленого театру Денис Соколов. — Люди приносять різні видання — від серії Джоан Роулінг про Гаррі Поттера, пригодницьких повістей і до класики Івана Нечуй-Левицького, Михайла Коцюбинського та інших українських авторів. Дарують твори і сучасних письменників. Як-от принесли «Дівчину з Данії» Девіда Еберсхофа про першу жінку-трансгендера».

Переглядів: 609

Дітям — мирне небо!

Моє дитинство не було легким. Я ріс у дитбудинках та інтернатах, бо моїй мамі не було за що мене утримувати.

Сьогодні моя мета — зробити дитинство сучасних дітей безтурботним і щасливим. Подолати соціальне сирітство — коли діти стають сиротами при живих батьках, заробітків яких не вистачає навіть на їжу. Я створю можливості для дітей-сиріт, дітей з малозабезпечених, сільських сімей, приведу ваших дітей до влади, дам їм можливість отримувати професію без грошей і блату, не дозволю закрити технікуми та ПТУ, створю комфортні умови для навчання в школах та дитсадках, щоб діти займалися в теплі, комфорті й не ходили в туалет на вулиці. Але головне — виборю для наших дітей мир.

Переглядів: 684

Пряники-житняки

На початку 1946 року мати зірвала батька з посади завідувача ковбасного цеху Котовського м’ясокомбінату і сім’я поїхала до Кривого Рогу. Тітку Ліду у 1944-у при звільненні Одещини й Молдови мобілізували до сталінської трудармії нібито на рік, та оскільки 18-літня громадянка Лідія Возняк перебувала в окупації, то її направили на каторжну працю на урановий рудник ім. Леніна, що в самому Кривому Розі, загинатися разом із військовополоненими німцями…

Приїхали ми на рудник у смт Ленінське й аж тоді оцінили нашу водицю, яка в багатьох районах Одещини витікала на поверхню ізвором. Тут у водогоні вона мала червонувато-бурий колір руди, а щоб не було епідемій серед рабсили, то хлору в неї давали стільки, ніби для смертників. Зварити їсти чи попити чаю з цієї Н2О, перенасиченої ще й залізом, ураном та іншими природними домішками, могли хіба що дуже голодні й відважні.

Біля Ленінського, за сім кілометрів, у невеличкому переліску хтось викопав копанку, наповнену чистою, мов дитяча сльозинка, водою, яку живив, напевне, Інгулець. Недільного дня, у будь-яку погоду, населення рудника з посудом, мовби бранці, колонами рухалося до лісочка, а інші колони — у зворотному напрямку з дорогоцінною живою водою в селище. Влітку до кринички можна було піти після важкої, виснажливої праці: зачерпнеш відро живого срібла, а воно — на тому ж самому рівні. Так природа обдаровувала каторжан…

Переглядів: 680

Надихають творити добро

Юні мешканці Одещини! Шановні батьки!

Перший літній день особливий для кожного з нас. Адже 1 червня ми відзначаємо важливі свята, до яких, без перебільшення, причетні всі громадяни планети Земля, — Міжнародний день захисту дітей та Всесвітній день батьків.

Проста істина «діти — наше майбутнє» залишатиметься одвічною аксіомою, доки житиме людство. Лише дітям до снаги надихати дорослих творити добро та спонукати їх на здійснення заповітних мрій. Захищати дітей від гіркоти ранніх розчарувань, підтримувати їх, забезпечувати необхідними умовами проживання та навчання — важливий обов’язок батьків. Обов’язок дітей — бути слухняними та поважати своїх батьків.

Переглядів: 4182

Щасливий, ще й з музикою

Завтра, 2 червня, з нагоди сьогоднішнього свята — Міжнародного дня захисту дітей — із 12.00 до 18.00 в Одесі курсуватиме традиційний музично-розважальний «Трамвай щастя».

Цього дня юні одесити, їхні батьки та всі охочі зможуть безкоштовно проїхати в «щасливому» трамваї за маршрутом №4: курортно-пляжний комплекс «Аркадія» — Тираспольська площа.

Для пасажирів буде організовано музично-розважальну програму.

Переглядів: 611

Великі цифри про маленьких людей

За офіційними даними Головного управління статистики в Одеській області, на 1 січня 2019-го у нас мешкало 464 тисячі дітей віком від 0 до 17 років (19,6% від загальної кількості населення). Статеве співвідношення таке: хлопчиків — 51,5%, дівчаток — 48,5%.

Торік на Одещині народилося 23,1 тисячі немовлят — на 8,1% менше, ніж у 2017-у.

На кінець 2018-го в області діяли 738 закладів дошкільної освіти на 66,5 тисячі місць, де виховувалося 74,1 тисячі малюків. Завантаженість — 111 дітей на 100 місць. Дошкільними навчальними закладами охоплено 56% дітей відповідного віку (1—6 років).

У 2018/19 навчальному році маємо 809 закладів загальної середньої освіти, в яких навчається 265,3 тисяч учнів. Навчально-виховний процес у школах забезпечують 24,4 тисячі учителів.

Всіма видами фізкультурно-оздоровчої роботи торік були охоплені 416,7 тисячі дітей. Крім того, 25,5 тисячі займалися у 67 спортивних школах.

Переглядів: 600

Півник бичку не товариш

В останні роки в Україні склалася тенденція до скорочення поголів’я сільськогосподарських тварин. Зберігатиметься вона і в 2019-у, спрогнозувала провідний науковий співробі-тник відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», кандидат економічних наук Наталія Копитець, коментуючи дані Держ-стату щодо зменшення станом на 1 травня поголів’я великої рогатої худоби в усіх категоріях господарств порівняно з відповідним періодом 2018-го на 3729,2 тисячі голів (3,5%).

Слід зазначити, що 69,6% поголів’я великої рогатої худоби, в тому числі 76,2% корів, зосереджено в господарствах населення. Головними ж причинами відмови селян від її утримання є економічні та соціальні фактори, зауважила експертка. Серед них, зокрема, катастрофічна збитковість, тривалий період вирощування худоби та низькі середні ціни реалізації. Крім того, зростає частка сільського населення старше працездатного віку.

Переглядів: 576

Коротке літо?

Після прохолодного першого тижня червня (у західних областях очікується лише 17—200С) настане суха, спекотна погода. Але із середини місяця в Україну знову прийде хвиля холоду, а з нею — град, зливи, шквали.

Такі розрахунки озвучила заввідділом кліматичних досліджень і довгострокових прогно-зів погоди Гідрометеорологічного інституту НАНУ Вазіра Мартазінова, додавши, що нинішнє літо — пізнє і коротке. «Після 15 серпня чекаємо ранню і довгу осінь», — каже науковець.

Щодо Одещини, то у нас наступного тижня холодно не буде: вночі 17—210С, вдень — 25—290С, але по всій області — дощі з грозами.

Переглядів: 4494

Сильніший той, хто милосердніший

Вознесіння Господнє належить до дванадцяти найбільших свят у церковному році і безпосередньо пов’язане із Воскресінням Господа Ісуса Христа. Святкується воно на сороковий день після Великодня.

Подія ця описана у Євангелії: на сороковий день після Свого воскресіння у Галілеї на горі, що зветься Оливною, давши учням останні настанови, Господь вознісся перед їхніми очами на небеса. Після цього з’явилися учням ангели, які сказали: «Чого стоїте й задивляєтесь на небо? Той Ісус, що вознісся на небо від вас, прийде так, як бачили ви, як ішов Він на небо!». І тому церква, згадуючи Воскресіння Христове і Вознесіння Його, також перебуває в очікуванні другого пришестя Ісуса Христа, але пришестя вже не такого, яким було перше — пришестя через приниження, через прийняття Господом образа раба, коли Він, будучи Величним Творцем, став людиною, в усім подібною до нас, крім гріха. Друге пришестя буде вже у славі Його, коли Господь прийде як Бог, як Творець, як Суддя всесвіту.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net