Спіткнувся, впав... гіпс
Зашпортався на рівному місці, невдало відхилив важкі двері або щось випадково впало на ногу... Здавалося б, дрібниця. А для хворого на остеопороз справа може закінчитися переломом.
Що ж робити, аби не стати жертвою остеопорозу, і як рятуватися, якщо хвороба вас уже наздогнала? З цим та іншими запитаннями ми звернулися до лікаря-травматолога Галини КУЗИК.
— Чому «остеопороз», а не якось інакше?
— Назва цієї хвороби походить від двох грецьких слів: osteon — кістка і poros — отвір. Отже, остеопороз — особливе захворювання, що вражає кісткову тканину, утворюючи в ній порожнечі-пори. Від цього кістки скелета стають надзвичайно крихкими і можуть зламатися навіть при невеликих навантаженнях.
— Які ж симптоми недуги?
— Зазвичай на ранніх стадіях цей стан ніяк не дає про себе знати. Але з ослабленням кісткової тканини можуть з’являтися такі ознаки: біль у спині, зумовлена руйнуванням хребця, зменшення з часом росту, сутулість, перелом кістки при незначному навантаженні.
— Чому розвивається остеопороз?
— Кісткова тканина перебуває у стані безперервного оновлення: стара — розсмоктується, й утворюється нова. В юності нова кісткова тканина формується швидше, тому її маса зростає. Більшість людей досягає піку кісткової маси до 20 років. У літньому віці кісткова тканина розсмоктується швидше, ніж відновлюється. Схильність до остео-порозу частково залежить ще й від досягнутої в юності кісткової маси: чим більше її набрано в піковому періоді, тим більше — в «запасі», а відтак менша схильність до розвитку остеопорозу в похилому віці.
— Галино Михайлівно, що може спровокувати розвиток хвороби?
— Схильність до розвитку захворювання залежить від багатьох чинників: вік, раса, спосіб життя, ліки, що приймаються. Деякі фактори ризику важко чи й не можливо контролювати. Як-от стать — жінки більше схильні до розвитку остеопорозу, або вік — чим людина старша, тим вищий ризик. Расу собі теж не підбереш: тут найбільше ризикують азіати та європейці. Важливу роль відіграє і сімейний анамнез: наявність остеопорозу у прямих родичів, особливо в разі перелому стегна в одного з батьків. А ще у групі найбільшого ризику — люди з невеликою кістковою масою.
Найчастіше остеопороз виявляється у людей з надлишком або нестачею в організмі статевих гормонів. Знижений рівень цих гормонів знижує міцність кісток. Один з найвпливовіших факторів ризику розвитку остеопорозу у жінок — зменшення концентрації естрогенів у менопаузі. У чоловіків з віком відбувається поступове зниження рівня тестостерону. Лікування раку передміхурової залози, що пригнічує вироблення тестостерону, та раку молочної залози знижує рівень естрогенів і прискорює втрату кісткової маси. Ослабленню кісток сприяє надлишок гормонів щитовидної залози.
На процеси відновлення кісткової тканини впливає тривале застосування пероральних або ін’єкційних кортикостероїдів, таких як преднізолон і кортизон. Остеопороз також пов’язаний з препаратами для лікування або профілактики шлункового рефлюксу (печії), відторгнення трансплантату, раку.
— Чи впливає на виникнення недуги спосіб життя?
— Деякі шкідливі звички здатні підвищувати ризик розвитку остеопорозу, як-от сидячий спосіб життя та зловживання алкоголем. Чіткого розуміння ролі тютюну у виникненні цієї недуги наразі нема, але доведено, що куріння сприяє зменшенню міцності кісткової тканини.
— Якими ускладненнями загрожує остеопороз?
— Найсерйозніші ускладнення — це переломи кісток, особливо хребців або стегнових кісток. Переломи останніх часто відбуваються при падінні і можуть призвести до недієздатності й підвищеного ризику смерті впродовж першого року після травми. У деяких випадках переломи хребців відбуваються навіть без падіння. Хребці, що складають хребет, можуть ослабнути настільки, що почнуть зминатися, призводячи до болів у спині, зменшення росту та сутулості.
— Як проводиться діагностика захворювання і як воно лікується?
— Щільність кісткової тканини можна виміряти апаратом, що використовує низькоінтенсивне рентген-випромінювання для визначення мінералізації кісток. У процесі цього безболісного дослідження пацієнт піддається скануванню у положенні лежачи. У більшості випадків вимірюється щільність тільки деяких кісток, зазвичай — стегнової, хребта і зап’ястя.
Рекомендації з лікування часто ґрунтуються на оцінці ризику отримати перелом кістки протягом наступних 10 років із застосуванням даних вимірювання кісткової щільності. Якщо цей ризик невисокий, терапія може обходитися без лікарських засобів, а фокусуватися на зміні факторів ризику, що ослаблюють кісткову тканину.
І для чоловіків, і для жінок з підвищеним ризиком перелому найчасті-ше призначають бісфосфонати. Застосовується і гормональна терапія. Естрогени, особливо прийняті невдовзі після настання менопаузи, можуть допомогти в нормалізації кісткової щільності. Однак естрогенна терапія здатна підвищувати ризик утворення тромбів, раку ендометрії та молочної залози, хвороб серця. Відтак естрогени зазвичай застосовуються для підтримування здоров’я кісток у молодих жінок або жінок у менопаузі.
У чоловіків, як я вже казала, остеопороз може бути пов’язаний з поступовим зниженням концентрації тестостерону. Замісна терапія тестостероном може допомогти у боротьбі із симптомами дефіциту гормону, але для лікування остеопорозу краще застосовувати спеціальну терапію або поєднувати її з гормональною.
— Галино Михайлівно, до чого зводиться профілактика остеопорозу?
— Передусім найважливішими для підтримання здоров’я кісток упродовж життя є повноцінне харчування та регулярні фізичні вправи. Необхідна багата на білок їжа, адже протеїн — один з будівельних елементів кістки. Шкідливі як недостатня вага тіла, бо підвищує шанси ослаблення й перелому кісток, так і надмірна, бо збільшує ризик переломів кісток руки, особливо за-п’ястків. Отже, підтримання нормальної маси тіла сприяє здоров’ю кісток у цілому.
А ще — кальцій. Чоловіки і жінки віком 18—50 років потребують 1000 мг кальцію на день. Ця щоденна кількість зростає до 1200 мг, якщо жінка старша 50, а чоловік — 70 років. Надійними джерелами кальцію вважаються молочні продукти з малою кількістю жиру, овочі з темно-зеленим листям, консервований лосось, сардини з кістками, соєві продукти, наприклад, тофу, апельсиновий сік, збагачені цим мінералом пластівці.
Вітамін D сприяє абсорбції кальцію і впливає на здоров’я кісток кількома іншими шляхами. Необхідну кількість його людина може отримати за допомогою сонячного світла, але у північних країнах таке джерело недостатнє. Бракує ультрафіолету й тим, хто використовує сонцезахисний крем для профілактики раку шкіри або проводить усе життя у помешканні.
Допомогти у створенні міцних кісток й уповільненні їх ослаблення може також фізична активність. Вправи приносять найбільшу користь, якщо вони регулярні й, особливо, якщо виконуються протягом усього життя, починаючи з юності.
Розмову вів
Ярослав ШЛАПАК.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206