Переглядів: 735

Кому й коли скласти заповіт?

Платформа для роботи з відкритими даними — https://opendatabot.ua, що збирає, об’єднує та аналізує інформацію з дванадцяти основних реєстрів країни, цими днями оприлюднила цікаву статистику про те, який відсоток наших співвітчизників полишає цей світ, офіційно оформивши заповіти, а також інформацію про те, як правильно сповнити їхню останню волю.

Так-от, у 2018 році в Україні було складено 145380 заповітів. За даними Державної служби статистики, за 2017-й померло 574 тисячі осіб, а заповітів було підписано 146856. Виходить, що майже кожен четвертий українець підписує заповіт.

Завдяки тому, що Мін’юст відкрив Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів, автори дослідження проаналізували, як українці складають заповіти.

Чому це важливо? Складання заповіту зазвичай відкладається на останній момент, але це не правильно. Тільки-но у вас з’явилося майно в обсягу, через який у ваших родичів можуть виникнути суперечки, варто продумати, кому воно врешті дістанеться.

Що таке заповіт?

Заповіт — це документ, у якому людина зазначає, що станеться з її майном після смерті, та допомагає уникнути непорозумінь між родичами.

Залежно від цілей заповіти можуть бути кількох видів.

Заповіт з умовою. Наприклад, хто з онуків перший народить дитину — тому дістанеться квартира, або будинок дістанеться дочці, якщо вона пускатиме там жити брата померлої. Або дати розпорядження. Один з найпопулярніших прикладів — описати, як саме має відбуватися поховання.

Спільний заповіт. Чоловік і дружина складають такий заповіт щодо спільного майна.

Секретний заповіт. Він посвідчується нотаріусом без ознайомлення з його змістом. Людина може скласти такий заповіт, запечатати його в конверт, підписати та подати в такому вигляді до нотаріуса. А нотаріус ставить на конверті свій посвідчувальний напис, скріплює печаткою і в присутності заповідача поміщає його в інший конверт та опечатує.

Чи можна достроково дізнатися інформацію із заповіту?

«Ні. У базі нотаріусів можна побачити, що є зареєстрований заповіт певної людини, проте його деталі та зміст дізнатися неможливо», — коментує адвокат Юлія Дузь.

Коли слід складати заповіт?

«Нема певного критерію. У більшості випадків людина сама розуміє, коли їй варто це робити: яке майно вона має, скільки дітей, від скількох шлюбів тощо», — пояснює пані Юлія.

Чому в Україні заповіт не хочуть підписувати своєчасно?

«Це стосується стереотипів. Ніхто з нас не хоче розмірковувати про власну смерть і, частіше, ми вважаємо, що нам ще рано про це думати. Бувають випадки, коли через стан здоров’я людина розуміє, що їй залишилося не дуже довго. Тоді вона може скласти заповіт, але частіше вона дарує або реєструє майно на певних родичів. Оскільки в Україні не поширена практика розписувати у заповіті, яке саме майно кому дістанеться: машина — дочці, квартира — сестрі», — додає адвокат.

Чи часто виникають спірні питання щодо майна після смерті родича?

Згідно з інформацією пошукової системи «Бабуся», кількість судових справ щодо заповітів щороку складає близько 65 тисяч. Насправді ж таких ситуацій значно більше, адже не всі суперечки доходять до суду.

Основні теми суперечок — поділ майна через відсутність заповіту та оспорювання дієздатності людини в момент його складання (наприклад, якщо вона перебувала в лікарні й отримувала медикаменти).

Нащадками можуть бути лише родичі?

Ні, в Україні майно можна заповідати людям, юридичним особам чи державі.

Відома легенда про бабусю, яка переписала хату на кота, теж можлива. Проте виглядатиме заповіт так: квартира буде переписана на організацію, мета якої — піклування про кота.

А як же родичі? Вони можуть залишитися без майна?

Так, можуть. Пріоритетне право на спадкування мають люди, зазначені в заповіті. Якщо самого заповіту нема або він недійсний, або зазначені у ньому люди відмовляються від спадку, тільки тоді цей спадок отримують спадкоємці за законом (родичі).

Єдиний виняток — неповнолітні діти або непрацездатні батьки, діти, вдова/вдівець. Незалежно від змісту заповіту, вони успадковують половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Чи можна оскаржити заповіт?

Можна, але тільки в суді та за певних умов. Наприклад, якщо буде встановлено, що заповіт складено під впливом фізичного чи психічного насильства, або коли через стан здоров’я людина не усвідомлювала, що робила, або зміст заповіту не відповідає волі заповідача.

Хоча бувають випадки, коли заповіт можна визнати недійсним без суду. Якщо він був складений з порушенням вимог або людиною, яка не мала права цього робити (неповнолітня чи недієздатна).

Як підписати заповіт?

Найпростіший варіант — підписати заповіт у нотаріуса. Але якщо доступу до нотаріуса нема, заповіт можуть посвідчити відповідні посадові особи. Скажімо, якщо людина в лікарні — головний лікар, якщо у військовій частині — командиром частини тощо.

Мілана ШАПОВАЛОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net