Переглядів: 4151

Версії

Планету врятують ліси

Швейцарські екологи переконані, що висаджування лісових масивів у глобальних масштабах може не тільки зупинити накопичення вуглекислого газу, але й знизити його нинішній вміст у повітрі, а відтак мінімізувати ризики глобального потепління.

З такою пропозицією Томас Кроутер із Швейцарської вищої технічної школи Цюріха виступив на щорічній зустрічі Американської асоціації сприяння розвитку науки (AAAS), що відбулася у Вашингтоні.

Вчені оцінили потенційну кількість вуглецю, яку здатні поглинути з повітря дерева, накопичуючи свою біомасу. «Зараз це 400 гігатонн у трьох трильйонів дерев. Якщо ж збільшити їх кількість ще на трильйон, то отримаємо додатково близько сотні поглинутих з атмосфери гігатонн вуглецю, тобто практично стільки, скільки людство викидає за десятиліття», — зазначив доктор Кроутер.

За його словами, досі можливості лісів недооцінювалися навіть фахівцями. Їх висаджування вважалося далеко не най-ефективнішим способом обмежити накопичення вуглекислого газу в повітрі. Однак нові цифри, отримані з використанням найсвіжіших спостережень Землі з орбіти, показують, що планета здатна легко плекати ще близько 1,2 трильйона дерев. «Ми не претендуємо на міські або сільськогосподарські землі, — каже вчений, — тільки на занедбані або деградовані території». Їх освоєння дозволить одночасно стримати дві найважливіші загрози — зміну клімату та вимирання живих організмів.

Де Сахара, а де Кариби…

Науковці з Університету Редінга (Великобританія) зіштовхнулись із загадковим явищем, яке може сприяти глобальному потеплінню.

Дослідники виявили великі частинки пилу з пустелі Сахара, які невідомо як опинилися у Карибському морі. Ці частинки у 50 разів більші за ті, що можуть переноситися повітряними потоками.

Впродовж кількох років науковці збирали пил із пустелі у спеціальні уловлювачі, розташовані на океанічних буях, та у підводні пастки в п’яти місцях Атлантичного океану і виявили в ньому часточки діаметром 0,45 міліметра (максимальний розмір часточок, здатних переноситися глобальними вітрами, — 0,01—0,02 міліметра).

За словами дослідників, їхнє відкриття вказує на те, що існує атмосферний процес або поєднання процесів, які дозволяють великим часткам пилу утримуватися у повітрі. Можливо, у цьому відіграє роль заряд, який накопичується на пилові, та дія електро-статичних сил. Однак сама наявність таких часточок у повітрі має значно впливати на формування хмар, а також цикли вуглецю. Відповідно, кліматичні моделі, які використовуються для передбачення зміни клімату, повинні бути переглянуті.

Нерозпізнана фугу

Одночасно з підвищенням температури повітря прогріваються й моря-океани, що по-різному впливає на тамтешніх мешканців.

Так, один з видів риб фугу — T. stictonotus, відомий як делікатес, почав частіше заходити в північніші частини океану і схрещуватися зі своїм «близьким родичем» — видом T. snyderi. Це призвело до появи нового виду риб, що зовні схожий на делікатес, але значно токсичніший.

На думку японських біологів, поява у водах «нових» риб (а, за словами доцента Національного університету рибного господарства Хіроші Такахаші, за останні шість років їх виловлюють дедалі частіше) може погано позначитися на людині. Річ у тім, що фугу не тільки дорога і смачна, але й, якщо її неправильно приготувати, смертельно небезпечна через токсини, які містяться в ній. Якщо кухар не розпізнає новий вид і приготує його за стандартним рецептом, гість ресторану отруїться і навіть може померти.

Утім, глобальне потепління може зашкодити здоров’ю людей і в інший спосіб. Як свідчать дослідження, нагрівання вод океанів провокує зростання мікроскопічних токсичних водоростей, якими живляться різні види риб. Ці водорості, приготовлені разом з рибою, також можуть отруїти людину.

Чому тане Антарктида?

У районі льодовика Туейтс (Західна Антарктида) фахівці NASA виявили крижану печеру, що вражає своїми розмірами, а її подальше збільшення загрожує людству серйозними проблемами.

Печеру виявили за допомогою спеціального радара, який проникає під лід, у рамках місії Operation IceBridge, що вивчає вплив процесів у полярних регі-онах на глобальний клімат.

Як зазначає NASA, площа цієї порожнини в льодовику становить близько 300 квадратних метрів. На думку вчених, вона утворилася впродовж останніх трьох років за рахунок танення льоду, якого в ній могло вміститися до 14 мільярдів тонн.

«Розмір порожнини під льодовиком відіграє важливу роль у його таненні. Чим більше тепла й води потрапляють під льодовик, тим швидше він тане», — зазначив один з авторів дослідження П’єтро Мілільо.

За оцінками фахівців, подальше танення льоду в Антарктиді може призвести до підвищення рівня Світового океану аж на 2,4 метра.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net