№ 6 (22025) четвер 24 січня 2019 року

Переглядів: 577

Що два дні — новий мільярдер

Торік статки мільярдерів у світі збільшилися на 12%, або на $900 млрд (в середньому на $2,5 млрд у день). Водночас найбідніша частина населення планети втратила 11%. Про це йдеться в новій доповіді міжнародного об’єднання організацій з боротьби з бідністю Oxfam, оприлюдненій 21 січня — напередодні Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

За десять років, з часів кризи 2008-го, кількість мільярдерів у світі майже подвоїлася — кожні два дні в 2017—2018 роках з’являлася нова надбагата людина. За даними організації за 2015 рік, у крайній убогості по всьому світу жили близько 736 мільйонів осіб. Найуразливіші — жінки та дівчата, які безкоштовно виконують роботу з догляду. Чоловіки мають у своєму розпорядженні на 50% активів більше.

Переглядів: 559

«Це рішення сильних і незалежних людей»

Урочистості з нагоди сторіччя проголошення Акту злуки Української та Західноукраїнської народних республік почалися в Одесі з покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку.

Серед присутніх — керівництво області та міста, військовослужбовці і ветерани, представники духовенства та громадськості.

Вітаючи жителів Одещини зі святом, голова ОДА Максим Степанов наголосив:

«Рівно 100 років тому дві частини України — Схід і Захід — об’єдналися в єдину державу. Вже тоді українці усвідомлювали: вистояти перед ворогом можна лише тримаючись разом. Відтоді, як би життя не розривало «живі ланцюги», створені людьми, Україна — соборна. Це було рішення сильних і незалежних людей. Його і зараз доводиться захищати від тих, хто намагається роз’єднати й показати, що ми — різні. Але ми вміємо слухати, чути і розуміти одне одного. І я точно знаю: ми — єдині у прагненні жити у мирній та успішній країні. Ми — єдині у бажанні розвивати нашу Україну. Пам’ятаймо: ми сильні, доки ми разом. З Днем Соборності!».

Переглядів: 561

У неподільному колі

Незважаючи на мороз та сніг, кілька сотень одеситів увечері 22 січня провели біля пам’ятника Дюку урочисту акцію-флешмоб на честь сторіччя проголошення Соборності України.

Зібралося багато молоді, зокрема були тут курсанти Військової академії, Інституту Військово-Морських сил України та Військово-Морського ліцею. Спершу присутні вилаштувалися у формі Герба України та цифри «100» і, ввімкнувши мобільні телефони, створили світловий контур, який знімали зверху за допомогою дрона. Потім учасники акції, взявшись за руки, утворили коло-символ цілісності і неподільності України.

Організатором акції виступив Центр патріотичного виховання та організації дозвілля дітей і молоді.

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.
Переглядів: 3308

Надійніші за залізо, міцніші за бетон...

У понеділок, 21 січня, в новому терміналі Одеського міжнародного аеропорту оркестри Військово-Морських сил ЗСУ, Національної гвардії та Одеської військової академії концертом-реквіємом ушанували пам’ять «кіборгів», які 242 дні обороняли Донецький аеропорт.

Бої за Донецький аеропорт тривали з кінця травня 2014-го по 20 січня 2015-го. Українські захисники — десантники, спецназівці, добровольці — виявили тоді зразки нечуваної й небаченої мужності, за що й були названі «кіборгами». Незаконні збройні формування так званої «ДНР» за підтримки російських регулярних сил неодноразово намагалися взяти аеропорт штурмом, але щоразу натикалися на запеклий опір наших воїнів. Після того як вороги підірвали опори терміналу й будівля впала, оборона втратила сенс і «кіборги», сильніші за залізо, міцніші за бетон, залишили руїни…

Переглядів: 4207

На Богоявлення у Пужайковому

Парафіяни храму святого великомученика Димитрія Солунського, що у селі Пужайковому Балтського району, першими на Одещині перейшли з Московського патріархату в лоно Православної церкви України.

Таке рішення громада прийняла 7 січня, в день Різдва Христового. А вже 19 січня, на Богоявлення, святкову божественну літургію в цьому храмі відправив секретар Одесько-Балтської єпархії Православної церкви України протоієрей Теодор Оробець.

Переглядів: 561

Коли правових інструментів замало...

Сьогодні, 24 січня, у Страсбурзі мають відбутися термінові дебати в Парламентській асамблеї Ради Європи з розглядом резолюції щодо ситуації в Азов-ському морі і Керченській протоці.

Напередодні до Страсбурга прибули представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олег Трохименко та родичі військовополонених моряків — Ольга Гриценко (сестра Дениса Гриценка) та Віктор Сорока (батько Василя Сороки), а також координатор групи адвокатів бранців Кремля Микола Полозов. Вони відвідали ПАРЄ, взяли участь у показі фільму про ув’язнених Москвою громадян України та дали прес-конференцію для світової преси.

Переглядів: 576

Чіткі й зрозумілі орієнтири

У селі Вікторівка нещодавно відбулася чергова сесія Березівської міської ради, на якій було схвалено стратегічний план розвитку Березівської об’єднаної територіальної громади на 2019—2027 роки.

Це той документ, за яким житимуть і розбудовуватимуть свою громаду люди, що мешкають як у самій Березівці, так і в приєднаній до неї в рамках децентралізації Вікторівській сільській раді (села Вікторівка, Ланове та Роздол) — разом понад 11500 осіб.

У документі визначено три основні стратегічні цілі, для досягнення яких, крок за кроком, виписані відповідні завдання, покликані забезпечити громаді розвиток і фінансову самостійність уже в найближчі роки.

Переглядів: 612

Портові плюси та мінуси

За підсумками 2018 року морські порти України перевалили майже на 2,6 млн тонн вантажів більше, ніж у 2017-у. Пожвавлення вантажопотоку спостерігається за чотирма основними напрямками, які забезпечують майже 80% перевалки: аграрна продукція, руда, металопродукція та контейнерні перевезення. Про це свідчать фактичні дані Адміністрації морських портів України.

Отже, на першому місці — аграрні вантажі. Торік морські порти України перевалили майже 52 млн тонн зернових, кукурудзи, гороху та іншої сільськогосподарської продукції. Це на 3,5%, або на 1,7 млн тонн більше обсягів 2017-го. На другому місці — руда: понад 28 млн тонн, що на 2,2%, або майже на 600 тис. тонн більше позаторішніх показників. На третьому — металопродукція: понад 18 млн тонн. Збільшення порівняно з 2017 роком склало 8,5%, або 1,26 млн тонн. На четвертій позиції — контейнерні вантажі, перевалка яких перевищила 846 тис.TEU, що на 18% більше, ніж позаторік.

Переглядів: 591

Горіхи для Японії

Торік Україна зібрала рекордний урожай волоських горіхів. За різними оцінками, він виріс на 20—30% і склав близько 120 тисяч тонн, повідомляє https://agronews.ua.

У сусідній Молдові урожай горіхів оцінюється в 40 тисяч тонн, але й внутрішнє їх споживання там набагато менше.

Як результат хорошого врожаю і малого внутрішнього попиту Україна і Молдова входять до числа світових лідерів за обсягом експорту волоського горіха без шкаралупи.

Переглядів: 5814

Українська душа Маяковського

Нащадок старовинного козацького роду Микола Гоголь, онук українського священика з Вінничини Федір Достоєвський, син кріпака з Полтавської губернії Антон Чехов, киянин Михайло Булгаков — чи випадково ці українські за походженням, але відомі у світі як російські письменники посідають вищі щаблі на п’єдесталі російської та світової літератур?

— Їх рівень світосприйняття і мислення — родом з України, — вважає московський літературознавець і поет Броніслав ГОРБ. — Адже українські пісні своїм високим злетом упродовж тисячоліть підживлюють народну душу.

Сам Броніслав Горб також родом з України. Після закінчення Московського літературного інституту працював редактором у різних журналах. Він — автор поетичної збірки «Срібні дощі», публікацій та книжок на теми екології, історії, літератури, упорядник та редактор п’ятитомної антології «Подвиг». Понад 30 років свого життя присвятив дослідженню життя й творчості Володимира Маяковського, опублікував багато статей, що стали основою трьох монументальних книг про видатного поета.

Приїжджаючи до Одеси, Броніслав Горб завжди зустрічається з читачами, щоб поспілкуватися про видатного сина україн-ського народу, що прославив російську літературу.

Отже, пролетарський, радянський поет, класик російської літератури, який придумав 84 нових російських слова, Володимир Маяковський — щирий українець?

Переглядів: 2528

Пророцтво генерала Тютюнника

Завтра, 25 січня, відбудеться презентація нового роману одеського письменника Євгена Стеблівського «Генерал. Пророцтво Юрка Тютюнника».

Нинішньому новодруку, який увінчує трилогію україн-ського бойовика, передували книжки «Звенигора. Шабля на комісара» та «Кіборги: сага про воїнів».

У новому романі читач зануриться у дивовижний життєпис великого українського командарма Юрка Тютюнника, внучатого племінника самого Тараса Шевченка. Генерал-хорунжий армії УНР. Брав гору над арміями «переможців світу» — Антанти: союзних військ Англії, Франції, Росії, Польщі, Сербії, Греції, Румунії. Тричі засуджений до смертної кари. Двічі вислизав із рук убивць, зумівши перевербувати на свій бік усю розстрільну команду…

Переглядів: 623

З плугом, шаблею і... книгою

Коли розмірковуємо про роль патріотизму, неминуче доводиться обговорювати якість «людського матеріалу». У таких випадках я часто цитую мешканця Одещини Петра Рибіна. Він був одним з перших активних державників на теренах області. Тому добре знає і сильні сторони, й вади нашого менталітету:

«Коли перебуваєш на перед-ньому краї, коли зі свого окопу бачиш ворога, грудьми захищаєш свій народ, а тобі лінуються навіть набої підвезти, то про що можна казати? В мою доньку стріляли в 1999 році. Цілили в стегно, але куля пройшла за 2 сантиметри від артерії. У нас, в Татарбунарському районі, «Свобода» набрала 10% — настільки добре була проведена передвиборна агітація. Але Тягнибок навіть не приїхав, не привітав і не подякував... Давно думав: чому в Україні люди живуть не по розуму? Я жив серед інших народів багато років, і коли повертався в Україну, це завжди впадало у вічі... На моє глибоке переконання, проблема українців — у віковічному зануренні в тотальне землеробство. Землеробство — це праця рабів. А привілей рабів — це брехати, красти і бути підступними...».

Переглядів: 989

Актуальність «Чорного ворона»

На замовлення телеканалу «1+1» «ТЕТ Продакшн» знімає повнометражну історичну драму «Чорний ворон» за мотивами однойменного роману-бестселера україн-ського письменника Василя Шкляра.

Режисером стрічки став Тарас Ткаченко, відомий глядачам своєю роботою над повнометражним фільмом «Гніздо горлиці». Проект реалізується за підтримки Державного агентства з питань кіно та планується до показу в кінотеатрах України (державна фінансова підтримка стрічки становить 5,088 мільйона гривень, що є чвертю від загальної вартості виробництва).

«Екранізація «Чорного ворона», звісно, відрізнятиметься від книги, але ми обов’язково дотримаємося ідеологічних поглядів автора. У роботі над картиною ми співпрацюємо з Василем Шклярем й очікуємо на нього на знімальному майданчику. Тема твору дуже актуальна для українців сьогодні. Коли автор писав книгу, було лише передчуття війни, яка йде зараз на сході. Ми ж у фільмі розповімо історію очима сучасної людини, у чиїй країні палає війна. Споді-ваємося, що історія, яку ми знімаємо, об’єднає всю державу», — каже Тарас Ткаченко.

Переглядів: 546

За вагомий внесок у культурну скарбницю

Маємо гарну новину: нашу землячку — відому письменницю, педагога і громадську діячку, заслуженого працівника освіти України, Галину Могильницьку за книжку історичних поем «Імена» удостоєно медалі Івана Мазепи.

Цією нагородою, заснованою 22 січня 2016 року Міжнародною літературно-мистецькою академією України, відзначаються письменники, літературознавці, перекладачі, журналі-сти, художники, композитори, музиканти, представники інших творчих професій, за вагомий внесок у національну культурну скарбницю, виведення національних культурних надбань на міжнародні обшири, за привнесення напрацювань світової культури й науки у контекст духовних цінностей України, а також меценати, політичні та громадські діячі, люди різних професій, які підтримують мистецтво й науку фінансово, пропагують їх чи сприяють їхньому розвитку у будь-який інший спосіб.

Переглядів: 577

Флешмоб в ім’я музики

Одного із січневих вечорів музиканти симфонічного оркестру Grand Orchestra провели у центрі Одеси флешмоб.

«Музика — народна потреба», — згадали оркестранти мудрість Бетховена й вирушили у народ, який гуляв містом у пошуках хліба й видовищ. Але такого видовища ніхто не очікував.

Спочатку в одному з торгових центрів з’явилися пюпітри, згодом — ударні. Потім з нізвідки почали виходити люди зі скрипками, віолончелями, духовими інструментами. Перші такти змусили покупців зупинитися і здивуватися. Зазвучали скрипки та альти, яким наполегливо відповідала валторна. Музика заповнювала поверхи.

Переглядів: 605

Заохотити до змалювання України

Фонд Лесі та Петра Ковалевих при Союзі українок Америки оголосив про старт конкурсу-2019, спрямованого на підтримку та популяризацію української літератури й науки, незалежно від того, де мешкають творці.

Потенційні учасники конкурсу можуть надсилати свої заявки до 30 квітня. Приймаються твори, написані українською мовою, у трьох номінаціях: «Поезія», «Проза», «Переклад» (поезія, проза). Переможці у кожній з них отримають грошові винагороди — по 1000 доларів США.

Переглядів: 4301

Медреформа: другий етап

Медреформа стартувала з первинної ланки медичної допомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Кожна людина отримала можливість вільно обрати свого лікаря, якому довіряє, незалежно від місця реєстрації чи проживання, та підписати з ним декларацію на обслуговування. Відповідно бюджетні гроші почали надходити до того закладу, де працює лікар, якого обрала людина.

Результати реалізації першого етапу медреформи:

 • 24,5 мільйона українців обрали свого лікаря й підписали з ним декларації на обслуговування;
 • медзаклади отримали від держави значно більше фінансування, що дало їм можливість вдвічі-втричі підвищити зарплати лікарям, придбати необхідне устаткування та обладнання;
 • з’явилися додаткові сервіси для пацієнтів: на прийом до лікаря тепер можна записатися онлайн або телефоном, отримати консультацію лікаря телефоном, зробити всі базові аналізи та дослідження в приміщенні амбулаторії.
Переглядів: 2098

Вірусна облога Шевченкового

У селі Шевченкове Кілійського району діагноз «кір» станом на ранок 22 січня підтвердили у 58 дітей. Про це через соціальну мережу повідомив голова Кілійської ОТГ Павло Бойченко. За наступну добу ситуація не змінилася.

Ситуацію прокоментувала заступник начальника департаменту охорони здоров’я Одеської облдерж-адміністрації Оксана Рокунець-Сорочан. За її словами, стан більшості хворих — легкого ступеня тяжкості. У десятьох дітей діагноз допоки уточнюється.

«За останні дві доби двох дітей госпіталізували в інфекційне відділення районної лікарні, щоб вони перебували під цілодобовим наглядом спеціалістів. Одній дитині — дев’ять місяців, другій — три роки. Загрози для населення довколишніх сіл нема, оскільки завдяки карантину хворобу у Шевченковому локалізовано. Карантин там триватиме 17 днів, відтак школи і дитячі садки закриті», — розповіла пані Рокунець-Сорочан.

Переглядів: 4191

Рівний доступ. Кому і до чого?

З роками виробилася звичка читати, а не просто переглядати заголовки в газетах. Хоча, зауважу, в «Чорноморських новинах» заголовки, як правило, стріляють у ціль.

Ще з часів введення посад голів обласних державних адміністрацій, чи, як їх ще називають, губернаторів стежу за їхніми виступами у «ЧН». Жоден з них не сказав чесно: «Не тратьте, куме, сили — спускайтеся на дно!».

Ось і зараз уважно перечитав статтю «За принципом рівного доступу» (номер за 13 грудня), де журналістка дещо у рожевих, мрійних кольорах змалювала ситуацію з медициною на Одещині, особливо в свідомо знищених владою сільських районах області. Якби авторка за приклад назвала наш Ананьївський район, що то наші райрада, РДА плюс мерія «...пропонують 100 тисяч гривень підйомних і 50% оплати за комунальні послуги, включаючи зв’язок, для лікарів, які прийдуть у сільські та районну лікарні, готові нові світлі й облаштовані квартири»,  то сказав би: «Нарешті!».

Переглядів: 534

Дослідження

Овочі для діабетиків

Є певні продукти, які особливо корисні для здоров’я людей з діабетом другого типу. Найперші з них — овочі, які не містять крохмалю.

Лідеркою тут є морква. Вживання її та інших овочів, що не містять крохмалю (а це також капуста, салат, шпинат, кабачки, броколі), може допомогти уникнути деяких ускладнень діабету, включаючи серцеві захворювання. Усі вони містять багато вітамінів А, С та К і є джерелом розчинної клітковини, що знижує рівень глюкози у крові й поганого холестерину. Дослідження послідовно пов’язують ці овочі зі зниженням ризику високого кров’яного тиску, хвороб серця і раку.

Американська діабетична асоціація рекомендує наповнювати щонайменше половину обідньої тарілки некрохмалистими овочами.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net