№ 4 (22023) четвер 17 січня 2019 року

Переглядів: 4477

Ні проїхать, ні пройти

Будь-якої пори року тема стану наших доріг залишається надзвичайно актуальною. Нині, скажімо, ми всі не байдужі до того, як поліцейські ГУНП в Одеській області у посиленому режимі слідкують за ситуацією на найзасніженіших і найнебезпечніших автошляхах і надають допомогу водіям та пасажирам, які втрапили у халепу.

Останніми днями найбільше сніжило в західних та північних районах, дещо менше перепало від негоди жителям центру та півдня. Відтак екіпажі правоохоронців були орієнтовані не стільки на виявлення порушень правил дорожнього руху, скільки на допомогу його учасникам. Вони тимчасово обмежували проїзд транспорту по заметених ділянках трас та спрямовували водіїв у безпечному напрямку, реагували на виклики громадян і допомагали вибиратися із снігових пасток, регулювали дорожній рух і забезпечували роботу спецтехніки.

Переглядів: 662

ПАНОРАМА ПОДІЙ

За демократичні стандарти і проти гібридних викликів

Президент України Петро Порошенко через свою сторінку на Фейсбуці звернувся до учасників виборчого процесу, який, як відомо, стартував 31 грудня, із закликом спільно захистити українські вибори від гібридних викликів.

Глава держави у цьому дописі наголосив:

«Висока якість виборчого процесу — візитна картка нової України. У 2014 році ми разом встановили гідний стандарт вільного і чесного волевиявлення. Закликаю всі політичні сили та кандидатів на найвищу державну посаду засвідчити це своїм прикладом.

У цьому році маємо підтвердити зрілість демократичної системи. Також маємо забезпечити належне спостереження за президентською кампанією з боку всіх визнаних міжнародних органі-зацій. Переконаний, що міжнародне спостереження за виборчими перегонами є нашою додатковою гарантією чистоти демократичних процедур та змагальності виборчого процесу, а також стримуючим чинником проти зовнішнього втручання.

Маємо спільно захистити українські вибори від гібридних викликів!».

Переглядів: 2375

«Президентська» застава

Перефразовуючи Михайла Самуельовича Паніковського (великого сліпого із «Золотого теляти»): якщо кефір добре допомагає «від серця», то президентська грошова застава — 2,5 мільйона гривень, або $90 тисяч за нинішнім курсом, — «від парламентських виборів». Точніше, для парламентських виборів, де гарантовано братимуть участь більшість кандидатів, що позбудуться своєї застави у ході президентських. Адже грошова застава повертається суб’єкту її внесення (партії чи кандидатові на посаду президента) у двох випадках: або в разі перемоги на виборах, або в разі виходу до другого туру. Всім іншим учасникам перегонів (а їх нині очікується мало не три десятки осіб!) гроші не повертаються — вони спрямовуються до державного бюджету.

Виникає питання: то навіщо ж іти на вибори, знаючи, що втратиш чималі гроші точно?

Гроші замість підписів

Цього року очікується, що в державні «засіки» від невдах президентської кампанії наді-йде пристойна сума. За підрахунками Комітету виборців України, про свою участь у президентських виборах-2019 так чи інакше оголосили вже 28 осіб. І якщо, наприклад, усі вони пройдуть офіційну реєстрацію та будуть включені до бюлетенів, то після першого туру застави двадцяти шістьох із них будуть переказані до держбюджету. А це — 65 мільйонів гривень, крапля у морі з тих 2,35 мільярда державних видатків, які заплановані бюджетом на проведення нинішньої президентської кампанії.

Переглядів: 684

Не зломлений, хоч утомлений

Одеський активіст Олег Михайлик, на якого у вересні було скоєно замах і якому минулої п’ятниці у Німеччині видалили кулю з легені, потихеньку одужує.

Сама куля, яка є речовим доказом у справі про замах на вбивство, буде передана українським правоохоронцям, але спочатку її експертизу планують зробити в Мюнхенському інституті кримінальних експертиз, аби, бува, за сумною українською звичкою вона десь не загубилася або не зазнала якихось «трансформацій».

Перебуваючи на лікарняному ліжку (операція виявилася навіть складнішою, ніж прогнозували: замість запланованих двох годин тривала п’ять, а саму кулю довелося видаляти з частиною легеневої тканини), Олег Михайлик написав на своїй фейсбук-сторінці: «Втомлений, але не зломлений». Він подякував усім, хто його підтримував і переживає за його здоров’я, й особлива подяка від нього «тим одеським лікарям, які врятували мені життя та реанімували. Після операції я ще раз зрозумів, що тільки їх професіоналізм зробив зі мною яскраве диво, надавши мені можливість жити далі».

Переглядів: 673

Десять подій 2018 року, що схвилювали чи обнадіяли

2018-го ми вшановували чимало значущих для незалежної України 100-річних ювілеїв. Сторіччя Директорії, сторіччя Української армії, сторіччя «Укрінформу» (ukrinform.ua). Сто років тому в Києві був скликаний Всеукраїнський церковний собор, який виступив за створення незалежної від РПЦ української церкви. Ми в той чи інший спосіб відзначали ці знаменні дати. Й усі ці ювілеї супроводжували інші, у чомусь також епохальні, нинішні події. Нова доба української незалежності дарує звершення багатьох мрій, сформульованих ще століття тому.

Які саме події суспільно-політичного життя ми вважаємо головними, такими, що впливатимуть на наше життя ще довгі роки?

1. На 2018-й припав старт визнання української авто-кефалії

Процес канонічної автокефалії та створення нової Церкви містив цілу низку подій. Це була серйозна дипломатична робота й уповноважених осіб Президента, і співробітників МЗС, і результативні та оперативні голосування Верховної Ради. Парламентарі підтримали звернення до святійшого Варфоломія, схвалили рішення про виділення під ставропігію Вселенського патріарха Андріївської церкви.

Переглядів: 620

Сучасна місія бібліотек

У Мирному Біляївського району відкрили культурно-освітній медіапростір, уже десятий на теренах Одещини.

«Наша мета — перетворити бібліотеки на місця цікавого відпочинку та навчання. Відтак за рахунок коштів з обласного бюджету для кожного центру було закуплено необхідне комп’ютерне обладнання, а за кошти місцевих бюджетів проведено ремонти та придбано меблі. Центри користуються великим попитом серед населення. У них проводяться мовні курси, семінари та конференції. Зокрема, для мешканців організовують просвітницькі лекції за участю юристів, лікарів та представників поліції, під час яких кожен охочий може поставити питання, які хвилюють», — розповіла начальник управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА Олена Олійник.

Переглядів: 684

Монетизована «комуналка»

Наприкінці минулого року, 27 грудня, Кабінет Міністрів України схвалив постанову про надання житлових субсидій населенню у грошовій формі. Правила призначення допомоги у сплаті комунальних платежів залишаються незмінними. Змінюється лише алгоритм її виплати.

Монетизація відбуватиметься у три етапи.

Вже з 1 січня 2019-го участь у монетизації пільг і субсидій братимуть ті сім’ї, які звернуться за допомогою вперше. Субсидія від держави надходитиме на їх персональний обліковий запис в «Ощадбанку». Банк розраховуватиметься за субсидіанта з надавачами комунальних послуг й одразу інформуватиме SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за «комуналку».

Переглядів: 625

Бюджетні підсумки ПФУ

За січень—грудень 2018 року в Одеській області профінансовано допомог та пенсій у сумі 18485,7 млн грн, що складає 100 відсотків від потреби.

З усіх джерел фінансування надійшло 8345,7 млн грн — на 1662,9 млн грн, або 24,9% більше за надходження 2017-го.

Надходження на рахунки управлінь Фонду від суб’єктів господарювання за минулий рік складають 90,6 млн грн — на 3,8 млн грн, або 4,3% більше 2017-го.

Частка від надходження єдиного соціального внеску, що розмежовується до Пенсійного фонду, за 2018-й склала 8255,4 млн грн — на 1659,2 млн грн, або на 25,2% більше ніж у 2017-у.

Переглядів: 4036

Омріяні новосілля

Упродовж 2018 року на Одещині 143 дитини з числа сиріт і позбавлених батьківського піклування отримали власний дах над головою.

«Другий рік поспіль Одеська область демонструє кращий результат в Україні. За рахунок субвенції з державного бюджету придбано 81 житловий об’єкт для 93 осіб з числа дітей-сиріт. Серед них — один малий груповий будинок та дев’ять дитячих будинків сімейного типу. Ще півсотні дітей отримали ключі від власних домівок за рахунок регіональної та місцевих програм, а також інших джерел», — розповів під час селекторної наради заступник голови облдержадміністрації Сергій Колебошин.

Переглядів: 620

Не менше 4173 гривні

Головне управління ДФС в Одеській області звертає увагу роботодавців, що Конституція України гарантує виплату заробітної плати найманим працівникам на рівні не менше законодавчо встановленого мінімуму.

Розмір мінімальної заробітної плати визначено Законом України від 23 листопада 2018 року №2629-VIII «Про Державний бюджет на 2019 рік» і з 1 січня становить: у місячному розмірі 4173 гривні, у погодинному — 25,13 гривні.

Переглядів: 4616

Таїнство, що дарує оновлення

19 січня — Хрещення Господнє, Богоявлення

Грецькою мовою слово «хрещення» звучить як «баптисма» й означає «повне занурення». В часи першої церкви обряд хрещення відбувався винятково у свідомому віці, адже пов’язаний він з особистим вибором людини.

У книзі «Діяння святих апостолів», у 8-у розділі, описаний випадок хрещення ефіопського вельможі-скопця: «...І, як шляхом вони їхали, прибули до якоїсь води. І озвався скопець: Ось вода. Що мені заважає хреститись? А Пилип відказав: Якщо віруєш із повного серця свого, то можна. А той відповів і сказав: Я вірую, що Ісус Христос то Син Божий! І звелів, щоб повіз спинився. І обидва Пилип та скопець увійшли у воду, і охрестив він його».

Хрещення немовлят почалося пізніше — в часи переслідування християн: батьки-християни боялися, що можуть не дожити до свідомого віку дитини, яка, не охрестившись, усе життя нестиме на собі первородний Адамів гріх. Масово ж дітей почали хрестити у V столітті. Від немовлят, звичайно, неможливо очікувати обі-цянки віри і щирого покаяння, що, за логікою, має передувати обряду хрещення, але сучасна православна церква стверджує, що дітей хрестять у силу віри батьків і хрещених, на яких покладено святий обов’язок навчити охрещених дітей основам віри і допомогти їм відродитися для нового життя.

Переглядів: 640

До вишів — за новими правилами

Набули чинності нові правила вступу до закладів вищої освіти на 2019 рік.

Так, для вступу на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування) прийматимуть сертифікати ЗНО 2017, 2018 та 2019 років, окрім оцінок з англійської, французької, німецької та іспанської мов. З іноземних мов зараховуватимуть лише сертифікати 2018 та 2019 років. Вступник може подати сертифікати в будь-якій зручній йому комбінації.

Змінено терміни проведення творчих конкурсів, які цього річ відбуватимуться з 1 до 10 липня, тобто до початку прийому заяв. Передбачена і друга сесія творчих конкурсів — з 11 до 22 липня, однак лише для тих вступників, які бажають навчатися на контракті.

Переглядів: 600

А ви до сертифікації готові?

У вівторок, 15 січня, на сайті Українського центру оцінювання якості освіти (https://zno.testportal.com.ua/teachers/registration) відкрилася реєстрація для участі в пілотному проекті сертифікації педагогічних працівників.

«Участь у сертифікації — винятково добровільна. Це одна з її головних засад. Цього року ми проводимо апробацію механізмів проведення сертифікації, тож у пілотному проекті зможуть взяти участь до 1000 вчителів початкових класів. Щоб долучитися до пілоту могли педагоги з усіх регіонів, ми попередньо визначили максимальну кількість заяв від кожної з областей. Розрахована вона на пропорційних засадах — залежно від кількості вчителів початкових класів», — цитує міністра осві-ти і науки Лілію Гриневич урядовий портал.

Переглядів: 666

Урок про «одеського Страдіварі»

Україна впроваджує стратегічні реформи в освіті. Їх мета — не тільки модернізація самих навчальних закладів, а й методів викладання, зміна ставлення до набуття нових знань та навиків як учителів, так і учнів.

Один з кроків на цьому шляху — освітянський конкурс професійної майстерності «Мій кращий урок з історії та культури рідного міста», який раз на два роки проводить департамент освіти та науки Одеської міськради. Цього разу на суд журі надійшло 18 уроків-заявок, зокрема на теми «Драматичні сторінки історії Одеси», «Збереження архітектурної спадщини міста», «Улюблені куточки» тощо. Мета кожного з таких уроків — прищеплювати любов до рідного міста, виховувати патріотів країни.

Щоб зацікавити дітей тією чи іншою темою, педагог просто зобов’язаний і сам постійно навчатися, поповнювати власний багаж знань. Адже тільки так можна заохотити школярів до опанування предмета, робити кожне наступне заняття цікавішим. «Якщо я скажу, що досягла досконалості в своїх уроках та професії, — мені пора звільнятися», — зауважила викладачка історії Одеської СШ №69 Олена Мусевич.

Переглядів: 605

Клонований Мурчик?

Перше клоноване кошеня, ймовірно, з’явиться на світ уже в березні у Китаї, повідомляє Global Times.

Чжао Цзяньпін, заступник генерального директора пекінської біотехнологічної компанії Sinogene, розповів виданню, що, використовуючи ту ж технологію, яка була застосована для створення клону вівці Доллі, китайські вчені очікують у першому кварталі 2019-го отримати клон кота. І хоч цей екземпляр матиме має низьку дослідницьку цінність, Sinogene бачить величезний потенціал ринку клонування домашніх тварин у Китаї. Уже сьогодні компанія пропонує такі послуги ($55,1 тисячі за особину) й отримала замовлення від двох десятків клієнтів. Клонування займатиме 6—10 місяців.

Переглядів: 690

Рибачка Олена з Новоукраїнки

Можливо, наш менталітет не обійшовся без жменьки лінощів, і все ж, без сумніву, в ньому переважають працьовитість та кмітливість.

Наші люди якщо не ліплять горщиків, то печуть домашній хліб і коптять ковбаси, смак і запах яких зачаровує гурманів, маринують лисички, маслюки, опеньки — куди братися до них китайським! Окрім звичних промислів, то тут то там відкриваються й нові. Ось в одному із сіл на Прикарпатті жителі взялися вирощувати равликів, а на Херсонщині — каліфорнійських черв’яків. І в одному, і в другому випадках результатами задоволені. Равлики впевнено завойовують споживчий ринок, зокрема ресторації. До речі, кажуть, що вони на смак нагадують варене серце чи білий гриб. А хробаки, виявляється, є незамінними відтворювачами біогумусу і користуються великим попитом серед аграріїв як у середині країни, так і за кордоном.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net