№ 107 (22017) субота 22 грудня 2018 року

Переглядів: 2339

Не вір. Не бійся. Не проси

Перебираючи в пам’яті головні події 2018 року, згадав заповідь про три «не». Ми, звісно, не за тюремними правилами живемо, але, з іншого боку, ще як подивитися... Тотальна недовіра до влади, страх перед війною з Росією, постійні прохання про допомогу, звернені до друзів та союзників, обмежують нашу свободу і незалежність нашої країни надійніше за всякі ґрати.

Не вір

Перед початком судового засідання обов’язково запитують, чи довіряєте ви складу суду. Те ж питання, тільки в іншій формі, ставлять на виборах про довіру політикам. Більшістю голосів ми відповідаємо «так», хоча багато хто впевнений: наші обранці користуються владою для власного збагачення, а інтереси країни і наші потреби цим людям, як то кажуть, збоку. Красиві слова політики використовують для гасел й обманів.

Переглядів: 549

У Верховній Раді

Під ялинку — мораторій

Верховна Рада продовжила на рік (до 2020-го) мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.

За відповідний закон про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель проголосував 231 народний депутат, проти 28, утрималися 20.

До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2020 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств; купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб; купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Переглядів: 4232

«Вчитель+»: уроки від найкращих

У Рішельєвському ліцеї стартував новий освітній проект «Вчитель+», який презентував особисто голова Одеської обласної державної адміністрації Максим Степанов.

— Ми розпочинаємо унікальну освітню програму, аналогів якої в Україні нема. «Вчитель+» — це мережа дистанційної освіти. Проект, який дозволить привести найкращих учителів до сільських шкіл й особисто до кожного учня. Відтепер якісні знання доступні незалежно від місця проживання, і масштаби цих змін ми, переконаний, побачимо у вигляді виграних олімпіад, міжнародних стартапів і бізнес-ідей. Інвестуючи в освіту, ми змінюємо країну, — зазначив очільник ОДА.

Проект націлений на те, щоб учні у найвіддаленіших школах отримували якісні знання з допомогою сучасних технологій. Перші уроки, які вестимуть найкращі педагоги для учнів усієї області, транслюватимуться з Рішельєвського ліцею. Згодом навчання відбуватиметься дистанційно з Одеської академії неперервної освіти. Буде створено відкритий освітній простір. Причому навчатимуться не лише школярі, а й учителі — проект покликаний допомогти в розв’язанні проблеми кадрового дефіциту педагогів, адже наразі у школах бракує понад 600 викладачів, переважно природничо-математичних дисциплін.

Переглядів: 4307

Естафета єднання

Одеська область прийняла «Естафету єднання», яку присвячено сторіччю Соборнос-ті України. Вона розпочалася 1 грудня у місті Фастові та завершиться 22 січня у Києві.

До нас естафета прибула з Миколаївщини, яка перед тим перейняла її від Херсонщини.

Фастів як відправна точка акції обраний не випадково, адже саме в цьому містечку у грудні 1918-го був під-писаний Передвступний договір про Злуку між Українською Народною Республікою та Західно-Українською Народною Республікою.

У рамках акції студенти Одеського художнього училища імені М.Б. Грекова заповнили один з аркушів книги «Соборна Україна очима дітей», яка побуває у кожному регіоні.

Переглядів: 534

П’ятірка номінантів від Одещини

В Одеській області назвали кращих педагогів з географії, захисту Вітчизни, основ здоров’я, французької мови та інклюзивного класу — переможців другого етапу всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2019».

«Кожен з конкурсантів раніше показав найвищий результат у своїх районах, об’єднаних територіальних громадах і містах. А під час обласного етапу педагоги пройшли випробування з методичного практикуму та практичної роботи, тестування з фахової майстерності, провели уроки й підготували навчальні проекти. Вітаємо переможців! Бажаємо успіхів на всеукраїнському етапі цього професійного змагання», — зазначив директор департаменту світи і науки облдержадміністрації Олександр Лончак.

Переглядів: 548

Дипломати дітям

У минулі вихідні в Одесі відбувся традиційний, уже восьмий, дипломатичний Різдвяний ярмарок.

Раніше місцем його проведення був Концертно-виставковий зал морвокзалу, а цьогоріч він уперше пройшов у новому концертно-виставковому комплексі «Gorzal», який нещодавно відкрився у парку ім. Т.Г. Шевченка на місці колишнього танцювального майданчика «Вогні маяка».

У ярмарку взяли участь генеральні та почесні консульства, акредитовані в Одесі, національні культурні центри, міжнародні місії та організації. Починаючи з 2011-го, коли подібний захід відбувся вперше, всі кошти, виручені від продажу сувенірів, новорічних прикрас, страв національних кухонь, спрямовуються на придбання медичного обладнання для міських закладів охорони здоров’я. За цей час було зібрано майже 1,5 мільйона гривень.

Переглядів: 574

Устигніть до 28 грудня

Шановні друзі!

Усі, кому небайдужа українська справа, небайдужа не на словах, а насправді, просимо підтримати нашу українську газету — «Чорноморські новини», передплативши її на наступний, 2019 рік.

Часу на оформлення передплати залишилося обмаль, але якщо ви бажаєте, щоб чи не остання з-поміж обласних українських газет Півдня і Сходу не зникла, закликаємо вас звернутися до найближчого поштового відділення чи до листоноші й оформити абонемент.

Передплатіть газету собі, своїм батькам чи дідусям-бабусям, подаруйте передплачену «Чорноморку» самотній старенькій сусідці чи будинкові-інтернатові, військовій частині, розташованій у вашому місті, чи бібліотеці вашої школи.

Переглядів: 4155

Мовчанням корупцію не спиниш

Корупція є однією з трьох найпекучіших проблем, які непокоять українців. Більше за неї ми переймаємося лише високою вартістю життя та низькими зарплатами, а також воєнними діями на Донбасі.

Порівняно з минулими роками, терпимість наших громадян до корупції зменшується: нині кожен третій готовий приєднатися до усвідомленої протидії їй.

Такі основні висновки дослідження громадської думки проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) на замовлення USAID (Програма сприяння громадській активності «Долучайся»). У його рамках було опитано 10169 осіб віком понад 18 років, що репрезентують усю Україну, за винятком окупованих територій АР Крим й окремих районів Донецької та Луганської областей.

Переглядів: 2362

«За вашу і нашу свободу»

У грудні Польща відзначає дві дати, розділені десятиліттям, але в контексті новітньої історії тісно пов’язані між собою: «чорний четвер» (17 грудня 1970 року) та введення воєнного стану в ніч на 13 грудня 1981-го.

У так званий «чорний четвер» у Ґдині армія та міліція відкрили вогонь у робітників, які йшли до праці. Почалися вуличні зіткнення, в яких взяли участь десь п’ять тисяч людей. Загинуло 18 осіб. Протистояння відбулися також у Щецині, внаслідок яких загинули шістнадцятеро, а понад сто отримали поранення. Убивство робітників у Ґдині стало найкривавішою акцією міліцейських підрозділів під час придушення масових протестів на Балтійському узбережжі Польщі, що тривали від 14 до 22 грудня. Люди вийшли на вулиці проти різкого збільшення цін на продукти. Вони вимагали також зміни влади та свободи слова.

За офіційними даними, у грудні 1970 року загинули 45 людей, а понад 1100 отримали поранення. Деякі джерела говорять навіть про кілька сотень убитих. За ґрати тоді потрапило близько трьох тисяч поляків.

Переглядів: 606

Тактика «малих кроків», або Як прикарпатці знайомляться з реаліями Півдня

Рух «Південь і Захід разом» утворився, можна сказати, з легкої руки львівського історика Дмитра Гелея. Він завжди позитивно ставився до контактів молоді з різних регіонів України. Якщо раніше львів’яни більше спілкувалися з донеччанами і луганчанами, то останнім часом налагоджуються дедалі тісніші контакти з Одещиною. Львівський торговельний університет, де ви-кладає професор, уже провів кілька цікавих зустрічей з одеситами. Кожен дзвінок з Одещини, кожне свіже число «Чорноморки» — це маленький крок уперед.

 Нещодавно щирі прибічники контактів Заходу і Півдня отримали невелику посилку з літературою. Це — просвітянські газети і книжки письменниці з Чорноморська Валентини Сидорук. Останні дають можливість відчути специфіку Причорномор’я. Скажімо, в книжці «Кумар над Кодимою» Валентина Олександрівна пише про рідне село Кумари. І пояснює, що «кумар» з тюркської означає «туман».

Історичні джерела ХІХ століття повідомляють таке: «В 1718 году, по преданию, поселились одна вдова и гуцул, ушедшие из Ананьева от притеснений турков...». Далі пані Валентина пояснює свою мотивацію до написання твору: «Прийшло осяяння: прізвище мого діда — Гоцуляк! Впевнена, що похідне від слова «гуцул». Отже, мої предки — засновники села Кумари! Це викликало таку шалену творчу наснагу, що роман я написала фактично за три місяці...».

Переглядів: 581

Інформація про виплату пенсій за грудень 2018 року та січень 2019-го одним платежем є недостовірною.

Цього тижня деякі медіа поширили неправдиву інформацію про те, що в грудні виплачуватимуться пенсії за грудень нинішнього й січень наступного року одним платежем.

ЗМІ, котрі поширили цю «новину», посилаються на проект постанови, що перебуває на роз-гляді в Кабінеті Міністрів «Про внесення змін до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік» для забезпечення фінансування виплат у грудні поточного року. Однак цим проектом не передбачено авансування виплат за січень 2019-го.

Таким чином, у грудні буде здійснено виплату пенсій за грудень, а за січень — у січні 2019 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Переглядів: 556

Квантова електроніка, думи і лірика

В Одеській національній науковій бібліотеці свою нову книжку презентував Олександр Птащенко — доктор фізико-математичних наук, професор Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, а віднедавна — член Національної спілки письменників України.

Книжка називається «Наша Голгофа», з жанровим підзаголовком «Думи». По правді сказати, в сучасній українській літературі досить рідко можна знайти цей жанр.

Думи… Й одразу ж уява малює старого кобзаря, знаного ще зі сторінок шкільного підручника та з кінофільмів. Ходили ті народні співці зі своїми поводирями Україною та виспівували, на бандурах граючи, народові його ж таки історію — дуже трагічну, але часто героїчну, звеличували у своїх думах славних синів України, народних героїв, їхні подвиги, закликаючи в такий спосіб до рішучої боротьби за кращу долю, кріпили дух народу.

Переглядів: 546

Дві книжки про одне

На поетичному вечорі «Дві книжки», який нещодавно відбувся у «Книгарні-кав’ярні», Борис і Людмила Херсонські читали сатиричні та гостросоціальні вірші із своїх нових видань.

— Книжка «Останній рів» — це хроніка моїх постів у соціальних мережах, написаних під час Революції Гідності і подальшої російської агресії, — розповіла письменниця і перекладачка Людмила Херсонська.

Нова збірка віршів поета і публіциста Бориса Херсонського «Сталіна не було» розповідає про іншу епоху, але настроєво ці два видання близькі і в своєму головному посилі вони про одне і те ж — про іронічне ставлення до складних політичних ситуацій, а водночас — про критичне осмислення цих ситуацій. В обох книжках простежується самоіронія авторів над ними ж учорашніми.

Переглядів: 547

Оплески і дарунки від Святого Миколая

У середу «Український клуб Одеси» запросив слухняних діток на День Святого Миколая, яке зорганізував у Центрі болгарської культури.

Вітаючи Чудотворця, виступали талановиті дівчатка та хлоп’ята з різних творчих шкіл міста. Та й кожен, хто був у залі, міг вийти на сцену, щоб особисто поспілкуватися з Миколаєм, зас-півати йому пісню чи розповісти віршика.

Святий Миколай із радістю слухав своїх гостей, аплодував їхнім талантам й обіцяв неодмінно повернутися наступного року.

Переглядів: 692

Мрія — крок до дива

Коли мрії збуваються — це диво чи просто збіг обставин? А може, так і має бути в житті — бажання повинні ставати реальністю?

Одеситка Лада Бондарева — непересічна особистість, і «Чорноморські новини» про неї вже писали (див. номер за 24 березня). У свої 90 вона — волонтерка з навчання пенсіонерів комп’ютерної грамоти та моди і стилю, активна спортсменка (щодня займається скандинавською ходьбою), блогерка, чудова майстриня, що шиє гарні сукні, героїня телепрограми «Крутіше за всіх», зрештою, учасниця встановлення національного рекорду «Найбільша кількість моделей похилого віку», зафіксованого цьогоріч в Одесі.

А нещодавно пані Лада знову всіх здивувала — побувала у далекій подорожі до Ташкента. Повернувшись, разом із супутницею Галиною Юдіною у Філатовській вітальні (Музей академіка В.П. Філатова) поділилися враженнями від цієї дивовижної мандрівки, бо інакше, як дивом, цю подію не назвеш.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net