Точка зростання
Трохи менше половини об’єднаних територіальних громад Одеської області (а їх у нас на кінець нинішнього року 31, в 28 з яких пройшли перші вибори) вже мають власні стратегії розвитку.
Що це за документи і наскільки важливі вони для громад — про це говорили під час прес-кафе «Презентація стратегій розвитку ОТГ на Одещині», на яке представників ЗМІ запросили його організатори — фахівці Одеського центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.
Як зазначив радник з регіонального розвитку центру Віктор Бондарук, з реформуванням стало очевидним, що лідери нових громад є прогресивнішими та відповідальнішими, а мешканці — активнішими, аніж до цього, і що й ті, й інші налаштовані на позитивні зміни.
Чи не кожен, хто живе в селі чи містечку, може розповісти про історію їхніх населених пунктів, про людей, котрі прославили цей край, про ресурси, якими володіють ОТГ: кількість мешканців, площа земель, обсяг місцевого бюджету, середня заробітна плата тощо. Безумовно, найбільше людей цікавить те, якою буде їхня громада в майбутньому, через 5—10 років: чи побільшає робочих місць, чи не позакривають школи та лікарні, тобто як і з чого житимуть завтра?
Відповіді на такі питання повинна дати стратегія розвитку громади, яка охоплює чітко окреслені проміжки часу, скажімо, чого і за рахунок чого прагнуть досягти вже у 2020-у, а чого і знову ж таки завдяки яким місцевим ресурсам — у 2027-у? Звісно, що така стратегія базується на аналізі сучасного стану громади. Це як об’єктивні фактори: клімат, демографічна ситуація, бізнес-середовище, використання земель, так і суб’єктивні, як-от ієрархія проблем мешканців, їхні думки щодо найважливіших завдань та напрямків розвитку. А найважливішим у всьому цьому є те, наскільки та стратегія буде «своєю» для людей, зрозумілою для них та підйомною, тобто такою, яку осилять. Бо намріяти можна багато, написати — ще більше, але виконувати все намріяне-написане доведеться, спираючись на ті ресурси, які є. З неба нічого не впаде. Ось чому процес розробки таких визначальних документів, як стратегії розвитку ОТГ, має відбуватися з максимальним залученням усіх небайдужих мешканців, відкрито й прозоро.
Одеський центр розвитку місцевого самоврядування, йшлося на зустрічі, допомагає об’єднаним громадам планувати їх розвиток, надаючи консультації, підтримку в підготовці документів, навчаючи людей. Торік під консультативною опікою його фахівців були Коноплянська і Тузлівська сільські та Великомихайлівська селищна, а цьогоріч — Лиманська сільська, Затишанська селищна і Березівська та Вилківська міські ОТГ. Вкрай важливо, акцентувалася увага, допомогти громадам знайти свої «точки зростання» і спланувати максимально об’єктивне використання ресурсів.
Як воно виходить у житті — поділилися запрошені до розмови великомихайлівська селищна голова Тетяна Жарська та секретар Березівської міської ради Сергій Шевченко (на знімку).
Тетяна Жарська, зокрема, розповіла:
— Одеський центр розвитку місцевого самоврядування минулого року, коли ми розробляли стратегію розвитку, допоміг нам знайти наші «точки зростання» і спланувати використання ресурсів. Ніби все лежало на поверхні й ніби наші можливості були занадто скромними, а як почали розбиратися, то стільки знайшли всього незадіяного, що самі здивувалися. Вважаю надзвичайно важливим, що ми пройшли всі етапи обговорення стратегії розвитку громади разом з населенням, а відтак вона наша у всіх сенсах цього слова, бо ж її не скинули «зверху», а розробляли гуртом, на місці.
Основними стратегічними цілями Великомихайлівської ОТГ є ефективне виробництво та переробка сільськогосподарської продукції, адже люди тут спрадавна займаються землеробством й овочівництвом, а земля, цей найцінніший матеріальний ресурс, якщо біля неї по-господарськи ходити, дає щедру віддачу.
Тож перспективи тут обнадійливі. Власні коптильні та консервні цехи — також не казка, а цілком реальне завдання. Якщо грамотно організувати і стимулювати людей, можна відновити громадські стада, мати молоко і м’ясо.
Мають надію і на розвиток будівельної промисловості, бо є тут і природні поклади хорошої глини та піску — на цеглу, і майстри-будівельники, які бригадами можуть навіть найматися на роботу в сусідні громади, утримуючи свої родини й сплачуючи податки до місцевого бюджету.
Секретар Березівської міської ради Сергій Шевченко стратегію розвитку їхньої громади окреслив так:
— Нашим пріоритетом є торгівля, адже Березівка історично стоїть на перехресті торгових шляхів між різними районами і навіть областями. Перспективні також туризм і сфера послуг, тож найважливіше завдання, яке дасть стимул до подальшого розвитку, — налагодити туристичну інфраструктуру. Серед стратегічних цілей — переробка сільськогосподарської продукції і, звісно, розвиток людського капіталу. Мусимо все зробити для того, щоб люди не виїжджали з району, а залишалися вдома, маючи роботу і власні плани на життя саме на рідній землі.
Кожна ОТГ, ішлося на зустрічі в Одеському центрі розвитку місцевого самоврядування, складає власні плани на життя. Завдання фахівців центру — допомогти впоратися з таким важливим документом, який є стартом у завтрашній день громад.
Яна СТАСІНА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206