Переглядів: 479

Поза конкуренцією

Як в Одесі купують продукти харчування для освітніх закладів

Дуже часто можна почути скарги на, м’яко кажучи, таке-сяке харчування дітей у школах, садках та літніх таборах. Переважна більшість переконана, що причина — у придбанні для цих закладів дешевих і сумнівної якості продуктів.

Громадська організація «Офіс регіонального розвитку» вирішила вивчити, що ж саме, за скільки і в кого департамент освіти та науки Одеської міської ради закуповує для школярів.

Слід визнати, що харчовий асортимент досить широкий: масло, тверді сири, кисломолочні продукти, печиво, зефір, м’ясо, згущене молоко, овочі й іще багато чого, що подається на столи дітей у навчальних закладах міста.

Що ж до цін , то є запитання. Скажімо, твердий сир одеським платникам податків обійшовся в середньому 170 гривень за кілограм, при тому, що оптові ціни на нього коливаються від 120 до 170 гривень, де 170 — це вартість твердого сиру польського виробництва. Звичайний сир коштував у середньому 90 гривень, хоча оптові постачальники з різних регіонів України пропонують його за ціною від 30 до 60 гривень за кілограм. Варену ковбасу невизначеного сорту департамент закупив по 133 гривні за кіло.

Отже, говорити про дешеві продукти не випадає. Ціни досить пристойні, навіть за мірками роздрібних закупівель, не кажучи вже про оптові.

Тепер до цікавіших нюансів, які ми відзначили, переглядаючи закупівлі міського департаменту освіти та науки на сайті prozorro.gov.ua. У восьми із 25 випадків оголошена вартість закупівлі продуктів харчування значно відрізняється від тієї, яку виставляли учасники торгів, та фінальної. Так, в одній із заку-півель планувалося придбати масла вершкового на чотири з лишком мільйони гривень, але в підсумку було подано дві пропозиції з вартістю трохи більше мільйона гривень. Різниця — три мільйони. Чим це можна пояснити? Помилкою? Але помилка трапляється раз або два, а не в 37% усіх оголошених закупівель.

За результатами аналізу, проведеного за допомогою сервісу bi.prozorro, в 2018 році департамент освіти Одеської міськради завдяки використанню порталу prozorro.gov.ua заощадив майже сім мільйонів гривень. Однак, з огляду на дивну ситуацію з оголошеною вартістю та кінцевою сумою, на яку укладаються договори, економія значно менша.

І найголовніша родзинка. Абсолютно всі договори на закупівлю продуктів харчування були укладені з ТОВ «Проект Інвест XXI».

Підприємство, засновником і кінцевим бенефіціаром якого є Наталія Фоміна, активісти руху проти політичної корупції «Під контролем» ще в 2016 році звинувачували у завищенні цін на продукцію та недобросовісній конкуренції. Тоді, в 2016-у, йому виділили з бюджету 183997573 грн. У 2017-у сума зросла до 201627262 гривень, а в 2018-у це товариство встигло отримати 193560454 гривень. Тобто, з кожним роком цій компанії перепадає дедалі більше бюджетних коштів.

Наталія Георгіївна Фоміна також значиться засновницею ТОВ «ДІ ЕС Джі Девелопмент енд Інвестментс», яке займається будівництвом житлових та нежитлових приміщень, і ТОВ «Елана», що провадить адвокатську діяльність.

Відтак говорити про конкуренцію в закупівлях продуктів харчування для освітніх закладів не випадає. Якщо конкуренти й з’являлися, то їх або знімали з участі в торгах, або вони їх програвали. Що цікаво, на сьогодні проти компанії «Проект Інвест ХХ» відкрито кримінальне провадження, але цей факт не зупиняє департамент освіти мати справу з таким виконавцем. Як і те, що ця компанія заборгувала зі сплати податків, що є підставою для недопущення до участі в закупівлях.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net