Переглядів: 530

Найперша цінність — свобода

В Одесі презентували результати другого загальнонаціонального опитування «Що українці знають та думають про права людини». Два роки, що минули від першого опитування, показали: українці цінують свої права і свободи, але й досі погано орієнтуються в тому, як їх захищати.

Основною цінністю 86 відсотків респондентів назвали свободу. На другому місці — справедливість (70%), на третьому — безпека (67%). А от толерантність важлива лише для чверті опитаних. У цьому аспекті рівень готовності населення до обмеження прав інших людей залишається досить високим. Зокрема, 66% вважають, що можна дискримінувати права наркозалежних, 56% — колишніх засуджених, 51% — людей із непопулярними політичними поглядами, 47% — ромів та представників ЛГБТ-спільноти.

Мешканці південних областей на перше місце серед прав та цінностей поставили саме свободу — 91% опитаних. Справедливість, яка в 2016-у була на першій сходинці, опустилася на другу, далі йде безпека, після неї — гідність.

За словами голови правління Центру інформації про права людини Тетяни Печончик (на знімку), південний регіон — єдиний, де до ТОП-5 найголовніших цінностей увійшла матеріальна забезпеченість — 64%. При цьому половина опитаних жителів Півдня висловила готовність терпіти матеріальні труднощі заради збереження своїх прав (48%). За її словами, на Заході України цей показник значно менший: 36%. Щодо жителів Донбасу, то троє з чотирьох опитаних, а точніше — 74%, не проміняють особисті права та свободи на покращення матеріального становища.

Координаторка проекту Програми розвитку ООН в Україні Світлана Колишко відзначила негативний вплив конфлікту на Донбасі на сприйняття й оцінки населення. Зокрема, за два останні роки в Південному регіоні зросла кількість тих, хто виправдовує злочини українських військових у зоні бойових дій — із 37 до 46 відсотків опитаних. Крім того, кожен четвертий мешканець Півдня вважає припустимим застосування тортур до ворогів.

Водночас одесити та жителі області песимістично оцінюють зміни, які відбулися з часів Євромайдану, щодо порушень прав людини: лише 6% вважають, що ситуація покращилася, 50 % впевнені, що нічого не змінилося, а 22% переконані, що стан справ погіршився.

Щодо захисту власних прав, то ситуація в нашому регіоні виявилася найгіршою в Україні. «80% жителів Півдня зізналися: коли їхні права були порушені, навіть не намагалися їх відстояти. Це найгірший показник по країні. Адже свої права захищають 50% жителів Заходу, 45% — Центру і 39% — Сходу», — підкреслила Світлана Колишко і додала: «Половина опитаних на Півдні вважає це марною витратою сил і часу, а ще чверть каже, що не має для цього грошей. Такі результати можна пояснити зневірою та недостатнім рівнем обізнаності».

Коли ж доходить до захисту своїх прав, то кожен четвертий житель Південного регіону ефективним вважає звернення до поліції (27%), судів (22%), Європейського суду з прав людини (21%), ЗМІ (15%), й аж майже третина опитаних — 30% — переконані, що способів для захисту особистих прав насправді не існує.

Інна ЯКИМЕНКО.

Довідково. У рамках загальнонаціонального репрезентативного дослідження дорослого населення України, що тривало з 11 по 24 липня цього року, було опитано 1998 респондентів в усіх областях, окрім окупованих територій. Максимальна похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Опитування проводили фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та фірма «Юкрейніан соціолоджі сервіс» на замовлення Програми розвитку ООН в Україні у співпраці із ГО «Центр інформації про права людини». Наступний тур цього дослідження запланований на 2020 рік.

І.Я.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net