Ще не всі запалять свічу..
79% громадян України вважають, що Голодомор 1932—1933 років був геноцидом українського народу. У 2010-у таких було лише 60%.
За результатами опитування, проведеного 20—29 жовтня незалежною дослідницькою організацією Соціологічна група «Рейтинг», оцінку Голодомору як геноциду поділяє абсолютна більшість жителів Заходу та Центру країни (92% та 83% відповідно) і відносна більшість Півдня й Сходу (69% та 67%). Більш схильні підтримувати цю тезу мешканці сіл, молодші та україномовні респонденти. Важливо, що істотно зросла кількість тих, хто однозначно вважає Голодомор геноцидом — тепер їх частка складає 62%.
68% опитаних зазначили, що в цьогорічний День пам’яті жертв Голодомору запалять свічку. 21% відповів, що не робитиме цього. Ініціатива «Запали свічку пам’яті» більшу підтримку знаходить на Заході та в Центрі (84% та 70% відповідно). Втім більше половини опитаних жителів Півдня та Сходу також сказали, що долучаться до цієї акції.
«68% — ще надто мало. Тому працюємо далі й поширюємо наші ролики із закликом вшанувати вбитих голодом запалюванням свічки», — прокоментував результати дослідження голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Цікаві й такі результати цього опитування.
До визнання сенатом США Голодомору 1932—1933 років геноцидом українського народу позитивно ставляться 69% респондентів, а 62% вважають, що Україні й надалі потрібно добиватися міжнародного визнання Голодомору геноцидом. Обидві ці ініціативи знову ж таки більше підтримують жителі західних та центральних макрорегіонів, вихідці з сіл, а також ті, хто вдома спілкується українською.
Найбільше винними в організації Голодомору опитані вважають особисто Й. Сталіна — 47% (у 2008-у таких було 42%) і загалом центральне керівництво СРСР — 39% (у 2008-у — 38%). Ще 28% (у 2008-у — 23%) покладають вину за геноцид на каральнi органи СРСР (НКВС, ГПУ), 23% (у 2008-у — 17%) — на вище керівництво радян-ської України.
На жаль, і досі аж 3% вважають, що в Голодоморі винні українські селяни (куркулі), які відмовлялися добровільно віддавати врожай. Тези про те, що Голодомор був зумовлений природними причинами, дотримуються менше 5% (у 2008-у — 11%).
Цікаво, що про особисту вину Й. Сталіна в організації Голодомору в Україні частіше говорили мешканці західних та центральних областей, радянських правоохоронних та владних інституцій — як мешканці Заходу й Центру, так і Сходу. А от респонденти Півдня менше за інших поклали вину на радянських керівників, при цьому частіше вагалися з оцінками або ж зазначали, що Голодомор був спричинений несприятливими природними умовами.
За останні 10 років рівень підтримки ідеї проведення суду над винуватцями Голодомору зріс із 37% до 48%, а ініціативи щодо надання компенсацій постраждалим від геноциду та їхнім сім’ям — із 46% до 63%. Як і в попередніх твердженнях, ці ініціативи користуються більшою підтримкою на Заході та в Центрі, серед мешканців сіл та україномовних.
Серед історичних постатей опитані найкраще ставляться до Богдана Хмельницького (73%) і Михайла Грушевського (68%). 53% позитивно ставляться і до Івана Мазепи.
47% респондентів позитивно ставляться до Леоніда Брежнєва і 43% — до Петра І (негативно — 39% та 26% відповідно).
До Степана Бандери позитивно ставляться 36% опитаних (негативно — 34%), до Симона Петлюри як позитивно, так і негативно — по 30%.
Скоріше негативно, ніж позитивно респонденти ставляться до Володимира Леніна та Михайла Горбачова (чверть позитивно, а 51—52% негативно). Найгірше ставлення до Йосипа Сталіна (21% — позитивно, 58% — негативно).
За останні шість років ставлення до українських історичних постатей в основному покращилося. Ставлення до Сталіна та Леніна практично не змінилося, а до Петра І — погіршилося. Суттєві відмінності у сприйнятті в макрорегіональному розрізі спостерігаються щодо російських та радянських історичних постатей, яких значно краще сприймають у південно-східних регіонах. За винятком Горбачова, до якого краще ставляться на Заході. З іншого боку, такі постаті, як Петлюра та Бандера, краще сприймаються на Заході. А от Хмельницького і Грушевського однаково добре оцінюють мешканці всіх частин України.
Загалом методом особистого формалізованого інтерв’ю було опитано 2000 респондентів від 18 років і старші. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Помилка репрезентативності дослідження — не більше 2,2%.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206