Бенефіс української книги в Любашівці
Цьогорічний День української мови та писемности цілком логічно продовжився ще одним гарним святом. Наступного дня, 10 листопада, у Любашівці відбувся фестиваль «Безмежність української книги» пам’яти Михайла Грушевського за підтримки Ананьївської, Балт-ської, Кодимської, Савранської райдержадміністрацій та районних рад, Балтської та Куяльницької (По-дільський район) об’єднаних територіальних громад.
Свято розпочалося зі знайомства з одеськими письменниками. В районній бібліотеці, де в новенькому медіацентрі зібралися шанувальники образного літературного слова, а декотрі — ще й відчуваючи в собі оту іскру Божу та пробуючи сили у цій нелегкій справі. Розглядають виставлені на столах книжки, з інтересом спілкуються з авторами.
Як пишуться художні твори — оповідання, повісті, романи?.. А як народжуються натхненні поетичні рядки? Майстер-клас літературної творчості тут модерували одеські майстри слова, члени Національної спілки письменників України Сергій Дмитрієв, прозаїк, очільник одеської організації НСПУ, та лауреатка премії ім. В.Стуса Галина Могильницька, авторка низки поетичних та публіцистичних видань. А неподалік, у краєзнавчому музеї, художниця Лариса Дем’янишина, котра «одягла» у прекрасні мистецькі шати новодруки багатьох одеських авторів, проводила майстер-клас під промовистою назвою «Створюймо книгу власними руками».
З причини цілком об’єктивної автор цих рядків, як мовиться, «тусувався» з прозаїками. Після, мабуть, найкоротшого теоретичного курсу з написання доброї прози, та ще коли гості щедро поділилися деякими секретами своєї майстерности, учасникам дійства було запропоновано й самим тут же написати щось цікавеньке, бодай на сторінку-дві. Не у всіх, проте, вистачило сміливості віддати на суд професіоналів свої експромти, хоч були серед них досить таки вдалі спроби. (Одну з них пропонуємо нижче читачам — з люб’язної згоди авторки). Таки є на Любашівщині і літературні, й художні, і всілякі інші таланти. Й не лише в цій галузі, як це яскраво довели виставки і декоративно-ужиткового мистецтва, й різноманітних кулінарних виробів, розгорнуті у фойє Будинку культури.
Якраз на майдані перед цим закладом і відбувалося урочисте відкриття фестивалю.
Такої сонячної та ясної днини, вільної від робіт і турбот, та ще в таке наше непросте сьогодення, саме й хочеться гарного свята. Без довгих церемоній та нудних промов, веселого та видовищного. Наче вгадавши ці потаємні бажання, промовці були небагатослівними. Всіх привітали зі святом начальниця управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини ОДА Олена Олійник, керівники району — голова райдержадміністрації Віталій Лабуш та очільник райради Сергій Паровик, поважні гості — з Міністерства культури та Українського культурного фонду, благодійного фонду «Рідний край», від підприємства «Одесакнига». Свято подвійне, адже воно збіглося з відкриттям культурно-освітнього медіа-центру, де, властиво, й проходили літературні майстер-класи. Вручаючи районній бібліотеці відповідний сертифікат, заступник голови облдержадміністрації Сергій Колебошин запевнив, що такі медіацентри будуть відкриті у всіх районах.
Підтекстом більшості виступів читалися прагнення повернутись, нарешті, обличчям до української культури. Вона ще наразі тримається, та неозброєним оком вже видно, що з останніх сил — зусиллями самих ентузіястів. Їй потрібні увага та підтримка з боку влади. До цього закликала й фотовиставка, відкрита у фойє Будинку культури під промовистою назвою «Збережемо культурну спадщину Одещини». А поряд на столах і стендах — твори декоративно-ужиткового мистецтва з усіх причетних до цього свята районів — свідчення невичерпної фантазії, майстерності, творчого натхнення їхніх авторів. Неабияке захоплення викликала і виставка літературної кулінарії, розгорнута на столах, що аж ломилися від смачнючих на вигляд наїдків. Таки ж любить наш народ смачно попоїсти! Таке розмаїття смаколиків не запропонують і в найвишуканішому ресторані! Господині щедро пригощали — з дотепними жартами та примовками, веселими куплетами.
Того дня все було присвячене книзі. Вручалися розкішні подарункові видання: «Вишивка північно-західного Причорно-мор’я» та «Весільний обряд Причорномор’я», прекрасно виданий фоліант про українських авангардистів ХХ століття, комплекти книжок для бібліотек. Уривки з книг українських письменників-класиків були показані в програмі гала-концерту у виконанні артистів Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. Василя Василька.
Перед початком шоу було оголошено про присвоєння почесного звання народної артистки України Діані Малій — актрисі цього театру, котра і вела всю концертну програму. Орденом княгині Ольги третього ступеня відзначена Юліана Амельченко, директорка Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського, яка, власне, і є авторкою проекту «Безмежність україн-ської книги». Підсумки літературного конкурсу «Одеський словограй» оголосив голова обласної організації НСПУ Сергій Дмитрієв. У номінації «Поезія» перемогла Анна Маліцька, студентка філфаку ОНУ ім. І.І. Мечникова, у номінації «Проза» — автор цих рядків.
Майже три години тривав гала-концерт. У ньому взяли участь кращі аматорські колективи північних районів, а також, окрім уже названого Українського театру ім. В. Василька, народний ансамбль танцю «Бессарабський сувенір» — переможець цьогорічного профільного фестивалю в Парижі, театр народного строю Одеського театрально-художнього училища.
А насамкінець всі учасники гала-концерту разом із залою заспівали Шевченкове «Реве та стогне Дніпр широкий».
Роман КРАКАЛІЯ.
Одеса — Любашівка — Одеса.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206