Оманлива монолітність МПвУ
Представники групи архієреїв УПЦ (МП), які підтримують звернення до Вселенського патріарха щодо надання Українській церкві автокефалії і які зустрілися напередодні в «Українському домі» в Києві з Петром Порошенком, заявили про «безпрецедентний тиск Москви», повідомив речник глави держави Святослав Цеголко.
«Російський сценарій вчора було зірвано… Петро Порошенко поінформував ієрархів про свої перемовини із Вселенським патріархом Варфоломієм, про угоду між Україною й Константинопольським патріархатом і про готовність Вселенського престолу сприяти проведенню об’єд-навчого Собору. Владики розповіли Президенту про безпрецедентний тиск Москви, який чиниться на тих єпископів УПЦ (МП), які готові приєднатися до творення єдиної церкви», — написав він у Facebook 14 листопада.
За словами речника, Президент запевнив, що українська держава захищатиме право священнослужителів і мирян на вільний вибір церковної юрисдикції і додав, що Вселенський патріарх зі свого боку, гарантує повний канонічний захист прибічникам автокефалії в Україні.
Про те, що Петро Порошенко 13 листопада зустрівся з групою архієреїв УПЦ (МП) в «Українському домі», напередодні повідомляло «Громадське ТБ» з посиланням на джерела в Адміністрації Президента. Співрозмовник телеканалу зазначив, що Порошенко зустрічався з представниками УПЦ (МП), які підтримують створення помісної україн-ської церкви. Скільки саме архієреїв прийшли на зустріч, джерело не уточнило. Переговори проходили у закритому режимі.
Глава держави того дня мав зустрітися з ширшим колом єпископів УПЦ (МП), але зустріч не відбулася. Як заявили обидві сторони пізніше, вони не дійшли згоди щодо місця проведення заходу. Представники УПЦ (МП) 13 листопада замість зустрічі з президентом вирішили провести собор архієреїв у Києво-Печерській лаврі, заявивши, що зустріч з головою світської влади можлива, але, мовляв, на своїй, на «церковній території».
На самому соборі УПЦ (МП) було ухвалене рішення про припинення євхаристичного спілкування з Вселенським патріархатом, відповідно до попереднього рішення Російської православної церкви, частиною якої є УПЦ (МП), а також про відмову долучитися до створення єдиної помісної української церкви та зміни назви.
Як наголосили в Адміністрації Президента, кілька тижнів тому глава держави ініціював зустріч з усіма архієреями УПЦ (МП), свідомо запросивши їх на нейтральну територію — до «Українського дому», аби вони з перших уст почули інформацію про його перемовини з Вселенським патріархом, про угоду між Україною та Константинопольським патріархатом і про готовність Вселенського престолу сприяти проведенню об’єд-навчого Собору. Але, зазначили в АП, велика частина архієреїв УПЦ (МП) почала шукати пояснення, щоб не прийти на зустріч: «мовляв, місце не підходить».
«Ані мова ультимативних вимог, ані проведення засідання Синоду за сценарієм, вірогідно, на-дісланим із Москви, не здатні зірвати процес створення Української помісної православної церкви. Цей процес підтримує абсолютна більшість громадян нашої держави. Тому іти проти волі власного народу — це очевидно шлях у нікуди», — підкреслили в АП.
Рішення собору єпископів УПЦ (МП) про засудження рішення Священного синоду Константинопольського патріархату щодо встановлення юрисдикції на території України та припинення з ним євхаристичного спілкування є свідченням несамостійності УПЦ (МП), сказав у коментарі «Укрінформу» архієрей Української православної церкви, митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко). Він нагадав, що розірвання євхаристичного спілкування з Контантинополем було зафіксоване на Синоді РПЦ у Мінську, продубльоване циркулярним листом митрополита Антонія про те, що обов’язковим до виконання є рішення Московської патріархії. Якихось особливих наслідків для життя релігійної спільноти в Україні це не матиме, переконаний митрополит Олександр.
За інформацією «Релігійної правди», на зустріч з Петром Порошенком увечері 13 листопада прибули три архієреї УПЦ (МП): митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко), митрополит Вінницький і Барський Симеон та архієпископ Новокаховський і Генічеський Філарет.
У свою чергу «Лівий берег» повідомляє, що митрополит Вінницький і Барський Симеон — єдиний із 83 учасників Собору УПЦ (МП), хто, попри тиск, який на нього чинили інші ієрархи, не підписав постанову Синоду, оскільки не згоден з розривом євхаристичного спілкування з Константинополем.
Ще один учасник Собору — митрополит Черкаський і Канівський Софроній (Дмитрук) своїми враженнями про атмосферу, яка панувала на зібранні, поділився з «Главкомом»: «Я їх питав (учасників Собору): що ви після сьогоднішнього засідання робитимете вдома? А у відповідь — тиша. Хто ойкає, хто айкає, все те саме, що і раніше. Мізків нема…». За його словами, в УПЦ (МП) нині панує нездорова атмосфера: «Тут треба відкинути всі амбіції, політичну заангажованість і подивитися потім на справи цього всього в Україні. Потрібно просто пожаліти свій народ. Я їм про це казав, виступаючи. Для мене незрозумілим є те, що буде з нами усіма. Я їм так і казав, що завтра їх оголосять Російською церквою, вас 80, усі ви маєте свої кафедри. Натомість завтра вам скажуть: «Хлопці, до побачення. У нас є своя Церква...».
Митрополит Софроній вважає, що багато хто з єпископату УПЦ (МП) все ж перейде до нової Церкви: «Вони можуть через страх перейти і сказати, що приймайте нас. Інші можуть бути упертими. А треті, може, і бажали би (перейти), але поки що відверто не виявляють свого бажання. Сказати про це відверто не всі можуть. Знову ж таки через присутність того ж страху».
Зі свого боку речник Київського патріархату архієпископ Євстратій (Зоря) висловив припущення, що керівництво УПЦ (МП) використало запрошення Президента для того, аби зібрати всіх єпископів на Собор і засудити автокефалію. Без такого запрошення значна частина архієреїв УПЦ (МП) просто не приїхала б до лаври.
Архієпископ Євстратій нагадав про невдало проведену нараду у серпні цього року, на якій єпископи нібито підписалися проти автокефалії від Костантинополя. «Отже, після такої історії та всім відомих рішень Вселенського патріархату щодо України доволі сумнівною була можливість зібрати знову єпископат МПвУ для «осудження автокефалії». Адже кілька десятків архієреїв могли просто «захворіти». А це підірвало б значущість самих заяв. Тому потрібен був привід зібрати єпископат так, щоби архієреї насправді не знали, для чого їх збирають», — написав речник УПЦ (КП) на своїй сторінці у ФБ, додавши, що якраз запрошення Президента і стало нагодою всіх зібрати.
«Ось цей привід і вирішили, очевидно, після узгодження з Москвою, використати для того, щоб зібрати ієрархів МпвУ, але зі своєю метою: «засудити Томос і Вселенського патріарха», — висловив припущення архієпископ Євстратій і наголосив: «З одного боку, ситуація вельми неприємна. Але, з іншого боку, вона добре демонструє реальний стан справ серед ієрархії МПвУ: без обману навіть зібрати Собор єпископів керівництво митрополії вже не здатне!».
«Ззовні зараз все це виглядає, як «монолітність рядів». Але насправді МПвУ більше нагадує КПРС у липні 1991 року. Могутню, єдину — і за пару кроків від саморозпаду», — додав архієпископ Євстратій (Зоря).
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206