№ 96 (22006) четвер 15 листопада 2018 року

Переглядів: 1665

Невід’ємний елемент національної ідентичності

Енциклопедія болю і втрат

У Києві презентували книгу доктора історичних наук, професора Василя Марочка «Енциклопедія Голодомору». Архівні матеріали для видання автор збирав та опрацьовував 30 років.

«Енциклопедія Голодомору» — це результат 30-літньої праці, а особливо останніх семи років роботи над книгою. Це унікальне видання доктора історичних Василя Івановича Марочка», — зазначила на презентації генеральна директорка «Меморіалу жертв Голодомору» Олеся Стасюк.

«Енциклопедія викладена в академічному стилі, має меморі-альну функцію. До кожної статті є посилання на джерела, документи, літературу. В ній поіменно названі жертви Голодомору і представлені праці українських демографів 1930-х років. Ми сьогодні сперечаємося з демографами, скільки нас загинуло за часів Голодомору. Вони кажуть, що 3,5 мільйона — це образливо. Бо я маю джерела, архівні кримінальні справи демографів, репресованих у 1930-х, які підтверджують, що загинуло понад 7,7 мільйона українців. Гіпотетичний прогноз демографа Арсена Хоменка на 1937 рік розраховував на 35,6 мільйона, а всесоюзний перепис населення 6 січня 1937-го зафіксував 27,9 мільйона. Проста арифметична дія засвідчує втрату 7,7 мільйона від 1932-го до 1937-го. Тому, звичайно, ми маємо «оцифрувати» ці 7,7 мільйона. Вони в музеї (Меморіалі жертв Голодомору) представлені, але треба не забувати, що жертвами Голодомору стали щонайменше 18 міль-йонів, яким було завдано фізичної, психічної шкоди», — підкреслив на презентації видання професор Василь Марочко.

Переглядів: 354

Оманлива монолітність МПвУ

Представники групи архієреїв УПЦ (МП), які підтримують звернення до Вселенського патріарха щодо надання Українській церкві автокефалії і які зустрілися напередодні в «Українському домі» в Києві з Петром Порошенком, заявили про «безпрецедентний тиск Москви», повідомив речник глави держави Святослав Цеголко.

«Російський сценарій вчора було зірвано… Петро Порошенко поінформував ієрархів про свої перемовини із Вселенським патріархом Варфоломієм, про угоду між Україною й Константинопольським патріархатом і про готовність Вселенського престолу сприяти проведенню об’єд-навчого Собору. Владики розповіли Президенту про безпрецедентний тиск Москви, який чиниться на тих єпископів УПЦ (МП), які готові приєднатися до творення єдиної церкви», — написав він у Facebook 14 листопада.

Переглядів: 398

Менше слів, більше справ

Як утримати Південь України на шляху євроінтеграції?

Південь України, різноманітний і багатоетнічний, в контексті європейської інтеграції завжди давав приводи і для тривоги, і для оптимізму. Хоча після російської агресії проти України цей регіон переглянув своє ставлення до Заходу та Росії, він і досі не повністю прийняв проєвропейський порядок денний, а ставлення та сприйняття його мешканців часто залишаються поза увагою та полем зору Києва.

Цей матеріал, підготовлений на основі публічних дискусій, які відбулися 27-28 вересня в Одесі та Херсоні, а також серії інтерв’ю з представниками місцевих громад, аналізує політичні, безпекові та економічні нюанси двох областей, що формально належать до одного регіону, але мають власні особливості ставлення до політичних та економічних процесів в Україні.

Переглядів: 398

На підтримку постраждалих громад

Внеском у 25 мільйонів євро від ЄС позначений початок нової фази проекту «Підтримка Євросоюзом сходу України — відновлення, зміцнення миру та урядування, 2018—2022 роки».

Цей проект у рамках Програми ООН з відновлення та розбудови миру спільно впроваджуватимуть чотири агенції — ПРООН, ООН Жінки, Фонд ООН у галузі народонаселення й Продовольча та сільськогосподарська організація ООН.

Мета ініціативи — зміцнити безпеку та соціальну згуртованість в громадах і підтримати економічне відновлення громад, які постраждали від конфлікту. Проект також сприятиме подальшому впровадженню реформ у сфері децентралізації й охорони здоров’я на підконтрольних Україні частинах Донецької та Луганської областей.

Переглядів: 405

Кому належить Аркадія?

А й справді, кому належить Аркадія — ця перлина в намисті Одеси? Хтось відповість: мільярдерам, що назводили тут житлових багатоповерхівок. Інші скажуть: магнатам, які в цьому райському куточку набудували майже два десятки висотних готелів. Ще інші: бізнесменам, котрі напхали-натиснули тут усіляких таверн, магазинчиків, кіосків тощо.

Але дивна річ: усе це існує, поки тепла, точніше — пляжна, погода. А тільки-но закінчиться сезон, нікого й не зустрінеш. Неначе все повимирало. Готелі, магазини й інші будови стоять безлюдними. Аркадія мовби відвертається від грошових мішків. Мовби вони для неї чужі, тимчасові, незрозумілі.

Переглядів: 4110

Далека і близька Вірменія

І знову покликала дорога. Сьогодні це поїздка до Вірменії. В країну моєї молодості, де в далекі часи, із жовтня 1974-го по січень 1977-го, я проходив строкову службу в Арташатському прикордонному загоні.

Це було 41 рік тому. Багато що змінилося відтоді. Але та армійська служба була й залишилася доброю школою на все життя...

З Одеси до Києва літаком — приблизно 50 хвилин, а далі до Єревана — ще 2 години 35 хвилин. Летимо туди, де доба колись починалася для мене о 20.00 —так було прийнято на кордоні всі 810 днів, які я там служив.

А цією поїздкою ми завдячуємо одеському бізнесменові й меценатові Едуарду Хачатряну, який, народившись у цій далекій і близькій країні, багато років працює на розбудову нашого міста й України, звісно, не пориваючи зв’язків зі своєю історичною батьківщиною і всіляко підтримуючи вірменську громаду тут, в Одесі.

Переглядів: 452

Мікровсесвіт гумору Олекси Різникова

Почуття гумору навчитися не можна — людина з ним народжується. Воно передається генами, тече у крові, вирує в мозку й заряджає енергією інших людей. Саме таким даром володіє Олекса Різників. Поряд з талантами мовознавця, поета, прозаїка, громадського діяча у нього є ще один надзвичайно яскраво виражений талант — поєднувати смішне і серйозне.

Уже з перших сторінок нової книжки «Мікровсесвіт» автор вдається до високого польоту в надреальність. Бо ж вимріяв неабияке: «чути думки кожної зустрічної людини». Та цей хист має дві сторони. З одного боку, «це все одно, що бачити вміст усіх помийних відер і шаф, холодильників і сервантів разом узятих». А з другого — то велике щастя, коли ти знаєш, що хтось думає точнісінько, як ти — синхронно!

Переглядів: 405

«Володарі Стихій» починають з Одеси

20 листопада в Одеському національному театрі опери та балету відбудеться прем’єра музичного фентезі-шоу «Володарі Стихій».

Новітній, на сто відсотків український продукт створений видатними українськими музикантами за участю Національного академічного оркестру народних інструментів України за фінансової підтримки Українського культурного фонду, ГО «Омріяна країна» та продюсерської компанії World Sound.

В основі сюжету — легенда про Володарів Стихій, які створюють музику серцем. Спільною грою на особливих інструментах вони здатні віднайти й поєднати музичні зерна мелодій та розбудити енергію Стихій. Солісти шоу — гордість сучасної України, музиканти світового рівня, віртуози.

Роль Володаря Води зіграє Георгій Матвіїв — бандурист-новатор, композитор з унікальним відчуттям інструмента, аранжувальник, лауреат багатьох міжнародних академічних і джазових конкурсів та фестивалів, до речі, у минулому — випускник і викладач Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової.

Переглядів: 542

У ритмі серця

Одеса готується до другого бієнале — всеукраїнської і міжнародної виставки «Море акварелі», що відкриється у Музеї західного і східного мистецтва 20 листопада о 15.00.

Цій події була приурочена прес-конференція, у якій взяли участь відомі художники і колекціонери: Анатолій Кравченко (куратор), Петро Нагуляк, Василина Драконова і Сергій Заєць (співкуратори). Гостей представив голова Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України Юрій Работін, в офісі якої і проходила прес-конференція.

Переглядів: 422

Свято українського борщу

Минулої п’ятниці команда журналістів побувала у прес-турі, організованому Одеським центром розвитку місцевого самоврядування, у Великомихайлівській ОТГ, яку очолює Тетяна Жарська, щоб ознайомитися з досягненнями громади.

Попрацювавши згідно з планом, про що неодмінно розповімо, ми ще й потрапили на гарне свято.

Саме того дня, 9 листопада, у Великій Михайлівці відзначали День працівників культури і День української писемності та мови, а ще проводили перший районний конкурс-чемпіонат з приготування борщу. Щоправда, він перетворився на міжрайонний, бо в ньому взяли участь 26 команд із чотирьох районів Одещини. Певна річ, відмовити охочим долучитися до змагання організатори не могли.

Учасників міжрайонного свята привітав заступник голови обласної державної адміністрації Сергій Колебошин. На площі перед початком кухарського поєдинку розгорнули великий Державний прапор України і хором заспівали Гімн.

Переглядів: 355

Вино, міліна і хоро

У минулі вихідні центральна площа Болграда стала місцем проведення дводенного фестивалю вина, на якому свою продукцію представили як місцеві винороби, так і гості з Ізмаїла, Одеси, села Шабо Білгород-Дністровського району, а також міст Комрат і Вулканешти (Молдова).

На думку учасників і гостей, нинішній, уже восьмий, Bolgrad Wine Fest став наймасовішим за всі роки його проведення. Загалом у ньому взяли участь 45 виробників вина, 24 підприємці запропонували страви національної кухні, а ще 49 — сувенірну продукцію.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua