Переглядів: 4212

У декреті — татусь

Упродовж багатьох століть пропагувалося, що догляд за дитиною — винятково прерогатива матері. Мовляв, чоловік не зможе подбати про немовля так, як це зробить жінка. Та часи змінюються, і колишні стереотипи, що чоловік — то єдиний годувальник сім’ї, потроху залишаються в минулому.

Тато в декреті — тепер не таке рідкісне й шокуюче явище, як ще десяток років тому. У світі стає дедалі популярнішим серед чоловіків іти у відпустку з догляду за дитиною. Як це відбувається за кордоном і як в Україні — нижче.

Декрет для батька — звичайна річ у країнах Європи. Наприклад, в Ісландії він може отримати три місяці відпустки для догляду за новонародженим на- рівні з матір’ю. Весь цей час йому виплачується допомога — 80% від заробітку. Потім є ще одна відпустка на три місяці, але скористатися нею може тільки один з батьків.

У Німеччині чоловік може піти в декретну відпустку на три роки. Перший рік йому виплачуватиметься допомога з догляду за дитиною в розмірі 65% від його зарплати. Якщо обоє батьків беруть декретну відпустку, то гроші приходитимуть ще два місяці.

У Швеції на сім’ю надається до 480 днів оплачуваної відпустки з догляду за дитиною. При цьому закон зобов’язує кожного з батьків використовувати мінімум 90 днів (три місяці) із 480. Решту днів можна розділити між собою так, як батьки вважають за доцільне. Тому у Швеції кожен четвертий батько — в декретній відпустці.

У Британії вирішили піти ще далі. Парламент хоче затвердити законом право батька і матері одночасно на річну оплачувану відпустку на двох. У Нідерландах відпустку з догляду за дитиною беруть близько 35% найманих працівників-жінок і близько 20% чоловіків. Татам вона надається на кілька місяців довше, ніж мамам.

А от в Італії та США чоловіки в декрет не йдуть, — бо там він не оплачується.

В Україні татусі в декреті ще не настільки популярні — їх лише близько 2%. Причина в тому, що у нас і досі вважається соромно й немодно йти чоловікам у відпустку з догляду за дитиною.

Проте є й сміливці. Наприклад, український письменник і мандрівник Артем Чапай з гумором описав досвід своєї відпустки з двома синами в книжці «Тато в декреті. Про що не питають у жінок». Вони з дружиною домовилися, що перший рік життя дитини присвятить декрету мама, а другий — батько. Пара вирішила, що так буде справедливо, і жінка не втрачатиме за три роки досвід і всі професійні контакти. «Не сидів — не мужик», — іронізує Артем над декретом і сподівається, що ситуація змінюватиметься на краще.

В Україні також наближаються зміни в «декретному» законодавстві. Татусі повинні отримати можливість приділяти стільки ж часу дітям, скільки і матері, вважають в уряді. Для цього запропонували забезпечити чоловікам, у яких є діти, право на скорочений робочий день, додати 10 днів до відпуст-ки і дозволити ходити в декрет. Такі норми містить проект про зміни до трудового законодавства. Кабмін його вже схвалив, тепер черга — за Верховною Радою. Що ж зміниться?

У Кодексі законів про працю та законі про відпустки слово «жінка» поміняють на «працівник», а там, де згадується мати, додадуть «і батько». Крім того, передбачається скорочений робочий день для татусів — якщо дитині до 14 років (до 18 — якщо дитина з інвалідністю). Таке право зараз мають тільки матері. Буде й додаткова оплачувана відпустка — плюс 10 днів до відпустки для батька щорічно, як і для матері (також до 14 років дитини).

І, нарешті, чоловіки зможуть піти у відпустку з догляду за дитиною. Сьогодні першочергове право на декрет має тільки жінка. Батько ж на другорядному місці поруч з бабусею, дідусем і може піти в декрет, якщо мати відмовиться від нього. Для цього чоловікові потрібно принести роботодавцеві копію заяви про відмову дружини від такої відпустки. Якщо вона не працевлаштована, то чоловік не може оформити декрет. Коли закон змінять, мати і батько зможуть домовитися, хто з них візьме відпустку з догляду за дитиною до трьох років, або поділити її, наприклад, по півтора року.

Ще серед нововведень — право бути відсутнім на роботі. Мати і батько зможуть бути відсутнім на роботі через сімейні обставини, такі, як раптова подія або нещасний випадок. Такої норми зараз нема взагалі. Крім того, роботодавець не зможе залучити чоловіка до надурочних робіт, якщо у того є діти до 14 років — тільки за його згодою. Таке ж правило діє й для жінок.

Завдяки оновленому закону жінка отримає більше можливостей для творчого та професійного розвитку. При прийомі на роботу у чоловіків і жінок будуть рівні умови. Роботодавець не віддаватиме перевагу чоловікові через те, що жінка може піти в декрет або у неї є маленькі діти.

Тим часом, 85% українців вважають нормою, коли чоловік бере відпустку з догляду за дитиною. Про це свідчать результати дослідження міжнародного кадрового порталу «hh.ua». Для більшості це обґрунтовано, якщо дохід жінки вищий, ніж дохід її чоловіка. Третина впевнена, що чоловік може займатися вихованням дитини замість жінки, якщо цього хочуть обоє.

За умови схвалення згаданого законопроекту, життя матері і батька повністю зміниться. Будуть зруйновані усталені стереотипи про побут родини загалом. Але поки новий підхід «пропишеться» в головах українців, не оминути сварок, скандалів та незадоволень. Втім, варто сконцентруватися на головному і зрозуміти, що насправді цей законопроект не про права чоловіка або жінки. Він — про право дитини проводити час з обома батьками.

Інна ЯКИМЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net