№ 88-89 (21998-21999) четвер-субота 18-20 жовтня 2018 року

Переглядів: 747

Діти не винні, що таке начальство...

Апаратна нарада обласної державної адміністрації, що відбулася вчора, розпочалася із представлення головою ОДА Максимом Степановим свого новопризначеного заступника, яким став Віталій Січинський, донедавна — голова Савранської райдержадміністрації.

Розширення мережі закладів дошкільної освіти, а також придбання меблів та іншого необхідного обладнання для навчальних закладів стало провідною темою порядку денного апаратної. Питання освіти, за словами Максима Степанова, перебуває на постійному контролі обласної влади. На превеликий жаль, уточнив він, не все, що ми планували, вдалося виконати: десь відверто блокували доручення, десь просту недопрацювали…

Переглядів: 446

«Ціна держави» для одеситів

196 мільярдів гривень — саме стільки було вкрадено у держави за останні три з половиною роки. Це ті гроші, про які найчастіше в новинах говорять «країні було завдано збитків…». Та що це означає? Звідки ці гроші взялися і чому їх так легко вкрали?

Всі ці мільярди були витягнуті з кишені кожного українця через сплачені ним податки. А «кмітливим» можновладцям вдалося за допомогою корупційних та тіньових схем вивести їх на свої закордонні рахунки. І цифра у 196 мільярдів гривень — офіційна, тобто доведена в рамках кримінальних проваджень. Можете тільки уявити, скільки насправді з України виводиться грошей.

Переглядів: 415

Громади дочекалися виборів

Новосформована Центральна виборча комісія 12 жовтня нарешті ухвалила рішення про призначення перших вибрів у 125 об’єднаних територіальних громадах та додаткових виборів у 26 ОТГ. Виборчий процес у цих громадах розпочинається 3 листопада, а саме голосування відбудеться 23 грудня.

В Одеській області, повідомило регіональне відділення Асоціації міст України, у передноворічну пору вибори пройдуть у трьох громадах: Великоплосківській (Великомихайлівського району), Великобуялицькій (Іванівського) та Визирській (Лиманського).

«Уже з нового року громади зможуть відчути новий рівень життя, адже в них з’явиться правова основа для спрямування ресурсів на підвищення якості послуг тамтешньому населенню. Ці можливості надає децентра-лізаційна реформа, послідовним прихильником та активним учасником якої є наша асоціація», — сказав, вітаючи рішення ЦВК, виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

Переглядів: 449

Нам є кого і що обороняти!

З нагоди Дня захисника України 14 жовтня біля Па-м’ятного знака загиблим воїнам АТО у сквері Небесної Сотні в Одесі відбулася урочиста церемонія.

У ній взяли участь голова облдержадміністрації Максим Степанов, голова облради Анатолій Урбанський, міський голова Одеси Геннадій Труханов, ветерани АТО, військовослужбовці Одеського гарнізону, представники правоохоронних органів, духовенства та вихованці Військово-Морського ліцею.

«За роки війни на Сході українці, без перебільшення, стали нацією захисників. Усі ми — різні. Ви маєте різні звання. Хтось має військовий досвід, хтось лише обирає для себе цей шлях, як наші ліцеїсти. Але в цю хвилину всі тут присутні — захисники нашої країни. І головне, ні в кого нема сумніву — нам є кого захищати. І нам є що захищати. І ми віримо у перемогу!» — підкреслив у своєму виступі Максим Степанов.

Переглядів: 414

Правовий захист захисників

Цими днями спеціалісти Головного територіального управління юстиції в Одеській області провели зустріч-консультацію з військовими, які брали участь в АТО й сьогодні відновлюють здоров’я у відділеннях військово-медичного клінічного центру Південного регіону.

У зустрічі також взяли участь представники громадських організацій, які опікуються військовими та ветеранами.

Начальник теруправління юстиції Руслан Сауляк від імені правників Одещини висловив глибоку вдячність воїнам за їхні мужність та самопожертву у відстоюванні цілісності держави й безпеки всього українського народу.

Метою ж зустрічі стали консультації з юридичних питань, зокрема про належні учасникам АТО пільги від держави. На жаль, багато хто знає про ці пільги поверхово, або й узагалі не знає, а це — безоплатний проїзд у міському та міжміському транспорті, допомога в реконструкції оселі, де вони мешкають, пенсії, грошові виплати з бюджетів, земельні наділи, відстоювання інтересів військовослужбовців у різних інстанціях, соціальний захист родин полеглих тощо.

Переглядів: 483

На Покрову у Миколаївці

Нам би тішитись мирним життям та будувати майбутнє своїх дітей, онуків… А ми змушені збройно захищати це майбутнє, мало не щодня — життям і кров’ю найкращих. Була б це єдина біда в державі, але ж є ще й внутрішній фронт, невидимий, бо є недруги й усередині країни, спільники ворогів, вони точать її, як шашіль сточує дерево. Та коли б то лишень це, ще б упорались ми спільними зусиллями. Але де ж вона, та єдність? Клянучи, нарікаємо та накликаємо знову лихо на себе, а треба змінити установку на інше кредо: все буде добре. Все буде добре за нашої спільної участі, з нашою активною громадянською позицією, нашими зусиллями. Тому що це — наша держава, не олігархів, не прихованих запроданців, не тих, чиї параболи спрямовані в імперський бік. А не туди їхній погляд, де над країною небо криваво-червоне, немовби сонце не може піднятись. Але воно таки зійде — велике сонце нашої перемоги, а отже — миру на нашій землі, бо не може бути миру без перемоги.

Вшановуємо тих, котрі бачать перед собою це сонце, допомагаючи йому зійти. І тих, котрі щасливо повернулись додому. Як рівно ж і тих, котрим ще прослався шлях до лав, як звикле говоримо, захисників України. Не забуваючи всіх, що виборювали колись нашу нинішню Незалежність. Здається, що свято це, яке стало, нарешті, нашим, українським, об’єднало людей довкола цієї ідеї.

Переглядів: 764

Підводні камені формальної українізації

Зараз увага багатьох українських патріотів прикута до телевізора і радіоприймача. Відкривши вранці ноутбук, мої друзі також передусім шукають інформацію про мовне питання. Прийнятий у першому читанні новий мовний закон № 5670-д є для таких людей своєрідною точкою відліку, майже панацеєю від більшості духовних хвороб. Утім, є й певна категорія тих, хто висловлює своє розчарування. Мовляв, Україна могла б узяти на озброєння набагато кращий варіант. Значно радикальніший.

Як на мене, й одні, й інші хвилюються даремно, бо результат залежатиме не стільки від параграфів закону, скільки від налаштованості сус-пільства на мовний консенсус. Справи підуть швидше, коли і Львів, і Київ, й Одеса почуватимуться частинкою єдиного цілого. І це — попри суттєву різницю в мовних реаліях.

Переглядів: 464

Політичний контекст загибелі Іл-20

Час від часу в міжнародних військово-політичних процесах відбуваються несподівані, сенсаційні, етапні або знакові події, які по-новому висвітлюють ці процеси і демонструють ті їх сторони та особливості, які раніше не привертали уваги або які залишалися немовби в тіні. На наш погляд, саме такою подією стала недавня загибель російського розвідувального літака

Іл-20 у сирійських прибережних водах Середземного моря. Обставини загибелі цього літака із 15 російськими військовими спеціалістами на борту змушують по-новому побачити і сприйняти деякі моменти тих трагічних процесів, які тривають у Сирії вже більше семи років. Спробуємо і ми проаналізувати й оцінити ці моменти.

Переглядів: 448

Стежками Леонардо

Із подорожнього щоденника

Отримавши новенькі біометричні паспорти, три подруги — дизайнерка Олена Калмикова, фотохудожниця Галина Юдіна і авторка цих рядків вирушили у подорож Європою самостійно, не користуючись послугами туристичних фірм (початок оповіді див. «У гостях у Чорної Діви» «ЧН» за 27—30 червня).

Нинішня розповідь — про поїздку в італійську провінцію Ломбардія, до Мілана.

Плануючи подорож старою Європою, ми лише приблизно розуміли, куди збираємося їхати. Нас вабили таємнича Іспанія та незвідана Португалія, але й нічого не мали проти інших країн.

Переглядів: 430

Три дні, які змінили історію Української церкви

Ми це прогнозували. Що вже через три дні після завершення історичного Синоду Вселенського патріархату побачимо якщо не битву, то точно конкуренцію інтерпретацій його рішень. Церковні оптимісти в Україні просто чекають наступного Синоду та підносять подячні молитви. Скептики реагують досить ядуче через різні причини. Хтось важко переживає втрату канонічної ексклюзивності, хтось не здатен подолати роздратування, що його негативні автокефальні прогнози не здійснилися, хтось, наче з хороших хлопців, так реагує через те, що йому не вдалося переключити на себе динаміку надання автокефалії і доведеться просто приєднатися до нової церкви, а не стати ключовим гравцем.

Можливо, передбачаючи це, богослови та каноністи Константинополя взяли паузу, відмовляючись коментувати рішення власного Синоду до листопада, коли (дасть Бог) буде документальне завершення надання автокефалії. Вони не сторона суперечки, вони — арбітри. У їхньому мовчанні є своя логіка. Але ми дозволимо собі супроводжувати цей матеріал коментарями одного старенького священика Вселенської патріархії.

Переглядів: 618

Козиродів дуб

Колись вважали, що в дубах живе Божа душа, тому ці дерева не підпускають до себе темних сил. Під їхніми крислатими кронами предки проводили зібрання, суди, молебні, весільні обряди… Великою шаною дуб користується і сьогодні. Згідно з дослідженням Київського екологічно-культурного центру, проведеним у 2000 році, він є найпопулярнішим деревом, після якого у порядку черговості йдуть калина, каштан, верба, ялина, береза, тополя, бук, липа, сосна…

Чимало вікових дубів мають історичне значення та охороняються державою. Згадаймо Запорозький дуб на Хортиці — символ козацтва, чи дуб «Чорна ніч» в Одесі, посаджений чорноморськими козаками при переселенні на Кубань…

Дуб, про який піде мова далі, мало хто знає, але він заслуговує на увагу вже хоча б тому, що зобов’язаний своїм життям відомому художникові, мистецтвознавцю і педагогу Іванові Козироду, якому 14 жовтня сповнилося 95 років. Цього дня ювіляр приймав вітання від багатьох. І, певно, навіть на дубі листя шуміло веселіше, поздоровляючи свого благодійника.

Переглядів: 474

Одеська школа бандури

15 жовтня в обласній філармонії відбувся концерт «Бандурна Одеса», присвячений 105-річчю заснування Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової і 30-літтю відкриття в ній класу бандури.

У концерті взяли участь славнозвісне тріо бандуристок «Мальви» Одеської філармонії у складі Ніни Морозевич, Тетяни Марківської і Галина Касаткіної, тріо «Чорноморочка» Одеської національної музичної академії, гості з Луцька — тріо «Лелія», лауреати міжнародних конкурсів Катерина Мельниченко та Анастасія Парипа, магістрантки кафедри народних інструментів ОНМА Наталія Хом’як й Оксана Мельничук, камерна капела бандуристів «Одеса».

Переглядів: 493

Покликання, що вимагає подвижництва

Напередодні Дня художника (друга неділя жовтня) у виставковій залі Одеської обласної організації НСХУ (вул. Торгова, 2) відбулися урочистості й відкриття виставки, присвячені цій події.

Подібна імпреза у ці осінні дні стала вже традиційною і щорічно збирає митців та прихильників їхньої творчості. Відкрив захід очільник обласного осередку спілки, народний художник України Анатолій Горбенко. З привітаннями при-йшли представники влади, творчих організацій, відомі діячі мистецтва: заступник начальника управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини ОДА Ярослава Різникова, начальник департаменту культури і туризму Одеської міськради Тетяна Маркова, депутати облради, директор Архітектурно-художнього інституту ОДАБА Валерій Уреньов, голова обласної організації Спілки архітекторів України, академік Василь Мироненко, народний артист України Микола Свидюк, директор Одеського музею за-хідного і східного мистецтва Ігор Поронік та інші.

Переглядів: 419

Відзнака балтського поета

Минулої суботи в місті Коростені Житомирської області відбулося традиційне, вже дванадцяте, — всеукраїнське літературно-мистецьке свято «Просто на Покрову», на яке був запрошений і журналіст та поет з Балти Михайло Гершкович.

Це запрошення не випадкове. В оголошеному оргкомітетом цього фестивалю Всеукраїнському літературному конкурсі імені Василя Юхимовича наш земляк посів одне з призових місць: за поетичну збірку «З тавром життя» йому присуджено літературно-мистецьку відзнаку імені Валерія Нечипоренка, яка визначається поряд з премією імені Василя Юхимовича.

Переглядів: 2145

Злободенний псоріаз

Про цю недугу говорять не дуже часто, адже вона вважається не смертельною. Втім, чинники, які провокують її загострення — стресові ситуації, шкідливі звички, вірусно-інфекційні захворювання, незадовільна екологія, незбалансоване харчування, — стають для українців дедалі актуальнішими. До всього останнім часом розвинулася тенденція «помолодшання» псоріазу. Якщо раніше він найчастіше діагностувався у віці від 10 до 25 років, то нині є багато випадків його розвитку в пацієнтів молодшого дитячого віку й навіть першого року життя — від чотирьох до 12 місяців.

На прохання «Укрінформу» про цю хворобу, її причини і методи лікування розповідає доцент кафедри дерматології, венерології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, кандидат медичних наук, лікар вищої кваліфікаційної категорії, голова Львівського обласного осередку Української асоціації псоріазу Геннадій АСЦАТУРОВ.

Переглядів: 500

Новини медицини

Рецепт №1 — чисті руки

Із 2008 року, за рекомендацією ВООЗ, 15 жовтня у світі відзначається День чистих рук. З цієї ж дати розпочинається і Тиждень гігієни.

Усе це присвячується підвищенню обізнаності людей щодо важливості миття рук із милом як ефективного й доступного способу запобігання хворобам і навіть збереження життя. І це не перебільшення, оскільки чисті руки захищають наш організм від небезпечних вірусів і бактерій, знижують ризики респіраторних вірусних інфекцій, зокрема грипу та ГРВІ, гепатиту, дизентерії тощо.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua