Переглядів: 373

Ключова умова — діалог

Смарт-спеціалізації як нова концепція інноваційної політики

Найбільша криза, яка вразила світ після Другої світової війни, — економічна. Розпочавшись у 2007 році, її наслідки й досі відчуваються в багатьох країнах. Відтак стало зрозуміло: подальший розвиток людства вимагає зміни поточної політики, розробки нових методів і підходів у розбудові держав.

Подолати загрозливі виклики сучасності має впровадження стратегії смарт-спеціалізацій, презентація якої відбулася в Одесі. Це нова концепція інноваційної політики, спрямованої на виявлення унікальних функцій та активів кожної країни і регіону, підкреслення конкурентних переваг й зосередження уваги на баченні майбутніх досягнень. Втім, розумна спеціалізація не є новою для світу. Це лише спроба виправити застаріле мислення і методологію щодо підтримки соціально-економічного розвитку й інвестиційної політики.

Представник Європейської комісії Алессандро Раінолді розповів, що активне впровадження програми смарт-спеціалізацій почалося в Європі у 2012 році. Суть проекту передбачає, що в кожній країні чи навіть окремому регіоні розпочнеться діалог між владними структурами, бізнесом, освітянами, науковцями, фінансовими установами тощо. Люди мають визначити свої проблеми, перспективи та пріоритети розвитку. На базі цього формується нова інвестиційна політика, простіше кажучи, громада вирішує, в які проекти їм вигідніше вкладати гроші. Наступний етап — освіта, а саме підготовка висококваліфікованих кадрів, які впроваджуватимуть інноваційні технології.

Алессандро Раінолді пояснює: інноваційні пропозиції — це не лише хай-тек чи обов’язковий винахід принципово нового. Серед ідей можуть бути прості, тривіальні речі, наприклад, поєднання інтернету та туризму. За його словами, в Європі не всі країни й досі розвинули на достатньому рівні інтернет-туризм.

Представник Єврокомісії попереджує: на шляху втілення в життя інновацій виникатиме безліч проблем. Скажімо, як запровадити енергозберігаючі технології в регіонах з постійно некомфортним кліматом? Тут на допомогу мають прийти науковці. Це ще раз доводить, що успіх системи смарт-спеціалізацій починається з ключової умови — діалогу. Але щоб така розмова взагалі відбулася, між усіма представниками суспільства повинна панувати довіра.

У Європейському Союзі на регіональних та національних рівнях розроблено вже 120 стратегій смарт-спеціалізацій. Впроваджують цю систему і поза межами ЄС. Із 2016 року діє спільний дослідницький центр Європейської комісії, який допомагає країнам напрацьовувати свої стратегії смарт-спеціалізацій. Нову стратегію втілюють сьогодні на різних континентах — від Скандинавії до Австралії.

В Україні концепцію смарт-спеціалізації на практиці намагається застосовувати Міністерство економічного розвитку і торгівлі при формуванні засад нової промислової політики, зокрема в проекті Стратегії розвитку промислового комплексу на період до 2025 року. Крім цього, робота із впровадження старт-спеціалізацій розпочата у трьох областях: Харківській, Одеській та Запорізькій. За словами присутнього на зустрічі радника міністра регіонального розвитку України Ростислава Томенчука, до цієї справи залучаться й інші відомства, зокрема, освіти, статистики тощо.

Інна ЯКИМЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net