Упереджуючи інвалідність дитини
14 вересня Одеська ОДА підписала меморандум з нідерландською фундацією SOFT Tulip та Одеським обласним медичним центром психічного здоров’я щодо співпраці в реалізації послуги раннього втручання.
Наша область — одна з чотирьох в Україні, де реалізується пілотний проект з надання послуги раннього втручання. Щороку її потребують сотні дітей.
Послуга раннього втручання призначена, передусім, для певної групи маленьких дітей, від народження до 3—4 років, нормальний розвиток яких під загрозою. Причинами загрози можуть бути вже встановлений медичний діагноз (наприклад, синдром Дауна чи м’язова дистрофія Дюшена), несприятливі перинатальні фактори (недоношеність, низька маса при народженні, асфіксія, штучна вентиляція легень і подібні), неблагополучні зовнішні обставини розвитку дитини.
Фактично, якась частина або й більшість потенційних клієнтів, що підтверджує європейський досвід, не матиме у майбутньому інвалідності. А якась частина отримає реабілітаційну послугу в якомога ранішому віці, щоб бути адаптованою для навчання у школі, в набутті професії, у подальшій соціалізації тощо.
Ідеєю раннього втручання є чимнайраніше обстеження дитини командою фахівців різного профілю (сімейним лікарем, реабілітологом, дитячим психологом, педагогом-дефектологом, іншими спеціалістами за потребою) й відповідна робота щодо її реабілітації.
Оцінюється розвиток рухових, мовних, комунікативно-емоційних та сенсорних здібностей, з’ясовуються особливості розвитку ігрової діяльності, її відповідність віковим етапам та індивідуальним можливостям малюка.
Висновок і план втручання формуються лише після спільного обговорення спеці-алістів між собою та з батьками дитини і складаються з медичного діагнозу, оцінки рівня функціональної організації поведінки дитини, можливостей батьків щодо побудови дитячо-батьківських відносин.
На наступному етапі, залежно від провідної проблеми, виділяється спеціаліст, який розпочинає роботу з малюком. Тоді він же (або інша особа, залежно від організації роботи команди раннього втручання) здійснює подальшу координацію команди спеціалістів, які реалізують індивідуальний план допомоги дитині й сім’ї, в якій вона виховується.
Надання послуги раннього втручання здійснюється командою спеціалістів. Однією з особливостей роботи такої команди є та, що батькам нема потреби щоразу пояснювати новому фахівцеві всі прикрі моменти, безкінечно повторюючи свою історію. Вся необхідна інформація доступна і поширюється між членами мультидисциплінарної команди. При цьому всі спеціалісти зв’язані обов’язками професійної етики та конфіденційності, що сприяє атмосфері довіри між ними і родиною.
«Сьогодні ми зробили важливий крок — підписали меморандум про співробітництво з міжнародною організацією SOFT Tulip, яка займається розвитком послуги раннього втручання у країнах Європи, в тому числі в Україні. Зазначу, що така послуга вже надається на Одещині на базі обласного центру психічного розвитку. Там функціонує центр раннього втручання. Аналогічний нещодавно відкрився і в місті Одесі. Наступного року плануємо відкрити ще кілька центрів у районах області», — підкреслив заступник голови ОДА Сергій Колебошин.
Ми маємо достатньо спеці-алістів та матеріальну базу для надання комплексу профільних послуг, а європейські партнери зі свого боку надаватимуть підтримку у створенні та роботі центрів раннього втручання, навчатимуть співробітників, а також консультуватимуть бать-ків дітей з інвалідністю.
Вже активно проводяться тренінги міжвідомчих команд з надання послуги раннього втручання. У вересні навчання пройшли медики в Ананьївському, Овідіопольському, Біляївському районах, а також у містах Одесі, Южному та Подільську.
«Ми почали розробляти документ, беручи за основу напрацювання колег у регіонах, аби допомогти ввести систему раннього втручання по всій Україні», — наголосив директор фундації SOFT Tulip Фредерікус Блюмколк.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206