Чи розвидниться над «Світанком», або Недитячі «забавки» у дитячому притулку
3 вересня до Хмельницького відділення поліції в Одесі надійшла заява від працівника притулку «Світанок», у якому під державною опікою нині перебувають 38 дітей віком від 3 до 18 років (це сироти та діти, відібрані від недбайливих батьків), про те, що один хлопець ходить перед іншими вихованцями голим. І що буцімто цей факт нікого з керівництва закладу особливо не бентежить.
На місце виїхали працівники ювенальної превенції, які виявили, що викладене у заяві начебто трапилося ще наприкінці серпня, а на час перевірки 16-літній хлопець, про якого йшлося, вже переведений до спеціального медичного закладу.
Під час спілкування з дітьми та співробітниками закладу полі-цейські з’ясували, що, крім зазначеного у заяві, ймовірно, мав місце і факт зґвалтування неповнолітнього, однак опитати постраждалу дитину також виявилося неможливим оскільки її вже перевели до аналогічного закладу в іншу область.
Місцеві та київські ЗМІ, які почали активно відстежувати ситуацію в притулку, висловили припущення, що та швидкість, з якою обох дітей розвезли по різних областях, виглядає досить підозріло. Хмари над показовим дитячим закладом, яким вважався «Світанок», дедалі згущувалися, адже про можливу кримінальну ситуацію повідомили практично всі центральні медіа країни. Ситуація опинилася під прискіпливою увагою громадськості.
Більше того, ще місяць перед тим у соціальній мережі з’явився запис розмови волонтерки з вихованкою «Світанку», в якому та скаржилася, що її б’ють і діти, і вихователі. На це також відреагувала поліція — тривали перевірки озвученого.
Що ж до заяви, згаданої на початку, поліція відкрила два провадження (вони внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань), а саме: про насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом і про приховування адміністрацією «Світанку» скоєного статевого злочину.
Голова облдержадміністрації Максим Степанов у четвер, 6 вересня, на своїй сторінці у Фейсбуці (повідомлення перепощували сотні користувачів) написав:
«Директора дитячого притулку «Світанок» сьогодні ж буде звільнено з посади — я дав доручення готувати документи. Тепер своє слово повинна сказати поліція. Ми в ОДА ніколи нічого не приховуємо. Коли мені повідомили про насильство в «Світанку», дав команду — реагуємо жорстко й публічно. Тож мій радник Артем Поланський, який опікується правами дітей, виніс цю ситуацію на загальне обговорення.
Відразу виїхали на місце, поговорили з персоналом, а психологи — з дітьми. Ситуацію дослідили та прийняли рішення негайно звільнити директора.
Окремо підкреслю: права дітей будемо захищати й надалі. Для мене це принципово. Саме тому в області працює спеціальна моніторингова група, яка перевіряє притулки, реагує на будь-які прояви насильства.
А деяким працівникам притул-ків, які думають, що можуть приховати кричущі факти, кажу окремо: особисто простежу, аби вас самих відправили на «перевиховання». Сподіваюся, до тюрми».
Справді, Артем Поланський трохи раніше також через Фейсбук розповів про нібито викритий кримінальний прецедент. За його словами, підозрюваний у зґвалтуванні підліток потрапив до «Світанку» ще в 2015 році і десь із грудня 2017-го почав «бродити вночі голим по притулку, насилувати дітей молодшої групи, а в разі відмови — знущатися над ними і бити». Через це, повідомив радник голови ОДА, восьмилітній хлопчик, якого начебто ґвалтував старший, «три місяці спав під ліжком і боявся виходити вночі в туалет».
Артем Поланский відкрито звинуватив начальницю обласної служби у справах дітей Аллу Кіріяк у замовчуванні злочину у підконтрольному їй закладі. «Можна було змінити ситуацію, захистити молодших дітей, від-правивши на лікування психічно нездорового Д. По суті, він також жертва. Якби лікування почали одразу, не відчув би підліток своєї безкарності», — написав він.
Перший заступник голови ОДА Олександр Терещук під час брифінгу для ЗМІ, скликаного саме через ситуацію у притулку (до того журналісти знали про неї із соціальних мереж), офіційно повідомив:
«Ми провели службову перевірку, за результатами якої було прийняте рішення про звільнення керівника «Світанку» з посади. Це питання перебуває на особистому контролі голови ОДА Максима Степанова. Він також поставив завдання спеціальній моніторинговій групі посилено контролювати, як забезпечуються права дітей у таких закладах, та виїжджати туди з раптовими перевірками. Це наша принципова позиція: все, що має склад злочину, скеровувати до правоохоронних органів, доводити до громадськості та засобів масової інформації».
Посадовець також офіційно заявив: 29 серпня керівництву служби у справах дітей було відомо, що приблизно місяць тому один із неповнолітніх скоїв певні насильницькі дії стосовно іншого вихованця.
Алла Кіріяк (також через Фейсбук і це також тиражують користувачі та цитують журналісти) на своє виправдання звинувачує безпосередньо Артема Поланського, автора тривожного посту в соцмережі, у тому, що він нічого не зробив, аби до такої ситуації не дійшло. Та й сам факт зґвалтування вона ставить під великий сумнів: мовляв, «на той час, поки хлопчик перебував у притулку, його двічі було прооперовано, останній раз — у січні 2018 року. Дитина була дуже ослаблена і потребувала постійного медичного нагляду».
Публікацію пана Поланського в мережі вона називає «черговою спробою дискредитувати» її особисто, в тому числі й шляхом паплюження обласного притулку для дітей «Світанок». А в цьому закладі, пише, «до речі, живуть діти, працюють люди…».
Не так усе просто. Пані Кіріяк детально у хронологічного порядку описує ситуацію, про яку йдеться в пості Поланського:
«До притулку вказана дитина потрапила у квітні 2015 року, у зв’язку із тим, що мати не забрала хлопчика з лікарні, куди його було влаштовано через важку хворобу серця.
Мати неповнолітнього є громадянкою Республіки Молдова, саме тому процес позбавлення її батьківських прав був ускладненим і довготривалим. Лише в лютому 2017-го рішенням суду Республіки Молдова матір було позбавлено батьківських прав по відношенню до всіх дітей (у хлопчика є ще двоє братів).
У зв’язку з тим, що репатріація дітей до Молдови була неможливою, у вересні 2017 року їм надали статус дітей, позбавлених батьківського піклування.
12 жовтня 2017 року, у зв’язку з тим, що всі заходи щодо влаштування дітей у сімейні форми виховання органом опіки і піклування були вичерпані, обласна служба видала путівку на влаштування хлопчика та його двох братів до державного закладу.
Однак, усупереч чинному законодавству, Департаментом освіти і науки ОДА була надана відмова у влаштуванні дітей: спочатку через стан здоров’я старшого хлопчика, а потім — з причини відсутності у нього та його братів громадянства України та паспортів.
Із січня по червень 2018-го (майже півроку) неповнолітній перебував на лікуванні у закладах охорони здоров’я Києва та Одеси.
…22 червня 2018 року Департаментом освіти і науки ОДА було погоджене направлення хлопчика на влаштування до Білгород-Дністровського дитячого будинку змішаного типу. …Під час проходження спеціальної комісії хлопчику була діагностована затримка психічного розвитку, а не психічне захворювання.
Однак, за відомою мені інформацією, адміністрація дитячого будинку заперечувала проти влаштування хлопчика до закладу, посилаючись на те, що дитина потребує постійного медичного нагляду. Саме з цієї причини із червня цього року і дотепер дитина не була переведена, залишаючись у «Світанку».
Дивний збіг обставин: головою піклувальної ради дитячого будинку, куди відповідно до путівки мали влаштувати підлітка, є Поланський.
12 липня 2018 року він разом із директором цього ж закладу Ольгою Форнальчук та іншими представниками здійснював моніторинг «Світанку», перевіряв особові справи дітей, ретельно вивчав умови їх утримання та проблеми притулку.
Тут виникає питання: чому, знаючи, що путівка на влаштування цієї дитини була видана ще у червні, Поланський нічого не зробив для того, аби хлопчик був переведений до дитячого будинку?
Але точно зрозуміло одне: проблемна дитина дитячому будинку була не потрібна.
І це не єдиний випадок, коли незручні для «елітного» закладу діти не приймаються або виводяться з нього будь-якими способами…».
Алла Кіріак сподівається, що правоохоронці розберуться, але «поки що існують виключно голослівні звинувачення, а жодних офіційних підтверджень злочинів немає», і вважає, що «дані дії є продовженням «вій-ни», оголошеній особисто їй два роки тому.
Хто з них правий? Конфлікт довкруж ситуації у «Світанку» набув чималого розголосу, відтак затихне не скоро. Але зрозуміло одне: порядку у цій сфері нема, а дехто дозволяє собі «гратися» долями дітей, які вже й без того мають зранені душі. Справа підсудна.
Чекатимемо, поки поліція завершить слідчі дії.
Яна СТАСІНА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206