Ностальгійний вечір на кіностудії
До Дня українського кіно
Суботнього надвечір’я на Одеській кіностудії засвітилися вікна першого поверху, але не було очікуваного ажіотажу біля вхідних дверей. Згодом тут можна було побачити майже всіх, хто ще ходить сюди на роботу. Дрібка їх: якась робота на студії ще є. А цього разу вони зібрались тут, щоб відзначити свято українського кіно. А передовсім — згадати колишню славу кіностудії, ту — ще позачвертьстолітньої давнини, хоч українською студія була тоді лише територіально. А свято… Яке нині свято? Є пам’ять, і її треба пошанувати…
Важке становлення української держави у багатьох зродило розчарування та зневіру. Надто в мистецькій сфері, в середовищі людей мислячих, здатних аналізувати й зіставляти. Певна річ, вони не хочуть у минуле, попри те, що саме тоді вони незрідка робили справді гарне кіно. Тодішніх глядачів, приспаних ідеологічною колисанкою, воно зворушувало, брало за серце, обурювало, смішило, дратувало — кого як… Та й сьогодні ще — особливо сьогодні — воно зроджує в їхніх душах ностальгійні мотиви. Хтозна, добре це чи ні — але це природно. В нинішніх умовах — особливо. Та все ж їм дуже важко зрозуміти, що ж таке робиться в країні. А передовсім — чому так занепала їх рідна кіностудія, чому так сталося — людина ж бо мислить категоріями свого особистого життя, й це також природно. І що тут скажеш, окрім лише того, що подібні процеси є таки природними, та якби ж їх у нас не поставлено було з ніг на голову. І все ж десь таки є, мусить бути відповідь, але багатьом вона недоступна, і не їхня в цьому вина. А в тому лишень наша вина, що ми заслуговуємо на таких правителів, яких маємо, що нездатні вилонити зі своєї дрімучості праведників, бо нічого не вміємо доводити до логічного завершення… Втім, це вже зовсім інше кіно, яке, можливо, колись таки буде зняте…
І ці люди, котрі ще працюють на кіностудії, рівно ж ті, хто давно вже не ходить сюди на роботу, — вони були б щасливі, якби все повернулося. Не совок, певна річ, а улюблена робота, гарні фільми. І добра платня, звісно ж… Та, як знаємо всі, кожен новий звій дороги не може повторити попередній. Біда в тому, що в нинішніх умовах майже неможливо зробити якісний крок уперед, бо, як сказав понад сто років тому той, кого не хотілося б цитувати, перед нами — стіна…
А того суботнього вечора на кіностудії зібралося заледве три десятки людей (а колись же було тут далеко за двісті працівників), щоби в День українського кіно (а воно, попри всі песимістичні та занепадницькі настрої, активно таки відроджується) поспілкуватися у дружньому колі, згадати дні минулі, колег, котрі не змогли чи й не схотіли прийти, а трішечки й посумувати…
Відкриваючи вечір, знаний кінорежисер Ярослав Лупій, голова Одеської організації Національної спілки кінематографістів, привітав колег зі святом, сказавши, що воно відзначається напередодні 100-річчя від дня народження Олександра Довженка, котрий на Одеській кінофабриці знімав свої перші фільми, і що саме тут він починався як великий майстер кіно. А також нагадав, що в 20—30-х роках минулого століття Одеська кіностудія була центром кіновиробництва — тут знімали до 40 відсотків всесоюзного прокату. В Одесі працювало чимало славетних акторів, що уславили наше кіно. Була можливість знімати експериментальні фільми. І що незабаром на території кіностудії буде відкрито меморіальну таблицю в пам’ять про всіх роз-стріляних працівників — а це 30 імен одеських кінемато-графістів.
— Коли говорити про працівників Одеської кіностудії пізніших часів, то треба згадати про всіх, хто тут працював у пору її розквіту, — сказав Андрій Осипов, голова правління ПАТ «Одеська кіностудія». — Полишити її просто так не можна, вона залишається в серці. А для всіх присутніх буде зараз маленький сюрприз.
Але спочатку було показано фільм «Хліб» (1928 рік) режисера Михайла Шпитковського, котрий знімав на Одеській кіностудії. Оператором був Олексій Панкратьєв, майстер своєї спра-ви, один з перших випускників Одеського кінотехнікуму. Знімалися в картині одеські актори. Це, фактично, збірка новел, кожну з яких можна показувати окремо, а всі разом вони становлять цілісну картину, з одними й тими ж персонажами. Свого часу стрічка зазнала репресій, її навіть було покладено «на полицю».
Наприкінці всіх зворушив маленький фільм Сергія Рахманіна. Фільм про Одеську кіностудію, в якому головний герой, чи персонаж, — це пам’ять. Па-м’ять про колишнє динамічне, цікаве, наповнене життя кіно-студії, з картинами, які під ту пору ставали знаковими, з відомими режисерами та популярними акторами, від Віри Холодної починаючи… Вони з’являються на екрані, наче тіні, немовби привиди, посеред напівзруйнованих будівель, оточених дикими заростями, посеред занедбаності та пустки… Колись тут вирувало життя, лунали знайомі голоси, народжувалося мистецтво, яке хвилювало людей, захоплювало їх… Хоч ми розуміємо — і всі розуміють та пам’ятають, що були вічні проблеми з цензурою, з чиновницьким та партійним диктатом, і були гострі зіткнення між тими, хто не хотів слухатись вказівок згори, і слухняними та покірними. Але запам’яталися фільми, запали в душу герої — красиві, шляхетні, розумні… Запам’яталося те, що зветься — процес. Процес кіновиробництва. Робота Сергія Рахманіна є даниною мистцям Одеської кіностудії, котрі працювали тут колись — і живим, і тим, котрих уже нема серед нас. Фільм не претендує на історичний екскурс.
— Це моя рефлексія про студію, — зізнається режисер. — Данина минулому, щоб воно викликало емоції. Фільм — про душу кіностудії. Мене тут не було 17 років. І те, що я побачив, повернувшись…
Так, нема слів, щоб висловити все. Але душа Одеської кіностудії ще жива, вона тут, на цій території, доки існує віра у її відродження. У сучасному форматі, звісно, адже ріка часу не тече у зворотному напрямку.
Шкода лишень, що ми не побачили у цьому короткому ностальгійному фільмі українського акценту, а він був би тут історично виправданим і — дуже доречним, він тут просто необхідний. Тим більше, що фільм готувався для міжнародного показу, навіть титри виведені суціль англійською мовою. Ще треба нам вчитися мислити категоріями державними.
У фіналі стрічки бачимо на екрані головних персонажів «Весни на Зарічній вулиці», звучить популярна тоді пісня про заводську прохідну, що стала головною у їхніх долях. Слова пісні, без сумніву, асоціюються з кіностудією. Хотілось би — не зайвим буде повторити думку, — щоби там був український акцент.
На вечорі зачитали привітання від Міністерства культури України, від обласної та міської рад; низку працівників студії відзначили подяками за працю.
Роман КРАКАЛІЯ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206