Зернова кон’юнктура
У всіх господарствах Одещини завершилося збирання врожаю ранніх зернових та зернобобових культур. Відтак в області зібрано близько 3,6 мільйона тонн зерна, що є найкращим показником по Україні.
«Результати збирання ранніх зернових в Одеській області, незважаючи на складні погодні умови навесні, — досить позитивні. Хочу подякувати нашим аграріям, які продемонстрували результат практично на рівні минулого року, хоча тоді була сприятливіша погода. За показниками збирання врожаю ранніх зернових культур ми — у лідерах по країні», — підкреслив під час брифінгу голова Одеської облдержадміністрації Максим Степанов.
Завершилося в області і збирання озимого та ярого ріпаку.
Найвища урожайність за підсумками жнив — у Саратському, Білгород-Дністровському і Татарбунарському районах. Найнижча — у Ренійському, Ізмаїльському та Любашівському.
Наразі триває підготовка до посіву озимих під урожай 2019 року: аграрії готують насіння, ґрунт, закуповують мінеральні добрива.
Як повідомляє Міністерство аграрної політики і продовольства, станом на 3 серпня cіль-ськогосподарські підприємства України зібрали 26,5 млн тонн зернових і зернобобових з площі 8 млн га при середній урожайності 33,2 ц/га.
Зокрема, зібрано 20,1 млн т озимої пшениці із 5,6 млн га (87% від прогнозу) та ярої — 125 тис. т із 44 тис. га (22%), 3 млн т озимого ячменю із 855,5 тис. га (99%) та ярого — 2,4 млн т із 1,1 млн га (65%), 669 тис. т гороху із 378 тис. га (87%), 165 тис. т жита із 62 тис. га (42%) та 60 тис. т вівса із 30 тис. га (15%).
Крім того, українські аграрії зібрали 2,5 млн. т озимого ріпаку із 953 тис. га (98%) при врожайності 26 ц/га і 38 тис. т ярого — з площі 18,4 тис. га (28%) при врожайності 20,6 ц/га.
На тлі негативних очікувань з валового збору зернових в Україні внаслідок складних погодних умов першої половини літа попередні звіти щодо світової кон’юнктури виглядають досить заспокійливими для вітчизняних сільгоспвиробників. Загальне світове виробництво зерна матиме тенденцію до зниження порівняно з рекордним торішнім врожаєм, пише журнал Landlord у серпневому випуску.
У липні одразу два поважних джерела — Державний департамент США із сільського господарства (USDA) і Продовольча сільськогосподарська організація ООН (FAO) — оприлюднили попередні прогнози про кон’юнктуру світового ринку аграрної продукції у новому 2018/2019 маркетинговому році.
Що особливо важливо, розмір валового збору зменшиться приблизно однаково і в Україні, й у країнах-конкурентах України на світовому ринку. Це стосується як топ-5 міжнародних постачальників зерна (США, Аргентина, Австралія, Канада та ЄС), так і найближчого конкурента у Чорноморському ре-гіоні — РФ.
Як зазначається у черговому звіті USDA «Світова сільськогосподарська пропозиція та прогноз попиту», очікується, що загальні експортні поставки пшениці у 2018/2019 маркетинговому році скоротяться порівняно з попереднім приблизно на 9,3 млн т внаслідок негативних прогнозів рівня збору цієї культури, який, за твердженням сільськогосподарського держдепу США, буде найнижчим за останні три роки. Зокрема, її світове виробництво становитиме понад 736 млн т, а глобальний експорт — більш ніж 185 млн т. При цьому споживання пшениці у світі залишиться на рівні близько 750 млн т, що, природно, викличе зменшення перехідних запасів майже на 6 млн т.
Загальне зниження виробництва здебільшого сформується за рахунок меншого валового збору пшениці у ЄС — на 4,4 млн т порівняно з 2017/2018 маркетинговим роком. Знизяться врожаї культури і в Австралії (на 2 млн т) та РФ (на 1,5 млн т). Головна причина цього, як і в Україні, — весняно-літня посуха, яка спостерігалася майже в усіх головних зерносіючих регіонах планети. На мільйон тонн менше збере і Китай, але не через погодні умови, а в зв’язку із скороченням площ посіву пшениці.
Як наслідок експорт пшениці тільки з названих країн скоротиться на 4,4 млн т, який приблизно наполовину буде компенсований за рахунок збіль-шення її вивезення зі США та Канади, що мають великі перехідні запаси з удалих попередніх років.
Підготувала
Ірина ВОЙЦЕХІВСЬКА,
студентка Львівського національного університету
ім. Івана Франка.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206