Лицарі золотої ниви
Україна багата на видатних вчених. Пишається своєю плеядою й Селекційно-генетичний інститут — Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення (СГІ — НЦНС). Рішенням ученої ради установи в 2016 році засновано видання серії нарисів про найвідоміших селекціонерів.
Уже побачили світ три нариси, які вийшли друком окремими брошурами в одеському видавництві «Астропринт».
Перше видання під назвою «Лицар українських пшениць» розповідає про Савелія Лифенка — академіка Національної академії аграрних наук (НААН) України, професора, доктора сільськогосподарських наук, головного наукового співробітника лабораторії селекції інтенсивних сортів пшениці.
Другий нарис, озаглавлений «У високому злеті над золотою нивою», присвячений Миколі Литвиненку — академіку НААН України, професору, доктору сільськогосподарських наук, завідувачу відділом селекції і насінництва пшениці.
Третя книжечка «Від геному до сорту» містить розповідь про Юрія Сиволапа — академіка НААН України, професора, доктора біологічних наук, заслуженого діяча науки і техніки України, завідувача відділом геноміки і біотехнології.
Певно, не випадково серію відкривають нариси про творців пшениці — Савелія Лифенка і Миколу Литвиненка. Поряд з іншими сільськогосподарськими культурами селекція та насінництво пшениці, як м’якої, так і твердої, в роботі СГІ — НЦНС посідає найчільніше місце. І це зрозуміло. Споконвіку кращі уми людства плекали мрію отримати два колоски там, де виростав один. Сьогодні фахівці констатують, що завдяки селекціонерам цю мрію здійснено. Віддача нових сортів у реальному польовому вимірі зросла більш ніж удвічі, а на сортовипробувальних ділянках взагалі отримують фантастичні врожаї. Причому, зерну додано якості, стійкості до хвороб, шкідників і посух. Сорти, виведені одеськими вченими, займають мільйони гектарів посівних площ як в Україні, так і за кордоном.
Теоретичною основою селекції є генетика. Відрадно, що СГІ — НЦНС вважається світовою школою з цієї тематики. І яскраву сторінку в її розробку вписав Юрій Сиволап, який присвятив своє життя становленню молекулярної генетики та сучасної біотехнології сільськогосподарських рослин.
За першими нарисами планується видати й інші — славних імен тут не бракує.
Відповідальний за випуск серії — В’ячеслав Соколов, директор СГІ — НЦНС, член-кореспондент НААН України. Авторами нарисів стала група колег-учених. Тексти підготовлені редакційно-видавничою групою установи. Редактор — Володимир Крижанівський.
Валентин ЩЕГЛЕНКО.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206