Заорати плантації порічок?
Польські плантатори ягід (передусім малини й полуниці), протестуючи проти дуже низьких закупівельних цін, закликають не збирати врожай.
За словами аграріїв, пише «Polska The Times», нинішня ціна не покриє навіть витрат на вирощування і зарплату збирачам ягід, адже, як мінімум, повинна становити 3,5 злотого за кілограм (1 злотий — майже 7 гривень). Насправді ж гуртові закупівельники пропонують, скажімо, за малину, лише 2 злотих (торік купували по 4, а три роки тому — по 6 злотих).
Низькі закупівельні ціни, зазначає польське видання, це результат кількох чинників, передусім — збільшення імпорту фруктів та ягід з України.
Дуже впали у наших сусідів і закупівельні ціни на аґрус та порічки. Так, за кілограм аґрусу оптовики дають фермерам по 40—60 ґрошів, коли ще рік тому брали їх по 2 злотих. Кіло-грам порічок нині гуртовики оцінюють у 70 ґрошів, а буде ще гірше — прогнозує один з фермерів з Люблін-ського воєводства. За його словами, польські фермери нині не витримують конкуренції з Україною: «Там (тобто у нас. — Прим. ЧН») врожай порічок зараз вищий на 30%, ніж рік тому. Якщо порічки звідти вивозити до Польщі, то нам залишиться тільки заорати свої плантації».
Для економіки деяких регіонів проблема є вкрай гострою. На ту ж Люблінщину припадає 80% загальнопольського сектора малини, та 42% — інших ягід і м’яких фруктів. Відтак низькі закупівельні ціни на цю продукцію негативно позначаться на всій господарці цього краю.
До речі. Згідно з даними FАО і ЄБРР, в останнє десятиліття врожайність малини в Україні зростала практично беззупинно, забезпечуючи майже щорічний приріст валового збору цієї ягоди на 2—2,5 тис. т, повідомляє SuperAgronom.com.
Наша держава займає 6-е місце в світовому рейтингу країн-виробників малини та 4-е — серед європейських країн. І це при тому, що в період із 2012 по 2014 роки площі під цією культурою в Україні переважно скорочувалися, оскільки старі насадження викорчовувалися швидше, ніж за-кладалися нові.
Як зазначають експерти, одночасно зі зростанням виробництва малини збільшується і споживання цієї ягоди. Так, її затребуваність на свіжому ринку зростала на 5—6% щорічно і практично повністю задовольнялася власною продукцією.
Варто зазначити, що навіть в умовах зростання пропозиції ціни на малину в Україні завишалися відносно стабільними аж до 2016 року, коли валовий збір цієї ягоди сягнув ре-кордних показників за всю історію незалежності і склав майже 32 тис. т. Але й того сезону виробникам вдалося уникнути значного цінового падіння завдяки затребуваності з боку переробних підприємств, оскільки попит на українську заморожену малину на ринку ЄС був дуже високим.
Оскільки Україна продовжує нарощувати експорт замороженої малини, а попит на цю продукцію з боку країн Євросоюзу залишається досить активним, не виключено, що у най-ближчі 2—3 роки збережеться тенденція до розширення площ під цією культурою.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206