№ 56 (21966) четвер 5 липня 2018 року

Переглядів: 405

Свято військових моряків

У першу неділю липня Україна відзначає День своїх Військово-Морських сил. Цьогоріч свято припало на перший день місяця.

На урочистості в Одесу, яка з 2014-го стала базою нашого військового флоту, прибув мі-ністр оборони Степан Полторак.

Звертаючись до військових моряків, він підкреслив, що 2018-й непростий для наших Військово-Морських сил, як і в цілому для сектора безпеки та оборони країни: «Ми поставили перед собою амбітне завдання — вступ до ЄС та НАТО. І закон про національну безпеку, прийнятий Верховною Радою, є свідченням незворотності реформ».

Міністр зазначив, що для створення нормальних умов, які відповідали б європейським стандартам, нинішнього року в Одесі, Чорноморську, Миколаєві та Очакові побудують бази для військовослужбовців контрактної служби, а в Дачному — першу в Україні базу морської піхоти, де зможуть працювати і повертатися зі службових завдань близько 1500 військових. Вирішується, хоч і не так швидко, як хотілося б, проблема житла для військовослужбовців. Степан Полторак, зокрема, пообіцяв, що вже найближчим часом в Одесі здадуть для них два будинки на 82 та 144 квартири.

Переглядів: 411

Інвентаризувати, щоб зберегти

В Одеській області проведуть повну інвентаризацію об’єктів культурної спадщини. Відповідне доручення під час апаратної наради дав голова ОДА Максим Степанов.

«Збереження пам’яток архітектури потребує комплексного підходу. Впродовж місяця на місцях мають провести інвентаризацію всіх без винятку об’єктів. Прошу максимально інформувати правоохоронні органи, якщо зафіксовано руйнацію пам’яток. Наша кінцева мета полягає не в сплаті адміністративного штрафу власником чи балансоутримувачем. Важливо, аби об’єкт було збережено!» — підкреслив очільник облдержадміністрації.

Переглядів: 349

Двоколісні патрулі

Консультативна місія Європейського Союзу в Україні (КМЄС) передала правоохоронцям Одеси велосипеди та інше обладнання вартістю понад 360 тисяч гривень (12 тисяч євро) для екіпірування туристичної поліції, що із червня розпочала роботу в нашому місті.

КМЄС повністю обладнала 10 велосипедних патрулів, які тепер чергуватимуть уздовж одеських пляжів та узбережжя Затоки. Ці курортні зони завжди переповнені відвідувачами, а завдяки новому обладнанню туристична поліція зможе стати мобільнішою та бути поруч з людьми.

Переглядів: 386

Пріоритетне партнерство

Як уже повідомляли «ЧН», 25—26 червня голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюґ Мінґареллі провів на Одещині.

У перший день візиту посол зустрічався з керівництвом області — головою ОДА Максимом Степановим та заступником голови облради Юрієм Дімчогло. Йшлося, передусім, про місцевий економічний розвиток та розвій підприємницької діяльності, про перебіг реформ і співпрацю у рамках програм підтримки України Євросоюзом.

Про результати зустрічі Максим Степанов та Хюґ Мінґареллі поділилися з журналістами.

Переглядів: 369

Твердість Константинополя

Відомий український релігієзнавець Олександр Саган у коментарі «Релігійній правді» дав оцінку доволі різкій заяві Вселенського патріарха Варфоломія стосовно того, що «Константинополь ніколи не визнавав церковної влади Москви над Україною».

«Це знакова заява. Вселенський патріархат вчергове підтвердив своє бачення ситуації в Україні, що склалася відносно розвитку тут православ’я. Він підтвердив, що має право вирішувати це питання. І буде його вирішувати. Момент вони оберуть самі. Їх не можна ані зупинити, ані підштовхнути, — висловив думку Олександр Саган. — Це знаково навіть тому, що заява була зроблена відразу після поїздки єрархів УПЦ МП за кошти Вадима Новинського до Вселенського патріарха. Це сигнал, куди рухається ситуація і як у Константинополі її взагалі розцінюють».

Переглядів: 358

В обхід Веселого Кута

Із багатогодинними запізненнями і за зміненими маршрутами у вівторок-середу доїздили потяги до Одеси та вирушали в зворотному напрямку.

«3 липня на перегоні Іванівка — Веселий Кут в Одеській області сталося сходження 14 вантажних вагонів, унаслідок чого порушили габарит на обох коліях перегону. Через інцидент рух близько 20 пасажирських поїздів організовано альтернативними маршрутами, в об’їзд цієї ділянки», — повідомили в прес-службі «Укрзалізниці».

Переглядів: 356

Рок-музика над Дунаєм

Наприкінці червня в Ізмаїлі пройшов п’ятий міжнародний рок-фестиваль «Дунайська січ», на якому виступили 18 гуртів з України, Естонії та Білорусі.

«Фестиваль відвідали не лише мешканці України, а й іноземні гості. Загалом на ньому побували близько 14 тисяч шанувальників сучасної рок-музики.

Вже другий рік поспіль у «Дунайській січі» беруть участь гурти з інших країн. Колективи з Естонії та Білорусі виконували пісні не лише рідною, а й українською мовою», — підкреслила начальник управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації Олена Олійник.

Переглядів: 505

Закон про нацбезпеку: переваги та зауваги

Як відомо, 21 червня Верховна Рада ухвалила закон «Про основи національної безпеки України». За відпо-відне рішення проголосували 248 народних депутатів. Цей документ визначає рух України у напрямку до Євросоюзу та НАТО. Текст, окрім усього іншого, передбачає розвиток держави навіть в умовах воєнного конфлікту, а в деяких положеннях — і дії в умовах воєнного стану.

Законодавчий акт визначає основи та принципи національної безпеки й оборони, цілі та основні засади державної політики, що гарантуватимуть суспільству і кожному громадянину захист від загроз. Також цим документом визначаються та розмежовуються повноваження державних органів у сферах національної безпеки та оборони, створюється основа для інтеграції політики й процедур органів державної влади, інших державних органів, функції яких стосуються національної безпеки та оборони, сил безпеки і сил оборони, визначається система командування, контролю та координації операцій сил безпеки і сил оборони, запроваджується всеосяжний підхід до планування у сферах національної безпеки й оборони, забезпечуючи у такий спосіб демократичний цивільний контроль над органами та формуваннями цього сектора.

Переглядів: 361

Заокруглена готівка

Із 1 липня підприємства торгівлі та сфери послуг у випадку відсутності монет дрібних номіналів проводять заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги).

«Національний банк України упевнений, що правила заокруглення застосовуватимуться справедливо і прозоро для обох сторін розрахунків, — наголосив під час прес-брифінгу директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

Переглядів: 332

Нові розміри соцвиплат

Із 1 липня в Україні встановлюються нові розміри прожиткового мінімуму. Для основних соціальних і демографічних груп населення встановлюються такі показники:

 • для дітей віком до 6 років — 1559 грн;
 • для дітей віком від 6 до 18 років ? 1944 грн;
 • для працездатних осіб — 1841 грн;
 • для осіб, які втратили працездатність, — 1435 грн.
Переглядів: 327

Плюс до деяких пенсій

Із 1 липня Пенсійний фонд України перерахує пенсії деяким категоріям громадян.

У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму буде збільшено максимальний розмір пенсії на рівні 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, — із 13730 до 14350 гривень.

Переглядів: 1237

Пішов із життя Василь Микитович ПІВЕНЬ

30 червня пішов із життя Василь Микитович ПІВЕНЬ — відомий одеський поет, громадський діяч, подвижник розвитку національної літератури та культури.

Василь Микитович написав і видав більше десяти поетичних книг, був фундатором та редактором поетичних збірників, автором статей і рецензій, що друкувалися у різних виданнях української періодики. Неповторність його рядків була відзначена як читачами, так і представниками сучасної української критики. Василь Півень очолював поетичний напрямок в Одеській обласній організації Національної спілки письменників України, підтримував та виховував молоде покоління одеських літераторів. Він був чуйною й порядною людиною. Допомагав становленню одеських літературних традицій.

Одеська обласна організація Національної спілки письменників України висловлює щире співчуття рідним та близьким поета.

Переглядів: 6678

Джордж Орвелл: «Сталін дорівнює Гітлеру»

25 червня сповнилося 115 років від дня народження автора антиутопії «1984»

Ерік Артур Блер народився 1903 року в індійському селі Мотігарі на кордоні з Непалом. У той час Індія була частиною Британської імперії, і батько майбутнього письменника, Річард Блер, служив в одному з департаментів індійської адміністрації Великої Британії. Мати була дочкою французького торговця.

Коли Еріку сповнилося вісім років, його без проблем влаштували до приватної підготовчої школи в графстві Сассекс. Згодом, виявивши неабиякі здібності, хлопчик одержав стипендію для подальшого навчання в Ітоні, найпривілейованішій приватній школі Великої Британії. В есе «Чому я пишу» Орвелл згадував, що вже у 5-6 років він твердо знав, що буде письменником, а в Ітоні визначилося коло його літературних захоплень — Джонатан Свіфт, Ісаак Стерн, Джек Лондон.

Переглядів: 1124

«Я повернусь в Одесу, повернусь...»

Сьогодні сповнився рівно рік, як пішла із життя відома дисидентка, поетеса, прозаїк та сценаристка Ірина Ратушинська. За свої вірші у 1983-у молода випускниця фізичного факультету Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова отримала рекордний як для жінки термін покарання — 7 років ув’язнення та п’ять років заслання.

Народилася Ірина в Одесі 4 березня 1954 року. Одна з бабусь була полькою й охрестила внучку за католицьким обрядом, але релігійним вихованням не займалася. Батько, Борис Леонідович Ратушинський, був звичайним інженером, а мати, Ірина Валентинівна, викладала в школі російську мову та літературу. Як тоді казали, жила сім’я на одну зарплату. Мешкали в комуналці, всі «зручності» — у дворі, води на їхньому третьому поверсі майже ніколи не було, тому доводилося носити її відрами від колонки, іноді найближча, що працювала, була за два квартали. Цей побут плюс робота забирали у батьків увесь час, тому вони змалку привчили доньку до самостійності. А ще вчили не брехати і не боятися. У родині дуже шанували книжки, якими була заповнена вся квартира. Заощаджували на всьому, крім книжок. До речі, на таку розкіш, як телевізор, батьки змогли розщедритися, коли Ірині сповнилося шістнадцять.

Переглядів: 374

Південна палітра

«Виставка творів південноросійських художників та їх послідовників із приватних збірок у будинку Євгена Буковецького на Князівській, 27» — під такою розлогою назвою за вказаною адресою відкрилася ретро-спективна експозиція, що воскресила у пам’яті славне минуле одеського мистецького ренесансу кінця ХІХ — початку ХХ ст., а також творчість майстрів наступних поколінь, які розвивали далі одеську пленерну школу, а вона, ця школа, має своїх апологетів і понині.

Цей проект привертає увагу і до, власне, самого будинку Буковецького, який на початку ХХ ст. був одним із центрів культурного життя Одеси (тут організовувалися знамениті «четверги» і «недільники»), а його сучасний стан у сенсі збереження є окремою дражливою темою.

Переглядів: 357

Зоопарк з... валізи

Веселу, дотепну, дуже літню художню виставку недавно привезли до Одеси естонці. Властиво, привіз автор — відомий митець Хейкі Тролла, більше знаний як Навітролла, а всі інші — то його друзі, шанувальники різних його талантів, як мовиться, група підтримки.

Художник, як і його твори, до цього в Україні майже не бували, хіба що у Львові зо тридцять років тому. Про Одесу багато чув, тож радіє, що відтепер його й тут знатимуть. Бо вже давно добре знають як у поближній Фінляндії, так і в далекій Португалії, у Великій Британії і деінде. Хоча дехто з його супроводу не вперше в Одесі. Зокрема й менеджерка, котра минулого року випадково набрела на галерею «Муза» й одразу ж зрозуміла, що кращого місця для невеличкої виставки Навітролли годі й шукати. Основна від-мінність цієї галереї з-поміж інших — її розташування в центральній частині міста, а ще — камерність та привітність. Головне ж — затишок, дружня, домашня обстановка. Усе це єднає «Музу» з роботами Навітролли — вони такі ж камерні: середні розміри 7 на 10 сантиметрів без рамок. Впакував у валізу два-три десятки і — Tere, Оdesa! Привіт, Одесо! Без проблем в аеропорту, та й митникам, вочевидь, так сподобались ці милі тваринки, що вони й не завважили дорогих рамок, хоча, можливо, ті рамки й не антикварні зовсім.

Переглядів: 331

Готовність до дискримінації

Дві третини — 66% — жителів південного регіону, до якого входить й Одеська область, визнають наявність проблеми дискримінації в українському суспільстві. Про це свідчать результати дослідження «Що українці знають та думають про права людини».

При цьому 38% жителів пів-дня зазначають, що особисто стикалися з проявами дискримінації. Цей показник є середнім серед регіонів. Так, загалом по Україні з дискримінацією стикалися 40% громадян. Найвищий цей показник у Центральному регіоні — 51%, найнижчий у Східному — 31%.

Переглядів: 6050

Намалюй життя!

Під таким гаслом в Одесі стартувала безстрокова акція з протидії пропаганді й поширенню наркотиків, ініціаторами проведення якої стали волонтери Міжнародної антинаркотичної асоціації за підтримки Мі-ністерства молоді та спорту України, Одеського місь-кого центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управління патрульної поліції і відділу протидії наркозлочинності ГУ Нацполіції в Одеській області.

Акція «Намалюй життя» приурочена до Міжнародного дня боротьби з наркоманією і спрямована проти реклами продажу наркотиків.

Переглядів: 6109

Найвищий у світі смітник

За півстоліття сходжень туристи залишили на схилах Евересту тонни сміття — пластику та екскрементів, які можуть лежати там вічно і псувати най-прекрасніші на планеті краєвиди.

На найвищій у світі горі — найвище ж у світі звалище сміття. Щороку до вершини піднімаються кілька сотень туристів-альпіністів і майже всі поводяться вкрай безвідповідально — залишають непотріб, який у горах, на відміну від рівнин, нікуди сам по собі не дівається. У холоді й розрідженому повітрі високогір’я органіка не розкладається, не кажучи вже про пластик та інші матеріали, які взагалі лежатимуть там вічно.

Переглядів: 320

Уберегтися від кишкових інфекцій

З настанням літньої спеки на Одещині щотижня збільшується захворюваність на гострі кишкові інфекції, особливо серед дітей, зазначила на брифін-гу головний позаштатний епідеміолог обласного департаменту охорони здоров’я Людмила Красницька.

Підйом рівня зараження кишковими паличками, уточнила вона, розпочався ще у травні. Були спалахи сальмонельозу в Біляївському районі та в Одесі: через шаурму, приготовлену з грубим порушенням санітарних норм і правил, десятки людей опинилися на лікарняних ліжках. З початку червня лікарі фіксують значний приріст захворюваності. Скажімо, за останній тиждень кількість заражень гострими кишковими інфекціями збільшилася на 15% — із 276 до 316 випадків. Загалом із січня по червень зареєстровано 5394 випадки захворюваності, причому 62% потерпілих — неповнолітні (47% — діти до п’яти років).

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua