Трава з лимонним ароматом
Меліса — одна з найвідоміших пряно-ароматичних і лікарських рослин. Вона містить ефірні олії, має тонкий освіжаючий смак і лимонний запах.
Тож якщо на вашій грядці росте меліса, саме час заготувати її про запас. Траву збирають на початку цвітіння, зрізуючи верхню частину рослини разом з листям. Залишають не менше 10 см стебла. Меліса допускає помірне обрізання молодих пагонів, продовжуючи після цього рости і цвісти. Заготовляють її після обі-ду, в суху, сонячну погоду. Су-шити можна на відкритому по-вітрі, в приміщеннях з постійним припливом повітря, розкладати на підлозі або розвішувати пучками, але обов’язково берегти від потрапляння прямих сонячних променів та високої температури, щоб не випарувалися ефірні олії, бо вони рідкої консистенції і за підігрівання легко випаровуються.
Втім, ця властивість має і свої переваги: ефірні олії прекрасно підходять для інгаляції. При вдиханні вони легко проникають у легені й чинять дезінфікуючу і протизапальну дії. Знімають також біль і судоми, широко застосовуються як спазмолітичний, болезаспокійливий засіб при кольках.
Настій меліси заспокоює нервову систему, його вживають внутрішньо при простуді та грипі, загальній слабкості орга-нізму, шлунково-кишкових за-хворюваннях, хронічних катарах, астмі, неврозі серця, підвищеному кров’яному тиску, задишці, зовнішньо — при ревматизмі.
Олія з меліси — малотоксична, її застосовують при серцебитті, ревматизмі, болях у ділянці серця, для врегулювання менструації, як заспокійливий засіб.
Меліса — прекрасна приправа для багатьох страв. Свіже листя додають при приготуванні соусів, овочів, супів усіх видів (фруктових, горохових, картопляних, грибних), у тертий сир, літні салати, які при цьому стають не тільки приємними та ароматними на смак, а й кориснішими. Сушене листя заварюють як чай, додають у компоти та узвари, ароматизують домашній квас. Підходить воно і для покращення смаку пива та вина. Мелісу як саму, так і в комбінації з іншими травами, додають узимку в овочеві, м’ясні та рибні салати, а також в омлети і страви з рису.
Використовують мелісу і в домашньому консервуванні. При солінні помідорів та огірків вона додає їм міцності й по-ліпшує аромат. Порошок сушеної меліси додають і при засолюванні капусти.
За версією стародавніх греків, меліса — найкращий засіб від облисіння. Вона і зараз може допомогти чоловікам, які зіткнулися з цією проблемою. Жінки ж застосовують її для поліпшення росту волосся, зміцнення цибулин, відновлення пошкоджених коренів, регуляції роботи сальних залоз, зменшення жирності та розгладження волосся по всій довжині.
Меліса використовується також для ароматичних загально-зміцнюючих ванн.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206