Бджолина потрава
Уже кілька років поспіль Україна входить до ТОП-5 найбільших світових виробників та експортерів меду. Тому цьогорічна загибель тисяч бджолосімей стала великим ударом для пасічників. Факти отруєння фіксувалися й раніше, але втрати ще ніколи не були такими масштабними.
Що призвело до такої масової загибелі бджіл, скільки постраждало бджолярів та які масштаби втрат, «Громадське» (https://hromadske.ua) розпитало президента Спілки пасічників України Володимира СТРЕТОВИЧА. Нижче — головні тези розмови.
— Скільки пасічників постраждало?
— На превеликий жаль, ми не маємо ні точної кількості пасічників в Україні, ні точної кількості бджолосімей — нема ніякого перепису.
Масове отруєння сталося тому, що недобросовісні агровиробники застосовують для обробітку рослин препарати, шкідливі для бджіл. Ось у руках тримаю список з величезною кількістю скарг з усієї України. Сьогодні практично нема областей, де не сталося б потрави бджіл.
У цьому переліку попереду — Дніпропетровська область. Тільки в Криворізькому районі загинуло близько 15 тисяч бджолиних сімей.
— Чому цьогорічне отруєння таке масове?
— Ми підозрюємо, що цьогоріч завезли якийсь препарат високої токсичної дії, не відомий раніше. Я навів приклад Криворізького району. Там потрава відбулася 22 травня, а 10 червня бджоли загинули. Повітря настільки насичене цим шкідливим препаратом, що й до сьогодні він ще є. Тому ми чекаємо відповіді ветеринарних лабораторій.
Є приклади, коли великі агрофірми не йдуть на контакт з пасічниками. Хоча їх зловили за руку, встановили, що це було лише на їхніх землях.
— Як допомагає своїм членам Спілка пасічників?
— Ми опинилися в дуже складній ситуації. Є механізм подачі колективного позову від спілки на захист своїх членів. У списку — дві сотні потерпілих. Насправді їх набагато більше, але значна частина пасічників не хоче сваритися з владою, не хоче конфлікту на місцевому рівні.
Отож, коли ми почали перевіряти потерпілих пасічників, з’ясувалося, що лише троє в цьому величезному переліку є членами нашої спілки. Їм ми надаємо необхідну консультативну та правову допомогу.
Я давно вже кажу: давайте об’єднуватися. Тоді ми можемо вирішувати проблему на місці. Скільки тих фермерів у районі? Ну сім, ну дев’ять, а пасічників — десятки, сотні. Членський внесок — 10 гривень на місяць. Ті, що з нами, мають захист.
Ми провели певну підготовчу роботу, зобов’язали членів спілки зустрітися з фермерами, з управліннями агропромислового розвитку на місцях перед початком сезону. І там, де цю роботу провели, таких потрав нема.
— Скільки втрачають пасічники через масове отруєння бджіл?
— Потрібно враховувати два моменти. Перший — вартість самої бджолосім’ї, яка коштує 2—2,5 тисячі гривень. І плюс недоотриманий дохід, утрачена вигода. Бо це початок сезону — травень. Сім’ї вже нема, а в медоносних районах — у Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській областях — вона може принести 120—140 кілограмів меду на рік.
Якщо все перемножити, побачите, що завданий збиток обраховується мільйонами. А тут же ще й моральна шкода.
— Чи відшкодовують пасічникам збитки?
— Коли всім миром накинулися на винуватців і виявили їх, під тиском фактів вони не мають аргументів і не можуть сказати, що це не вони. Ідуть на компроміс, на так звану мирову угоду, відшкодовують збитки. Такі випадки є в Тернопільській області. Тепер з’явилася інформація з Волинської. Частина потерпілих погодилася на відшкодування, а четверо сказали: «Ні, нас це не влаштовує». Підуть до суду шукати правду.
Я думаю, що цей сезон покаже, чи знайдемо ми вихід із цієї ситуації.
Артем ІЛЬЇН.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206