Переглядів: 694

Бджолина потрава

Уже кілька років поспіль Україна входить до ТОП-5 найбільших світових виробників та експортерів меду. Тому цьогорічна загибель тисяч бджолосімей стала великим ударом для пасічників. Факти отруєння фіксувалися й раніше, але втрати ще ніколи не були такими масштабними.

Що призвело до такої масової загибелі бджіл, скільки постраждало бджолярів та які масштаби втрат, «Громадське» (https://hromadske.ua) розпитало президента Спілки пасічників України Володимира СТРЕТОВИЧА. Нижче — головні тези розмови.

— Скільки пасічників постраждало?

— На превеликий жаль, ми не маємо ні точної кількості пасічників в Україні, ні точної кількості бджолосімей — нема ніякого перепису.

Масове отруєння сталося тому, що недобросовісні агровиробники застосовують для обробітку рослин препарати, шкідливі для бджіл. Ось у руках тримаю список з величезною кількістю скарг з усієї України. Сьогодні практично нема областей, де не сталося б потрави бджіл.

У цьому переліку попереду — Дніпропетровська область. Тільки в Криворізькому районі загинуло близько 15 тисяч бджолиних сімей.

— Чому цьогорічне отруєння таке масове?

— Ми підозрюємо, що цьогоріч завезли якийсь препарат високої токсичної дії, не відомий раніше. Я навів приклад Криворізького району. Там потрава відбулася 22 травня, а 10 червня бджоли загинули. Повітря настільки насичене цим шкідливим препаратом, що й до сьогодні він ще є. Тому ми чекаємо відповіді ветеринарних лабораторій.

Є приклади, коли великі агрофірми не йдуть на контакт з пасічниками. Хоча їх зловили за руку, встановили, що це було лише на їхніх землях.

— Як допомагає своїм членам Спілка пасічників?

— Ми опинилися в дуже складній ситуації. Є механізм подачі колективного позову від спілки на захист своїх членів. У списку — дві сотні потерпілих. Насправді їх набагато більше, але значна частина пасічників не хоче сваритися з владою, не хоче конфлікту на місцевому рівні.

Отож, коли ми почали перевіряти потерпілих пасічників, з’ясувалося, що лише троє в цьому величезному переліку є членами нашої спілки. Їм ми надаємо необхідну консультативну та правову допомогу.

Я давно вже кажу: давайте об’єднуватися. Тоді ми можемо вирішувати проблему на місці. Скільки тих фермерів у районі? Ну сім, ну дев’ять, а пасічників — десятки, сотні. Членський внесок — 10 гривень на місяць. Ті, що з нами, мають захист.

Ми провели певну підготовчу роботу, зобов’язали членів спілки зустрітися з фермерами, з управліннями агропромислового розвитку на місцях перед початком сезону. І там, де цю роботу провели, таких потрав нема.

— Скільки втрачають пасічники через масове отруєння бджіл?

— Потрібно враховувати два моменти. Перший — вартість самої бджолосім’ї, яка коштує 2—2,5 тисячі гривень. І плюс недоотриманий дохід, утрачена вигода. Бо це початок сезону — травень. Сім’ї вже нема, а в медоносних районах — у Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській областях — вона може принести 120—140 кілограмів меду на рік.

Якщо все перемножити, побачите, що завданий збиток обраховується мільйонами. А тут же ще й моральна шкода.

— Чи відшкодовують пасічникам збитки?

— Коли всім миром накинулися на винуватців і виявили їх, під тиском фактів вони не мають аргументів і не можуть сказати, що це не вони. Ідуть на компроміс, на так звану мирову угоду, відшкодовують збитки. Такі випадки є в Тернопільській області. Тепер з’явилася інформація з Волинської. Частина потерпілих погодилася на відшкодування, а четверо сказали: «Ні, нас це не влаштовує». Підуть до суду шукати правду.

Я думаю, що цей сезон покаже, чи знайдемо ми вихід із цієї ситуації.

Артем ІЛЬЇН.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua