Переглядів: 644

На диво-завод — диво-тролейбусом

Як ми вже повідомляли, Європейський тиждень сталої енергії проходив цьогоріч у Чернівцях. Сьогоднішня наша розповідь про відвідини учасниками форуму сучасного підприємства — ПрАТ «Гравітон».

Від Чернівецької міської ради на завод «Гравітон» журналістів везуть у новенькому зручному тролейбусі. Начальство та високі гості їдуть разом з нами — жодних ескортів з авто преміум-класу, супроводу поліції чи перекриття вулиць регулювальниками. Серед пасажирів тролейбуса — Олексій Каспрук, міський голова Чернівців; Пітер Вагнер, голова Групи підтримки України (Європейська Комісія); Йоганнес Баур, керівник відділу програм зовнішньої допомоги «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура, навколишнє середовище та клімат» (Представництво ЄС в Україні); Василь Полуйко, заступник міністра екології та природних ресурсів, Дмитро Петрунін, генеральний директор директорату енергоефективності Міні-стерства регіонального розвитку, будівництва, житлово-комунального господарства, а також міські голови, які того дня стали підписантами «Угоди мерів».

Тролейбус незвичайний: там, де закінчилася контактна електрична мережа, водій від’єднав тролейбусні «ріжки» від дротів, і далі ця цікава машина поїхала, як електроавтобус, на акумуляторах.

Ось і мета нашого візиту — ПрАТ «Гравітон». У часи «розвинутого соціалізму» завод з такою назвою у Чернівцях виготовляв продукцію військового призначення. Подібні великі підприємства збудували і в інших обласних центрах західної частини УРСР. Назви вони мали також схожі і дещо дивні: у Львові — «Полярон», Івано-Франківську — «Позитрон», Хмельницькому — «Катіон»… Якщо більшість колишніх потужностей радянського ВПК зараз в Україні стоять пусткою або в руїнах, то «Гравітон» перетворився у сучасне конкурентоспроможне підприємство, яке випускає мирну продукцію та експортує її до країн Європейського Союзу.

Олексій КАСПРУК розповідає:

— Колись «Гравітон» був великим підприємством військово-промислового комплексу, і цілий мікрорайон міста, збудований неподалік, отримав цю ж назву. З діяльністю підприємства фактично пов’язана вся інфраструктура мікрорайону — житло, системи водо- та теплопостачання. Завод давно припинив своє існування у тому ви-гляді, в якому він працював при СРСР. Сьогодні відбувається новий етап його розвитку. Для нас важливо, спільно з підприємством, розробляти нове бачення цього великого житлового мікрорайону, де мешкає понад 30 тисяч людей. І якщо підприємство сьогодні створює робочі місця для жителів цього мікрорайону, міста, області, то ми так само працюємо з нашими партнерами, з Європейським банком реконструкції і розвитку, з Фондом чистих технологій над модернізацією систем тепло- та водопостачання, адже потреби людей суттєво змінилися.

На заводі добре вміють не тільки виробляти, але й заощаджувати. Про те, як ПрАТ «Гравітон» живе і працює сьогодні, розповідає його директор Віталій ЧОРНОУСЕНКО:

— Особливий акцент хочу зробити на енергозбереженні, на тому, чого ми вже досягли.

«Гравітон» сьогодні — це понад 15 га земель промислового призначення та близько 60 тис. кв. м виробничих будівель. Це повністю розвинена логістична структура: на території підприємства розміщуються дозвільний центр, митні органи та установи трансбезпеки, створені для зручного ведення бізнесу. Нашими партнерами є солідні світові та українські компанії. Це, зокрема, PRETTL, що спе-ціалізується на виробництві електротехнічного устаткування, кабельної продукції для автомобільної промисловості. Ми співпрацюємо за двома проектами. Перший — на 10000 кв. м виробничих площ та 1200 робочих місць. Сьогодні ж даємо старт другому проектові — на 10000 кв. м та 500 робочих місць.

«Нова пошта» — лідер експрес-доставки в Україні. На нашій території розташований її логістичний термінал. Співпрацюємо та розвиваємо проект на 4500 кв. м та 200 робочих місць. У найближчих планах створення терміналу для обслуговування європейських країн.

MARTUR — турецька компанія, яка виробляє внутрішнє оздоблення для автомобілів різних світових марок. Розвиваємо проект на 1000 кв. м та 100 працівників, до кінця року плануємо збільшити потужності до 3000 кв. м та 300 працівників.

ЛОРІПЛАСТ — один з лідерів виробництва екологічно чистого одноразового посуду в Україні. Проект на 1500 кв. м та 50 робочих місць.

ТОВ «НОМАСК ІСТ» — українсько-польське спільне підприємство з виробництва упаковки для харчових продуктів. Стартовий проект на 550 кв. м та 30 робочих місць.

Віталій Чорноусенко демонструє світлини, як виглядав «Гравітон» до ремонту і реконструкції, та продовжує розповідь:

— Ми маємо значний досвід у відновленні старих радянських промислових будівель та приведення їх у відповідність до сучасних вимог та європейських стандартів.

У роботі з відновлення будівель ми намагаємося використовувати матеріали, які забезпечують мінімальне споживання енергоносіїв, щоб заощаджувати енергію. Це — енергозберігаючі вікна, стіни та дахи з утепленням, сучасні ізолюючі матеріали, які дозволяють надійно оберігати будівлю від атмосферних впливів.

Першим кроком для покращення енергоефективності підприємства стало створення ефективної системи теплопостачання. ПрАТ «Гравітон» для опалення приміщень не використовує жодного кубометра газу. Ми встановили твердопаливні котли, які працюють на природному паливі будь-якого типу (пелети з дерева, з лушпиння соняшнику, дрова, відходи деревини тощо). Завдяки цьому крокові змогли здешевити виробництво однієї гігакалорії теплової енергії на 30%.

Сьогодні 20 тис. кв. м площ виробничих приміщень обігрівають дві котельні по одному мегавату. Це дозволило зменшити вартість однієї гігакалорії з 1800 грн, передбачених проектом, до 1200 грн, що в перерахунку на 1 кв. м виробничих приміщень сягає від 12 до 17 грн на місяць. Для порівняння: населення за 1 кв. м сплачує біля 26 грн за місяць.

Другий крок для покращення енергоефективності підприємства — створення системи циркуляції повітря. Йдеться про систему припливно-витяжної вентиляції, яка дає змогу не втрачати тепле повітря, а запускати його знову в приміщення. Ми використовуємо тепле повітря, яке утворюється від роботи компресорів та іншого устаткування, підігріваємо його, змішуємо зі свіжим повітрям, яке надходить ззовні, та запускаємо назад у приміщення. Припливно-витяжна вентиляційна установка з роторним рекуператором і системою обміну та змішування повітря дозволяє взимку зберігати до 60% тепла у виробничих приміщеннях.

Третій крок для покращення енергоефективності підприємства — кондиціювання виробничих приміщень та підтримання комфортного мікроклімату для працівників. Завдяки використанню інверторних кондиціонерів касетного типу підтримуємо комфортний мікроклімат з мінімальними затратами електроенергії.

Четвертий крок — впровадження альтернативних відновлювальних джерел енергії. Ми прораховуємо можливість встановлення двох дахових сонячних електростанцій загальною потужністю 500 кВт, що дозволить повністю забезпечити потреби виробництва в електроенергії.

Уже змонтували та запустили в експлуатацію міні-СЕС потужністю 10 кВт для визначення ККД, розрахунків рентабельності та конфігурації майбутньої потужної сонячної електро-станції.

Ми беремо участь у конкурсі на керуючу компанію індустріального парку «Новодністровськ». Там, у Новодністровську, плануємо створити 1000 робочих місць. Йдеться про проект на близько 22 тис. кв. м промислових приміщень. Усі технології, які впроваджуємо, всі здобутки, які має ПрАТ «Гравітон», втілюватимемо і в Новодністровську.

Віталій Чорноусенко запросив гостей та пресу на урочисте відкриття другої черги лінії виробництва кабельної продукції компанії PRETTL. Відбулася презентація нового обладнання для виробництва електронних компонентів для автомобільної промисловості з використанням енергоефективних технологій та відновлюваної енергії.

І все ж, найбільша цінність підприємства — працівники. З деякими мав нагоду порозмовляти під час перерви. Якщо узагальнити, то люди своєю роботою задоволені. Чимало з них свого часу спробували заробітчанського хліба, але ж там всяке траплялося. Тепер робота поруч з домом, зарплата, за українськими мірками, достойна, перспектива професійного зростання, а ще — офіційне працевлаштування, відпустка і соціальний захист. І, що важливо, можливість виховувати дітей, доглядати за літніми батьками, займатися домашнім господарством. Ті, хто поїздив світами не задля туризму, переконані: вдома краще!

Володимир ГЕНИК.

Одеса — Чернівці — Одеса.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net