Переглядів: 554

У день Росії без Росії

Як у Туреччині запускали новий газогін в обхід північного сусіда

Азербайджан і Туреччина запустили новий газогін в обхід Росії — Трансанато-лійський газопровід (ТАНАП). Його відкриття відбулося поблизу турецького міста Ескішехір. Труба має доправляти газ з Азербайджану через Грузію і Туреччину в європейські країни, кінцева точка — Італія. На запуск об’єкта запросили й Україну. Тож відкривали нову трубу-конкурента Росії чотири президенти: Азербайджану, Туреччини, Сербії та України, йдеться у сюжеті Ірини Герасимової на «5-у каналі» (https://www.5.ua).

У рамках саміту Петро Порошенко провів і двосторонні зустрічі з лідерами Азербайджану та Туреччини. Основна тема — розширення взаємовигідної енергетичної співпраці в тристоронньому форматі: Україна—Туреччина—Азербайджан. Там же Петро Порошенко провів перемовини з президентом Республіки Сербія Александром Вучичем.

Нову трубу, через яку газ з Азербайджану піде до Європи в обхід Росії, за іронією долі, відкривали саме в день Росії, 12 червня.

Таким чином Азербайджан і Туреччина ламають монополістові «Газпрому» схему постачання блакитного палива в Європу, запускаючи новий газогін. І хоча Україна до його будівництва не причетна, на відкриття нашу державу запросили як одного з головних гравців газового ринку Європи.

В обхід Росії газ до Європи з азербайджанського Баку піде через Грузію, Туреччину, Грецію в Албанію. А далі — в Італію, яка й стане кінцевою точкою постачання газу.

Поки що трубу проклали лише до Туреччини. По вже готовій магістралі газ, як запевняє турецьке міністерство енергетики, потече вже наступного тижня. Пропускна спроможність газогону — 16 мільярдів кубометрів. Після завершення будівництва 6 мільярдів Туреччина залишатиме собі, решту віддаватиме на ринок Європи.

«Це історичний момент. Енергетичний шовковий шлях — ось чим є для нашого регіону цей газопровід. Попри всі конфлікти в регіоні, тероризм, ми змогли відкрити ТАНАП навіть раніше, ніж було заплановано. Ця магістраль має стати найдовшим газопроводом. 10 мільярдів кубометрів можна буде постачати в Європу. Якщо виникне потреба, пропускну спроможність зможемо збільшити до 31 мільярда метрів кубічних», — заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв назвав подію історичною: «Це масштабний проект, який принесе стабільність у регіон і в економіки країн-учасниць. І нинішнє відкриття магістралі ще раз демонструє те, що ми завжди зможемо досягнути успіху, якщо матимемо політичну волю для цього».

Є і політична воля, і фінансування. Закінчити будівництво газогону й довести його до Італії планують у 2020 році. Тоді Європа отримає масштабну альтернативу російським газу і трубам.

«Після запуску цього газогону можемо сказати, що весь регіон отримав додаткову безпеку в цьому питанні. Ви знаєте, Росія робить усе, щоб від неї залежали інші. Вона використовує газ для тиску на інші країни. Для нас цей проект має значення і з політичної точки зору, і з точки зору енергетичної диверсифікації газу, який зрештою отримуватиме й Україна. Це важливо для українського народу», — заявив Президент України Петро Порошенко.

Як саме Україна зможе отримувати блакитне паливо з цього газогону — питання поки що вивчають. Але офіційний Київ уже має вигоду від цього проекту, зазначають в українській делегації. Бо новий газогін — наймасштабніший конкурент усіх уже збудованих і запланованих російських газопроводів.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net