Повернення «Німих ночей»
Кіномани задоволені: 28 — 29 червня в Одесі відбудеться VIII міжнародний фестиваль німого кіно та сучасної музики «Німі ночі». Нагадаємо, торік через низку труднощів організаторам довелося відмовитися від його проведення. Цьогоріч же єдиний в Україні й найбільший у Східній Європі фестиваль німого кіно та сучасної музики проходитиме одразу в двох містах — Києві, на базі Довженко-Центру, та Одесі, де, власне, він і народився.
Упродовж двох днів на сцені Зеленого театру одесити побачать чотири німих картини з міжнародних та українських кіноархівів. Справжнім подарунком для них стане світова репрем’єра українського фільму, знайденого і поверненого з кіноархіву Німеччини, — сатиричної комедії «Свині завжди свині» (1931). Перед очима глядачів постануть також дві стрічки німецького виробництва за участю українців — «Ад’ютант царя» і «Вежа мовчання». Це роботи відомих у світі українських кінематографістів — режисера Володимира Стрижевського, акторки Ксенії Десні та актора Александера Ґранаха, забутих і недооцінених на Батьківщині.
Метафорична назва фестивалю — «Повернення» — означає і символічну репатріацію визначних імен європейського та світового кіномистецтва, змушених покинути Україну майже сто років тому, і зовсім неймовірне віднайдення українських німих фільмів, дивом уцілілих в архівах зарубіжних країн, і, звісно ж, повернення самого кінофесту в Одесу, де він народився дев’ять років тому.
Цього разу до створення музики для фільмів, крім відомих митців, приєднаються й молоді, які стали відкриттям першої в Україні навчальної програми для кінокомпозиторів Envision Sound, проведеної Довженко-Центром з ініціативи та за підтримки Британської Ради в Україні в січні 2018-го.
Сатирична комедія «Свині завжди свині», знята в Одесі Хананом Шмаїним, учнем Леся Курбаса, вважалася загубленою, але в 2015-у її віднайшов у Федеральному архіві Німеччини російський дослідник кіно Пьотр Багров. Через рік зусиллями посольства України в Німеччині фільм було повернуто на Батьківщину. Українську німу кінокомедію, зняту у 1931 році, покажуть 28 червня в музичному супроводі фронтмена головної панк-команди країни «Хамерман знищує віруси» Альберта Цукренка.
Німецьку кінодіву українського походження Ксеніу Десні глядачі побачать 29 червня в одній з небагатьох уцілілих стрічок режисера Йоханнеса Ґутера «Вежа мовчання». Відреставрований фільм буде озвучений композитором Сергієм Леонтьєвим.
Своєрідною репрем’єрою стане показ 28 червня відреставрованої Данським кіноінститутом драми «Ад’ютант царя» (1929) франко-німецького режисера (родом із Дніпра, тоді — Катеринослава) Володимира Стрижевського. Головну роль виконав зірка німого кіно, експресивний Іван Мозжухін, а серед акторів другого плану — галичанин Александер Ґранах, який з часом прославився в Голівуді. Фільм озвучить український композитор Роман Вишневський.
29 червня у Зеленому театрі вперше покажуть психологічний трилер Георгія Тасіна «Ордер на арешт» (1926) у живому музичному прочитанні групи «Вагоновожаті». Всупереч подекуди розважальній аурі зі шпигунськими перевтіленнями, психологічними випробуваннями й романтикою революційних комітетів, цей фільм — передусім, роздуми про роль жінки в історичних процесах, у громадянських війнах.
Організатори фестивалю: Довженко-Центр, Благодійний фонд імені Івана та Юрія Лип, продюсерська компанія «Арсенал». Партнери: Державне агентство України з питань кіно, Британська Рада в Україні, Goethe-Institut в Україні. Проект реалізується за підтримки програми Culture Bridges при фінансуванні Європейського Союзу та реалізації Британської Ради в партнерстві з EUNIC.
У нас його підтримали Одеська обласна державна адміністрація, Одеська міська рада та банк «Восток».
За дев’ять років свого існування фестиваль «Німі ночі» став інструментом культурної дипломатії локального й міжнародного рівня, який дарує глядачам непересічні враження, поєднуючи минуле й сьогодення, німе кіно й сучасну музику, тож глядачі з нетерпінням чекають на цю чудову подію.
Ольга ФІЛІППОВА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206