Переглядів: 574

І трипільська хата, і Козацький хрест

26—27 травня у селі Івашків відбувся регіональний етноекофестиваль «Кодима-фест-2018», який відвідали близько восьми тисяч місцевих жителів та гостей як з України, так і з-за кордону.

«Радий вітати гостей з інших країн та областей України! Маємо честь зберігати традиції наших предків. Щорічно тут збираються творчі люди, які разом пізнають культуру і примножують її багатство», — звернувся до учасників свята перший заступник голови Одеської облдержадміністрації Олександр Терещук.

«Уже доброю традицією стало проведення цього фестивалю на Зелені свята. Ми мали за мету показати, як поважаємо свої звичаї та національну культуру. І, сподіваюся, нам це вдалося», — підкреслив голова Кодимської РДА Геннадій Гладенький.

Для гостей дійства було організовано сім тематичних локацій. Окремо працювала фотовиставка «Земля наших предків. Кодимщина». Малечу ж розважали казками, майстер-класами та іграми. Охочі мали змогу ознайомитися з роботою народних майстрів, взяти участь у козацьких розвагах, побачити старовинне трипільське житло, почути українські мелодії у виконанні кобзарів, лірників та фольклорних гуртів. Тим часом на майданчику «Котуня» усіх пригощали стравами традиційної кухні.

Уже згадане трипільське житло — новий унікальний туристичний об’єкт, який постав тут у рамках цьогорічного етноекофестивалю. Про значущість цієї події доктор історичних наук, відомий етно-граф В’ячеслав Кушнір на своїй сторінці у Фейсбуці написав:

«Напередодні етнофестивалю «Кодима-фест» у голови Кодимської райдержадміністрації Г.М. Гладенького і голови Івашківської сільської ради П.І. Погорілого нема вихідних. Я зустрів їх у суботу і в неділю на будівельному майданчику, де кілька десятків івашківчан зібралися на толоку, щоб завершити будів-ництво житла трипільців. Пам’ятки цієї всесвітньо відомої культури у великій кількості виявлені і на Кодимщині, а проведені на них археологічні розкопки надали нам важливі артефакти побуту, матеріальної і духовної культури ІV—ІІІ тис. до н.е.

Чому хату трипільців? Навіть не тому, що вона на два поверхи і надає підстави (не будемо говорити про сьогодення) пишатися, що кілька тисяч років тому в Європі трипільцям не було рівних. Ми виходили із того, що житло трипільців, окрім архітектурного феномену, об’єднує в собі інформацію про господарство, побут, світоглядні уявлення давніх землеробів. Щоб посилити увагу до історії і культури краю, трипільської культури зокрема, розпис стін житла складатиметься винятково з орнаментальних мотивів на посуді з три-пільських поселень Тимкове, Кирилівка, Олександрівка, біля Слобідки.

Однозначно, на Кодимщині з’явиться ще один унікальний туристичний об’єкт, зведений без жодного цвяха, з максимальним дотриманням технології спорудження. Він уже таким став ще до завершення будівництва, бо викликає захоплення, збуджує інтерес до історії малої батьківщини...

Атмосфера толоки, доброзичливість її учасників, відчуття єдиного колективу… Все це викликало спогади про те, що ще в недалекому минулому толока була звичною і вельми корисною практикою сільського життя. А тепер вона вже історія і ми втратили її як важливу соціальну цінність — громадою творити для громади, для члена громади. Івашківчани створили для громади пам’ятку з минулого для майбутнього, бо без знання минулого воно примарне».

Ще одним зверненням до минулого, до героїчного минулого нашого народу, стало відкриття на в’їзді до Івашкова у перший день «Кодими-фесту» Козацького хреста на увічнення пам’яті про переможну битву 1693 року на річці Кодимі. Тоді 7-тисячний загін під проводом Семена Палія вступив у бій із 40-тисячним військом кримського хана і, попри разючу перевагу в силі ворога, здобув перемогу.

Прикметним і символічним є те, що хрест виготовив Владислав Ільницький — рядовий 59-ї бригади 9-го окремого мотопіхотного батальйону, розквартированого в Кодимі. На створення пам’ятника воїнові знадобилася цілісна брила черепашнику вагою в 2,5 тонни та три тижні наполегливої роботи.

Гості етноекофестивалю, сповнені позитивними емоціями і гарними враженнями, роз’їхалися, а кодимчани після короткого перепочинку почнуть міркувати, які готувати цікавинки на «Кодиму-фест-2019».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net