«Порушує права українців...»
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) вважає, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі порушує права українців-власників цієї землі. Якщо заборону не знімуть, Україні доведеться платити компенсацію громадянам, які звернулися до суду. Такими є рішення у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», що розглядалася судом з кінця 2015 року, повідомляє BBC Ukrainian (www.bbc.com/ukrainian).
Позивачі — 71-річна Софія Зеленчук з Івано-Франківська та 79-річний тернополянин Віктор Цицюра. У 2000 та 2004 роках вони успадкували земельні паї та, відповідно, у 2007 і 2008 роках отримали земельні сертифікати. Обидві земельні ділянки здані в оренду, за яку один з власників отримує плату зерном і соняшниковою олією, а інший — грошима, від 20 до 36 євро за гектар.
Позивачі поки що не отримають компенсації за порушення своїх прав, оскільки в суді сподіваються, що в Україні таки буде створено ефективний ринок землі. Але суд присудив позивачам по 3 тисячі євро компенсації за судові витрати. Втім, у ЄСПЛ наголосили, що ці компенсації не призначатимуться наступним позивачам у подібних справах, якщо такі з’являться.
ЄСПЛ закликав Київ зняти мораторій на продаж землі
Крім того, суд зобов’язав Україну вдатися до законодавчих кроків, які забезпечили б справедливість для власників землі, що поширюється не лише на позивачів.
Однак це не означає, що в Україні негайно повинен запрацювати не обмежений нічим ринок землі, а український уряд має право самостійно визначати, як буде вирішено це питання. Але якщо Україна й надалі «демонструватиме безпідставне зволікання» з ухваленням відповідних законів, то йтиметься вже і про грошові компенсації за порушення прав.
У повідомленні суду йдеться про те, що «після розпаду Радянського Союзу в Україні розподіл землі сільгосппризначення відбувався серед колишніх членів колгоспів», але згодом було за-проваджено, як тоді вважали, тимчасову заборону на продаж цієї землі, що отримала назву «земельного мораторію». Уряд вважав, що це має запо-бігти концентрації землі у руках небага-тьох, вберегти селян від зубожіння і забезпечити використання землі саме для сільськогосподарських робіт.
Судді звернули увагу, що і в самій Україні уряд декларував за мету створення ринку землі, «тільки-но буде створено відповідну інфраструктуру». «Проте суд з’ясував, що держава не створила чесного балансу між загальними інтересами громади і правами власності позивачів», — йдеться у повідомленні ЄСПЛ. Більше того, термін мораторію кілька разів подовжували.
Тимчасова заборона на десятки років і мільярди збитків
У Світовому банку вважають, що скасування мораторію на продаж землі може додати українській економіці 1,5% зростання.
Вперше законодавчий мораторій на продаж сільгоспземлі було запроваджено понад 15 років тому. Відтоді його неодноразово подовжували. Востаннє — наприкінці 2017-го.
Скасування мораторію є одним із зобов’язань, які взяла на себе Україна перед МВФ. Згідно з меморандумом, законопроект щодо земельної реформи мав бути розроблений урядом і поданий до парламенту до кінця травня 2017-го. Однак на тлі неоднозначних оцінок планів продажу землі з боку суспільства, учасників ринку та експертів, єдина законодавча ініціатива так і не з’явилася.
У Світовому банку підрахували, що створення ринку землі могло б стати значним поштовхом для розвитку української економіки, а власникам землі — принести справедливу вартість за їхню власність.
«Скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель — сьогодні найбільше, що може зробити український уряд, щоб прискорити економічне зростання», — заявила директорка Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Сату Кахконен. Вона нагадала, що до сільгоспземель, нині заборонених до продажу, належить близько 70% усіх земельних угідь України, де розташована третина світових чорноземів.
За розрахунками Світового банку, якби український уряд нарешті наважився на «змістовну реформу земельної галузі», це могло б «розширити річний обсяг виробництва на $15 млрд та збільшити ВВП приблизно на 1,5%». Крім того, це могло б принести до 2 млрд доларів доходу від одноразового продажу державних земель та 250 млн доларів щороку від їх оренди.
Оглядачі також звертають увагу, що попри багаторічну заборону на продаж землі, левова част-ка українських чорноземів уже має фактичних власників.
(Продовження теми — на 2-й стор.)

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206