Що віщують пінгвінята?
Як реагувати на глобальне потепління на планеті та зберегти антарктичне довкілля? Відповісти на ці питання допоможуть дані, зібрані українськими науковцями разом з іноземними колегами в Антарктиді й опубліковані в одному з найрейтинговіших наукових видань світу — журналі Британського екологічного товариства «Методи в екології та еволюції».
У межах міжнародного проекту науковці з семи країн встановили понад 50 камер для пос-тійного спостереження за колоніями пінгвінів на льодовому континенті. Впродовж усього часу камери реєстрували процес виведення пташенят. Це дало змогу створити принципово нову базу даних щодо гніздової поведінки пінгвінів Дженту й Аделі (Pigoscelis papua та Pigoscelis adeliae) для визначення хронології їх розмноження та репродуктивної успішності популяції.
Результати дослідження дозволять спрогнозувати реакцію цих птахів на зміни середовища Антарктики та на вплив промислу криля (ряд дрібних морських нектонних ракоподібних, — Ред.) у прибережних водах континенту.
Отримані дані стали основою для спільної статті науковців під назвою «Оцінка фенології та репродуктивної успішності морських птахів, що гніздяться у колоніях, з використанням камер із запрограмованим часом реєстрації».
Ці дослідження українські полярники провели в межах міжнародного проекту з вивчення екосистем Антарктики, який був започаткований 2016 року дослідниками з США, Аргентини, Польщі, Австралії та України. Потім до нього приєдналися вчені з Великої Британії та Іспанії. Нашу країну в проекті представляють Геннадій Мілі-невський, завідувач науково-дослідної лабораторії фізики космосу Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, а також Національний антарктичний науковий центр, який забезпечує логістичну підтримку.
І ще одна інформація про нові міжнародні проекти в Антарктиці та Арктиці.
Уже наступного року до досліджень на українській антарктичній станції «Академік Вернадський» можуть долучитися канадські та турецькі вчені. Натомість українські науковці отримають змогу працювати на канадських станціях в Арктиці та використовувати логістичні можливості Туреччини в Антарктиці, повідомляється на сайті Міністерства освіти та науки України (https://mon.gov.ua).
Про таку співпрацю домовилися під час 41-ї наради Договору про Антарктику, що тривала впродовж тижня в Аргентині. У ній взяли участь 53 держави, які є сторонами договору. Делегацію України очолював генеральний директор директорату науки МОН, представник уряду України у секретаріаті Договору про Антарктику Дмитро Чеберкус.
«З Туреччиною ми підписали декларацію, зробивши перший крок до співробітництва на міжвідомчому рівні. Зокрема, задекларували можливість проведення спільних експедиційних досліджень з використанням ресурсу станції «Академік Вернадський» та логістичних можливостей турецької сторони», — розповів Дмитро Чеберкус.
Конкретних домовленостей про співпрацю також досягнуто з делегацією Канади.
«У нас є взаємна зацікавленість у співпраці на наших станціях. Адже Канада має станції в Арктиці, однак не має жодної антарктичної. Україна ж — навпаки. Проведення спільних досліджень у двох полярних регіонах дасть нам результати для порівняння та можливість оцінити низку планетарних процесів», — зазначив очільник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, що також входив до складу української делегації.
У рамках 41-ї наради країни обговорювали питання про організацію та регулювання наукової, природоохоронної й логістичної діяльності в Антарктиці. Зокрема, сторони договору ухвалили оновлені плани управління для шести районів з особливим режимом охорони, настанови з оцінки та управління об’єктами історичної спадщини, інструкцію з використання в Антарктиці безпілотних літальних апаратів, а також правила щодо екологічно відповідального здійснення наземних науково-пошукових польових робіт на цьому континенті.
Нагадаємо, Україна є не лише учасницею Договору про Антарктику, а й входить до числа 29 консультативних сторін цього договору. Саме ці країни мають право голосу та вето під час прийняття рішень щодо будь-якої людської діяльності на льодовому континенті.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206