Перерахунок пенсії після її призначення
Пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжують працювати, з 1 квітня 2018 року проведено перерахунок пенсії в автоматичному режимі. Зважаючи на те, що органи Пенсійного фонду України такий перерахунок здійснювали вперше, на запитання щодо порядку та механізму його проведення ми попросили розповісти начальника головного управління ПФУ в Одеській області Олександра БУРЯЧЕНКА.
— У чому новація квітневого перерахунку?
— Статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що працюючим пенсіонерам провадиться перерахунок пенсії кожні два роки.
Раніше для проведення такого перерахунку пенсіонерові необ-хідно було звертатися з відпо-відною заявою до територіального управління Пенсійного фонду України, витрачаючи на це особистий час. Відтепер порядок проведення перерахунку змінено: щороку з 1 квітня органи ПФУ автоматично, без звернення пенсіонера, перераховують пенсії тим особам, які на 1 березня після призначення чи попереднього перерахунку відпрацювали не менше як 24 місяці. В такому ж порядку перераховуються пенсії й тим, хто пропрацював менше 24 місяців, але після призначення чи останнього перерахунку вже минуло два роки.
— У чому відмінність перерахунків тим, хто пропрацював два роки, і тим, хто не набув два роки страхового стажу, але після останнього перерахунку минуло два роки?
— Якщо після призначення пенсії чи попереднього перерахунку людина відпрацювала два роки, за які підприємство сплачувало страхові внески, перерахунок здійснюється з урахування такого страхового стажу. При цьому визначається найвигідніший варіант перерахунку: по стажу чи по стажу і заробітній платі.
Зазвичай після призначення пенсії особа працює з меншим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію. Тому нерідко буває, що враховувати цей заробіток недоцільно, оскільки зменшується індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. В такому разі донараховується лише страховий стаж, набутий після призначення чи останнього перерахунку. Заробітна плата не змінюється.
У випадку, коли після призначення пенсії пенсіонер продовжує працювати з більшою заробітною платою, врахувавши яку, збільшиться індивідуальний коефіцієнт заробітку, пенсія перераховується з урахуванням додатково набутих стажу та заробітної плати. Слід зазначити, що при такому перерахунку збільшення пенсії буде суттєвішим. Якщо ж відпрацьовано менше ніж 24 місяці (наприклад, пенсіонер раніше звільнився чи підприємство сплачувало внески не в повному обсязі), але від дати останнього перерахунку вже минуло два роки, то в такому разі пенсія перераховується лише по стажу. Заробітна плата, з урахуванням якої обчислюється пенсія, не переглядається.
— Якщо, скажімо, пенсію призначено в травні 2016-го, людина продовжує працювати, але на 1 березня 2018-го не минуло ще два роки після її призначення, то як бути?
— Підстав для автоматичного перерахунку із квітня в такому разі нема. Перерахунок буде проведено за умови звернення пенсіонера до територіального управління Пенсійного фонду з відповідною заявою після того, як страховий стаж становитиме 24 місяці після дня, по який його раніше було враховано.
Важливо зазначити, що такий перерахунок буде проведено з першого числа місяця, в якому подано заяву, якщо звернення надійшло до 15 числа місяця, і з першого числа наступного місяця, якщо пенсіонер звернувся після 15 числа.
— У яких ще випадках працюючому пенсіонеру необхідно особисто звертатися за перерахунком пенсії?
— Винятково за заявою пенсі-онера провадиться перерахунок, якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стаж, достатній для обчислення пенсії в мінімальному розмірі, що встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Для чоловіків це 35 років страхового стажу, для жінок — 30 років. Такий перерахунок провадиться незалежно від того, скільки часу минуло після призначення чи попереднього перерахунку. Пенсія перераховується лише по стажу й індивідуальний коефіцієнт заробітної плати при цьому не переглядається.
Також за заявою провадиться перерахунок, якщо особа продовжувала працювати на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком 1. Законодавством передбачено, що за кожний рік зазначених робіт до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Для того щоб скористатися цим правом, до заяви про перерахунок пенсії обов’язково долучаються: уточнююча довідка підприємства за період роботи після призначення пенсії та копії наказів про затвердження результатів атестації робочих місць.
— Як відомо, загальнообо-в’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які здійснюють догляд за інвалідом першої групи. Чи буде проведено перерахунок, якщо після призначення пенсії особа не працювала, а здійснювала такий догляд?
— Ні, не буде, оскільки перерахунок пенсії провадиться у випадку, коли після призначення пенсії людина продовжує чи продовжувала працювати.
— Чи є випадки, коли після призначення пенсії людина продовжує працювати, але не має права на перерахунок?
— Такий випадок один. Не передбачено перерахунок пенсій за вислугу років, якщо отримувачі таких пенсій не досягли пенсійного віку.
Є кілька категорій працівників, яким пенсія призначається достроково за наявності певної кількості років роботи за спеціальністю. Це — вчителі, лікарі, артисти, працівники авіації, локомотивних бригад та інших професій. Такі пенсії призначаються за умови звільнення з роботи, яка давала право на цей вид пенсії. Але навіть якщо після призначення пенсії особа працювала на інших роботах, то перерахунок пенсії з урахування додатково набутого стажу буде проведено лише після того, як вона досягне загальновстановленого пенсійного віку.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206