Ой, синець! Ой, гематома!
Ніхто з нас не застрахований від різних травм. У більшості випадків вони не настільки сильні, щоб звертатися до лікарні. Однак важливо й самому розуміти, як правильно лікувати синці та гематоми. За порадами я звернувся до фахівця — кандидата медичних наук, доцента Ореста ЛОМНИЦЬКОГО.
— Оресте Ярославовичу, чому ж з’являється синець?
— Щоб мати уявлення про те, як вилікувати гематому, варто розібратися, що відбувається всередині тканин під час травми. Посиніння шкіри свідчить про те, що в підшкірно-жировій клітковині зібралася кров. У момент удару судини, які розташовані близько до шкіри, розриваються й відбувається крововилив. Чим сильнішим був удар, тим більше пошкоджені судини. Синці на шкірі розділяють на два види: внутрішні й підшкірні. Внутрішні зазвичай зачіпають м’язові тканини і з’являються як результат сильного удару. Підшкірні синці виникають переважно на гомілках, колінах і близько стегон. Здебільшого вони неглибокі і не вимагають медичного втручання.
— Коли потрібна консультація фахівця?
— Щоб вирішити, як лікувати гематому — вдома чи у відділенні поліклініки, слід вміти визначати ступінь небезпеки пошкодження. Існує кілька ситуацій, коли легке ушкодження м’яких тканин може призвести до поганих наслідків.
До небезпечних травм належать забої передньої поверхні го-мілки і ребер, ушкодження голови, забої шиї та травми суглобів.
Хоча нерідко синці та забої можна лікувати вдома, часом надійніше звернутися в лікарню. Особливо в ситуаціях, коли були травмовані місця, де мало м’яких тканин. Наприклад, зона нижче колінного суглоба практично відразу прилягає до кістки. Гематома після удару може з’явитися буквально через кілька годин. Якщо грамотно не надати першу допомогу, шкіра в цьому місці може зазнати некрозу, відторгнення.
У більшості випадків удари в ребра призводять до їх переломів. Щоб убезпечитися від ускладнень, необхідно звернутися в лікарню і пройти рентгенологічне дослідження.
Удар головою може призвести до утворення гематоми. Найчастіше такі ґулі дуже швидко розсмоктуються. Однак сильні удари, отримані жорстким предметом або від падіння з висоти, здатні спричинити струс мозку. Таке пошкодження вимагає госпіталізації. Особливо небезпечні травмами в скроневу частину, бо можуть спровокувати внут-рішньочерепну кровотечу.
Не рекомендується самостійно лікувати синці та забої на шиї. У цьому місці проходять життєво важливі судини, травмування яких погіршує кровопостачання мозку. Слід також пам’ятати, що пошкодження шиї можуть супроводжуватися переломами хребців.
Синці у ділянці колінного суглоба лікувати у домашніх умовах допустимо тільки в разі легкої травми. Нерідко забій колінного або гомілковостопного суглоба викликає сильний біль і набряклість, що впливає на здат-ність пересуватися вже через кілька годин після травмування.
— Як надати першу допомогу при забої?
— Дехто поспішає одразу змастити пошкоджене місце йодом або нанести зігріваючий крем. Однак у першу добу після травми проводити будь-які зігріваючі заходи протипоказано!
Найперші ліки для забитих місць і гематом — холод. Для цього підійде пакет з льодом або просто холодна вода. Навіть якщо гематома після удару почала формуватися майже миттєво, холод може зменшити набряк чи й зупинити процес.
Якщо травмували ногу або гомілковостопний суглоб, постраждалу кінцівку занурте у ємкість з якнайхолоднішою водою. (При застосуванні льоду чи заморожених продуктів треба бути обережним, щоб не «обпекти» шкіру. Для захисту підійде звичайний вафельний рушник або шмат тканини). Через 15 хвилин біль трохи стихне. Холодні процедури слід проводити кілька разів упродовж першої доби після отримання травми. За правильних дій у перші години після удару можна повністю виключити ризик появи синців і гематом, лікування яких вимагає уважнішого підходу.
Щоб не з’явилася велика гематома, на пошкоджену ділянку варто накласти тугу пов’язку. Це допоможе зупинити внутрішню кровотечу і зменшити набряк.
— А якщо гематома вже сформувалася?..
— Якщо удар був надто сильним чи не було можливості правильно надати першу допомогу, гематому доведеться лікувати. Будь-які зігріваючі процедури, як уже наголошувалося, можна проводити тільки через добу після отримання травми.
Гематоми після ударів можна вилікувати за допомогою спеці-альних аптечних мазей: ліотон, бодяга, троксевазин, рятувальник. Щоб не помилитися у виборі препарату, зверніться за консультацією до лікаря. Він підкаже, який засіб буде ефективнішим, не викличе побічних явищ й алергічних реакцій.
— А які народні засоби можна рекомендувати у разі отримання забоїв та утворення гематом?
— У природі є чимало рослин, які мають прекрасні властивості й допоможуть швидко розсмоктатися синцеві чи гематомі.
Лист капусти, ретельно промивши у воді і злегка прим’явши, щоб пішов сік, прикладіть до травмованого місця і зафіксуйте. Такий компрес можна ставити на всю ніч.
Впоратися з невеликими синцями допоможе сік алое. Для цього лист алое потрібно роз-різати і прикласти до хворого місця. За кілька годин зняти і промити місце травми чистою водою.
Часник ефективний і для розсмоктування гематом. Кілька дрібно посічених зубців залийте 500 мл оцту і залиште на добу. Настоянку можна використовувати і для компресів, і для розтирання пошкодженого місця.
Розмову вів
Ярослав ШЛАПАК.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206