№ 44 (21954) четвер 24 травня 2018 року

Переглядів: 569

У нас свій шлях і свій менталітет

Наприкінці минулого тижня в Україні вшановували дві вікопомні скорботні дати: День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу (18 травня) і День пам’яті жертв політичних репресій (20 травня).

74-ті роковини депортації наших співвітчизників з історичної Батьківщини — Криму та 80-ті — Великого терору. Злочинів, організованих комуністичним тоталітарним режимом.

У виступі з нагоди Дня боротьби за права кримськотатарського народу та Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу Президент України Петро Порошенко, зокрема, наголосив:

«Біль кримських татар — це біль усіх українців. Трагедія сорок четвертого була лише прелюдією, початком багатолітньої політики гонінь. Цілий народ обмовили, пограбували його, по-звірячому вигнали зі своєї Батьківщини, винищивши при цьому майже половину його складу… І поселили тих, хто залишився у живих, у напівпустельних територіях Середньої Азії, Уралу та Сибіру...

Переглядів: 1131

Геноцидний травень 1944-го

До 74-х роковин депортації кримських татар

Навесні 1944-го радянська влада повернулася у Крим й одразу вдалася до масових репресій проти категорій населення, які виявили хоча б найменшу непокору сталінському режиму в період війни. До «неблагонадійних» потрапили громадяни, репресовані раніше за політичними мотивами, а також представники «нелояльних народів».

Переглядів: 552

Триєдність «Мегамаршу»

19 травня від Дерибасівської до парку Шевченка пройшов уже традиційний — одинадцятий — «Мегамарш у вишиванках».

Цьогоріч він був приурочений до трьох свят — Міжнародного дня вишиванки, що відзначається у третій четвер травня, Дня Європи (третя субота травня) та Дня вуличної музики (також третя травнева субота).

У нинішній вишиванковій ході взяли участь десь півтисячі одеситів. Серед них — голова облдержадміністрації Максим Степанов, заступник голови облради Юрій Димчогло, начальник управління превентивної діяльності Нацполіції Іван Іщенко з підлеглими — працівниками поліції діалогу.

Переглядів: 505

500 фотомитей Одещини

В адмінбудівлі облради, що на проспекті Шевченка, 4, відкрито постійно діючу фотовиставку.

Із другого по шостий поверхи стіни коридорів прикрашають нові світлини мальовничих куточків, ландшафтів, історичних пам’яток, свят та звичаїв, побуту жителів різних районів нашої області. Більшість з цих робіт увійшли до фотоальбому «Одещина. Край та люди».

Упродовж року над цим проектом працювали досвідчені фотомайстри Олег Куцький, Борис Бухман, Сергій Гуменюк, В’ячеслав Грубий та Ангеліна Тарасенко.

Переглядів: 504

Яким буде пам’ятник Небесній Сотні?

До участі у відкритому конкурсі на кращу проектну пропозицію спорудження пам’ятника Героям Небесної Сотні в Одеській області допущено 16 робіт.

Таке рішення ухвалило на своєму засіданні журі конкурсу, до якого входять відомі архітектори і представники профільних структур обласної та міської влади. Очолює його голова облради Анатолій Урбанський.

Слід зазначити, що із 21 травня на другому поверсі вестибюлю у будівлі обласної ради на Канатній, 83 відкрито виставку конкурсних робіт і кожен, хто забажає, може віддати свій голос за той чи інший проект, який йому найбільше сподобався. Експонуватиметься вона впродовж двох місяців.

Переглядів: 6269

«Заплющ очі. Дивись серцем»

Святе Письмо для незрячих дітей

Патріарх Української греко-католицької церкви Святослав у співслужінні з владикою Йосифом (Міляном) у соборі Воскресіння Христового в Києві звершив чин освячення Біблій для дітей, які написані шрифтом Брайля.

Переглядів: 487

Офіційне оголошення про початок виборчого процесу

Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області оголошує про початок 26 травня 2018 року виборчого процесу повторних виборів Таїровского селищного голови Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області, які призначено постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 420 від 10.05.2018 р. на неділю 15 липня 2018 року.

Переглядів: 4199

Сенс нашої боротьби

Закінчення. Початок у номерах за 17 та 19 травня.

А що ж наші олігархи? Які передові технології вони подарували світу? Як посприяли звеличенню нашої держави, процвітанню українського народу? А ніякі й ніяк.

У якийсь момент наша держава втратила важелі керування над своєю власністю, створеною попередніми поколіннями українців за рахунок їх нещадної експлуатації та жебрацького існування. Фіговий листок всенародної приватизації не може приховати того очевидного факту, що ця власність, майже в повному обсязі, перейшла найчастіше до жадібних рук випадкових людей, не обтяжених професійними та моральними чеснотами. Причому українці серед них виявилися в меншості. Більшість нових хазяїв грошей самі були подивовані таким неочікуваним везінням. Не потрібно було поколінь наполегливої праці, власного важкого життєвого шляху впродовж десятиліть. Багатство прийшло все й відразу.

Переглядів: 470

МІНІСТЕРСТВО ПОХОРОНУ ЗДОРОВ’Я

Закінчення. Початок у номері  за 17 травня.

ІІ.

Якою ж бачиться майбутня охорона здоров’я? Звісно, основні її складові можливо означити лише «пунктирно», бо це справа фахівців, але, безсумнівно, треба відокремити поняття «медицина» (в сучасному її вигляді та стані) й майбутня «охорона здоров’я».

Щодо медицини. Ще в античні часи сказано: medikus curat («лікар лікує»), тому номінація МОЗ (Міністерство охорони здоров’я) аж ніяк не відповідає сутності сучасної медицини, яка займається практично порятунком людей, що постраждали внаслідок відсутності саме охорони здоров’я. Це відомство як система наукової і практичної діяльності мало б номінуватися міністерством/службою з надзвичайних медичних ситуацій і продовжувати ту роботу, яку виконувало й виконує тепер, але...

Переглядів: 1152

Перерахунок пенсії після її призначення

Пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжують працювати, з 1 квітня 2018 року проведено перерахунок пенсії в автоматичному режимі. Зважаючи на те, що органи Пенсійного фонду України такий перерахунок здійснювали вперше, на запитання щодо порядку та механізму його проведення ми попросили розповісти начальника головного управління ПФУ в Одеській області Олександра БУРЯЧЕНКА.

— У чому новація квітневого перерахунку?

— Статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що працюючим пенсіонерам провадиться перерахунок пенсії кожні два роки.

Переглядів: 551

«Обділені діти» — це не про наших...»

Діти, які з різних причин стали вихованцями шкіл-інтернатів, не повинні почуватися обділеними в житті. Завдання колективів цих закладів — нівелювати статус інтернатівця до мінімуму шляхом подвоєної любові до таких дітей і турботи про них. Таке життєве і педагогічне кредо моєї співрозмовниці — директорки Ананьївської школи-інтернату Людмили Кирилової.

— Людмило Василівно, які почуття викликала у вас пропозиція очолити цей навчальний заклад? Чи довго вагалися?

— Я аж ніяк не мріяла стати директором цього навчального закладу. Тому коли запропонували очолити його, дуже вагалася, адже всі мої колишні вихованці (Л.В. Кирилова тривалий час очолювала одну з кращих у районі шкіл — у селі Гандрабури. — Авт.) мали батьків і мінімум учнівських та соціальних негараздів. Та й взагалі, думала, що в світі набагато менше дитячих проблем. Але коли ознайомилася з колом тих непростих питань, які, на жаль, є невід’ємною частиною життя цієї школи, відчула, що і сил, і досвіду на їх вирішення у мене вистачить. Дати цим дітям освіту і допомогти обрати гідний життєвий шлях — ось що головне для мене і нашого колективу.

Переглядів: 431

Юні «зірочки» із ДМШ №3

Чергову нелегку й дуже вагому для Одеси перемогу у всеукраїнському конкурсі «Українські обряди» здобули вихованці дитячої музичної школи №3, продемонструвавши високий рівень творчої підготовки й майстерності.

Ось вони, юні і зовсім маленькі «зірочки», які гідно представили наше місто: Ганна Нєдєлько, Вадим Подуст, Карина Кардаш, Анастасія Маркітан, Марина Мачульська, Михайло Фастаковський, Діана Братчикова, Олександра Грідіна, Анастасія Литвиненко, Вікторія Каленюк і найменшенька — п’ятирічна Марійка Паєрелєва.

Переглядів: 483

Мак у серці й мені зацвів...

Жахіття сталося, жахіття відбулось… Закарбувалося у моїй пам’яті ще з 1969 року, коли у грузинському Боржомі зустрівся з кількома вірменами, котрі, як і я, приїхали попити знаменитої тамтешньої води. Їхня розповідь про трагедію вірменського народу, про геноцид, учинений щодо нього у тодішній Османській імперії, зокрема і про винищення діячів мистецтва, культури, глибоко вразили. Як і тужливі мелодії-плачі, виконані моїми новими друзями на дудуку, всесвітньо знаного композитора і загальнонаціонального духівника Вірменії Комітаса, на долі якого також трагічно відбилася нечувана тоді у світі різанина…

Отож і почав читати-перечитувати вірменських літераторів. Так і народилася ця версія мого перекладу вірша Норика Сафаряна «Мак у серці моїм зацвів».

Переглядів: 694

На тлі війни: музей і долі

Як відбувалася евакуація експонатів Одеського художнього музею під час Другої світової війни, як він поновлював свою роботу після вигнання окупантів. Цій темі присвячений цикл лекцій заступника директора з наукової роботи ОХМ Сергія СЄДИХ. Одна з них — «Музей-1944. Рік після війни».

Колекція. Історія евакуації

На основі документів, досліджень Сергій Сєдих розповідає про маловідомі факти, що вводять нас у суворі реалії тієї епохи, віддає належне багатьом музейникам, які в умовах війни докладали неймовірних зусиль, щоб зберегти зібрану колекцію.

— Наскільки нині вивчена ця тема?

Переглядів: 543

Біль колективної травми

Щоб не залишалося «безіменних» і «непізнаних»

Чи чули ви про таке поняття як «масова/колективна травма»?

Недавно в Одесі відбулася міжнародна науково-практична конференція, на якій медики, судові експерти, вчені, активісти Червоного Хреста обговорювали питання організації та проведення комплексних заходів з метою ідентифікації тіл в умовах так званої «масової травми».

Переглядів: 463

Прижиттєва згода на посмертне донорство

Верховна Рада ухвалила закон, яким дозволяється трансплантація органів після смерті донора за умови, що він дав на це письмову згоду.

Законом передбачається презумпція незгоди: матеріал для пересадки може бути отриманий з тіла померлої особи лише у випадку, якщо вона за життя дала згоду на трансплантацію. Згідно зі статтею 16 кожна повнолітня дієздатна особа має право надати письмову згоду або незгоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після її смерті.

Переглядів: 40393

Ой, синець! Ой, гематома!

Ніхто з нас не застрахований від різних травм. У більшості випадків вони не настільки сильні, щоб звертатися до лікарні. Однак важливо й самому розуміти, як правильно лікувати синці та гематоми. За порадами я звернувся до фахівця — кандидата медичних наук, доцента Ореста ЛОМНИЦЬКОГО. 

— Оресте Ярославовичу, чому ж з’являється синець?

— Щоб мати уявлення про те, як вилікувати гематому, варто розібратися, що відбувається всередині тканин під час травми. Посиніння шкіри свідчить про те, що в підшкірно-жировій клітковині зібралася кров. У момент удару судини, які розташовані близько до шкіри, розриваються й відбувається крововилив. Чим сильнішим був удар, тим більше пошкоджені судини. Синці на шкірі розділяють на два види: внутрішні й підшкірні. Внутрішні зазвичай зачіпають м’язові тканини і з’являються як результат сильного удару. Підшкірні синці виникають переважно на гомілках, колінах і близько стегон. Здебільшого вони неглибокі і не вимагають медичного втручання.

Переглядів: 436

Варто знати

Обпеклися? Зазирніть у холодильник

Улітку ми часто стикаємося з проблемою сонячних опіків. При цьому не завжди засоби з аптеки допомагають краще, ніж те, що можна знайти у нашому холодильнику.

Переглядів: 463

Сам собі кулінар

Салат з курячої печінки

Інгредієнти: печінка куряча — 500 г; консервований зелений горошок — 200 г; сир — 100 г; цибулина — 1 шт.; морква — 1 шт.; олія — 2—3 ст. л.; майонез — 4 ст. л.; маслини — 2—3 шт. і помідор (для прикраси); сіль за смаком.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net