Дружня до дітей громада
В Одесі відбувся другий всеукраїнський відкритий форум «Багатодітна сім’я України», в якому взяли участь понад 200 делегатів із 23 областей.
Учасники форуму (багатодітні батьки, представники громадських організацій, об’єднаних територіальних громад з різних куточків країни) знайомилися з позитивним досвідом Одеси у сфері підтримки багатодітних сімей, презентували нові програми й проекти, обмінювалися ідеями, думали над координацією зусиль у розбудові руху за права таких родин.
Сьогодні у багатодітних україн-ських сім’ях виховується більш як мільйон маленьких громадян. У державі діє низка програм, скерованих на їх підтримку.
Як зазначила заступниця міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Олександра Чуркіна, щоб постій-но підвищувати рівень народжуваності в країні, а відтак сприяти її стабільному розвитку, профіль-на державна інституція націлена вдосконалювати соціальну полі-тику, враховуючи думки безпосередньо тих, на кого ця політика спрямована. Об’єднання зусиль та інтеграція — ось ключові слова такого напрямку роботи. Міністерство, запевнила чиновниця, йде новим шляхом підтримки українських громадян, і для цього впроваджується нова модель інтеграції соціального захисту. Це означає, що всі сектори гуманітарної сфери — освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, служба у справах дітей — працюватимуть разом як єдиний механізм.
— На благо кожної дитини мусить працювати вся державна система. А всі ми, представники як загальнонаціональної вертикалі влади, так і місцевого самоврядування, і є представниками цієї державної системи, тож наше завдання зробити так, аби ви і ваші діти відчували, що живете у державі, в місті, які про вас піклуються, що це місце, де безпечно жити, що розвинений цілий спектр різних соціальних послуг і він доступний для вас, що місцева влада знає ваші потреби, — звернувся до учасників заходу міський голова Одеси Геннадій Труханов. Він привселюдно висловив сподівання, що бюджетне фінансування всіх програм, які стосуються багатодітних сімей, перебуватиме під пильним контролем громадськості.
До слова, в Одесі нині функціонують 10 громадських організацій, які представляють інтереси багатодітних сімей, а таких у місті 4603, і вони внесені до єдиної електронної бази даних.
— Одеса як визнане найсильні-ше місто в державі щодо роботи з багатодітними родинами може передати свій досвід іншим, налаштувати регіони на партнерську співпрацю, адже нам потрібно триматися разом. Бо разом ми — велика й впливова сила, — зазначила голова всеукраїнської громадської організації «Рада багатодітних сімей України «Велика родина» Олена Ніколаєнко.
Цей форум красномовно довів, що Одеса готова до активної участі в міжнародній ініціативі «Громада, дружня до дітей та молоді», яка втілюється в Україні Дитячим фондом ООН (UNICEF) спільно з партнерами, серед яких — Фонд народонаселення ООН (UNFPA), вітчизняні міністерства й відомства, громадські організації та спілки.
Як наголосила Олександра Чуркіна, ця глобальна ініціатива вже охоплює понад три тисячі муніципалітетів у 38 країнах на п’яти континентах. Одеса, прозвучало на зібранні, теж подала документи для приєднання до цього міжнародного руху, мета якого — згуртувати владу, громадянське суспільство і бізнес у ключових напрямках поліпшення добробуту дітей та молоді. Йдеться, передусім, про такий розвиток громади, де потреби, пріоритети та права малих співвітчизників будуть інтегровані у міську політику, у відповідні програми та цільові рішення.
— Питання багатодітних сімей, захисту їх прав та підтримки — пріоритетні в Україні. Нам приємно, що Одеса тут показує приклад, ставить ту високу планку, до якої повинні прагнути й інші регіони. Впевнена, Одеса має всі шанси стати одним з лідерів реалізації цієї ініціативи в країні, — сказала Олександра Чуркіна.
Про що здебільшого говорили учасники форуму (у когось із них — троє дітей, у когось — восьмеро)? Про буденне: забезпечення прав багатодітних сімей, їх соці-альний захист, шкільну і позаш-кільну освіту, спортивне й художнє виховання малечі…
Потужна громадська та інвестиційна підтримка, яку обіцяє приєднання до згаданого міжнародного руху, — справа добра, важлива й перспективна. Однак спершу слід усунути ті моменти у взаєминах місцевих соціальних служб і багатодітних родин, які часто переростають у проблеми.
Отож, як і раніше, в Україні багатодітною вважається сім’я, в якій виховуються троє і більше дітей. Сім’я може бути повною — мама і тато, між якими офіційно оформлений шлюб. Якщо трьох або більше дітей виховує тільки один із батьків, не має значення, мама чи тато, — це також багатодітна сім’я, яка може отримувати ще й додаткові пільги, якщо оформити статус «мати/батько одинак». Статус багатодітної сім’ї можна оформити і скористатися пільгами, якщо в ній виховуються діти, наприклад, від попереднього шлюбу одного або навіть обох із подружжя. Але в цьому випадку необхідно, щоб між батьками був укладений шлюб юридично. До багатодітних належать і сім’ї, в яких виховуються прийомні діти.
У складі багатодітної сім’ї враховуються діти, які не досягли повноліття, тобто до 18 років. Однак якщо дитина навчається на денній формі в загальноосвітньому, професійно-технічному чи вищому навчальному закладі, вона вважається дитиною і враховується в складі багатодітної сім’ї до 23 років.
У законі «Про охорону дитинства» прописані пільги, на які може претендувати багатодітна сім’я. Це, передусім, 50-відсоткова знижка квартплати в межах норм, передбачених чинним законодавством ( 21 кв. м загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно в ньому проживає, та ще додатково до них 10,5 кв. м на всю родину); така ж 50-відсоткова знижка на комунальні послуги — газ, електрику, воду тощо; 50-відсоткова знижка вартості палива, зокрема й рідкого, у тому випадку, якщо будинок не підключений до системи центрального опалення. Період догляду за трьома або більше дітьми до 16-річного віку зараховується непрацюючим матерям (батькам або опікунам) до безперервного стажу роботи при обчисленні допомоги з тимчасової непрацездатності.
Крім пільг багатодітним сім’ям, передбачені і деякі пільги для дітей із таких сімей: безоплатне одержання ліків за рецептом лікаря; щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я; безоплатний проїзд у всіх видах громадського транспорту (за винятком таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, незалежно від відстані та місця проживання дитини. Такі діти мають право на щорічне безкоштовне оздоровлення в муніципальних санаторіях, таборах і базах відпочинку, а також безкоштовно відвідувати дитячий садок.
У законі все, звичайно, виглядає непогано, але для того, щоб тільки отримати свідоцтво «Багатодітної сім’ї», батькам, яким і так справ вистачає на п’ятьох, доведеться походити по кабінетах чиновників і зібрати чималий пакет документів, включаючи фотографії кожного з родини. Причому, робити це потрібно двічі на рік. А не зібрали й не подали вчасно документи — залишилися без передбачених пільг.
То невже ці виснажливі паперові клопоти не може взяти на себе держава в особі соціальних служб на місцях? Адже всі ці родини відомі, на обліку, про них чиновники часто й охоче звітують. Що ще потрібно? Це й було б для них найкращим соціальним супроводом від влади, казали учасники форуму.
Ще одна проблема: чимало сімей взагалі не зареєстровані як багатодітні, а відтак не отримують належних їм пільг, хоча про них відомо сусідам, учителям, поліції. Часто люди навіть не знають, куди йти зі своїми правами. Як часто не знають і самих прав.
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206